powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Poznań. XXV Malta - teatr na placu Wolności

Już dzień po inauguracji, 9 czerwca, na pl. Wolności wystąpi znany z poprzednich edycji Malty, Teatr Porywacze Ciał z "Hultajami", spektaklem o pracownikach banku, którzy po godzinach szaleją na hulajnogach. Tym samym rozpocznie działalność scena teatralna na pl. Wolności.

Do 28 czerwca będzie można na niej obejrzeć osiem bezpłatnych spektakli, w tym propozycje młodych polskich twórców oraz poznańskich teatrów alternatywnych.

Aktorami "Nibylandii" (10.06), wspólnego projektu Doroty Abbe i Szymona Adamczaka, będą bezdomni z Ośrodka dla bezdomnych w Szczepankowie opowiadający własne historie w formie bajki na dobranoc. Pytanie o wspólnotowość młodego pokolenia postawi Korporacja Teatralna w wykładzie performatywnym "Enklawa" poświęconym sztuce ulicznej, wirtualnej sieci i ruchom miejskim (24.06). Teatr Ba-q przeniesie widzów do "Ha Noi" (17.06) - współczesnego popkulturowego labiryntu, w którym próbuje odnaleźć się młoda, empatyczna bohaterka spektaklu. Na placu obejrzymy też spektakl "Dolphin_Who_Loved_Me" (22.06) Magdy Szpecht i Szymona Adamczaka. Spektakl, wyprodukowany przez poznański Kolektyw 1a, został niedawno nagrodzony na 100° Berlin Festival w Hebbel am Ufer.

Na placu wystąpią także grupy spoza Poznania. Teatr na Poziomie przedstawi zabawne rozważania na temat Śląska - spektakl "Synek" w reżyserii Macieja Podstawnego grany jest na co dzień 300 metrów pod ziemią w kopalni Guido na Śląsku (23.06). Na pl. Wolności będzie można również obejrzeć "Projekt Jezioro łabędzie" - kolejną odsłonę współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Domu Polskiego w Zakrzewie (25.06). Na Malcie wystąpi też warszawska formacja "Wieszcze Niespokojne" (26.06).