Poznań. Polsko-amerykański spektakl otworzy XXV Maltę

Światowa premiera "There Might Be Others" amerykańskiej choreografki Rebecki Lazier, 8 czerwca o godz. 18, XXV Malta Festival Poznań. Spektakl odbędzie się w ramach programu "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie".

"There Might Be Others" to spektakl nawiązujący do amerykańskiej tradycji open scores - choreograficznych zdarzeń, w ramach których tancerze tworzą spektakl w czasie realnym korzystając z wypracowanych wcześniej zestawów zasad i gier. Punktem wyjścia dla choreografii jest partytura wykonawcza Terry'ego Riley'a "In C", a podstawowy budulec choreografii stanowią moduły ruchowe - od popisów wirtuozerskich, przez propozycje prostych zadań (tasks), aż do interakcji z publicznością. Choreografia powstaje na naszych oczach dzięki indywidualnym decyzjom tancerzy i ich instynktownym odpowiedziom na ciągle zmieniającą się wokół nich sytuację i przypadkowe spotkania z innymi wykonawcami. Chwilami wyciszony, a za chwilę zaś iskrzący energią, spektakl pozwala na obserwację procesów decyzyjnych tancerzy i nieprzerwaną ewolucję dzieła.

Jak donosi "The New York Times", projekt "There Might Be Others" (realizowany również w Nowym Jorku), został wybrany jako jeden ze spektakli tanecznych, które zostaną zaprezentowane w prestiżowym "New York Live Arts", w sezonie 2015/2016.

Poniedziałkowa inauguracja i pokaz wtorkowy (spektakl zostanie pokazany również 9 czerwca o godzinie 19), to więc niepowtarzalna okazja zobaczenia polsko-amerykańskiej wersji "There Might Be Others" jeszcze przed ogłoszonymi spektaklami nowojorskimi. Odsłona ta, realizowana razem z Instytutem Adama Mickiewicza, w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, połączy 7 tancerzy polskich i 3 amerykańskich.

Spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie: 8 czerwca o godzinie 18:00 (otwarcie Festiwalu Malta) oraz 9 czerwca o godzinie 19:00.

Bilety dostępne na stronie www.malta-festival.pl, ebilet.pl oraz w punktach informacyjnych Starego Browaru.

W planach inauguracji festiwalu Malta znajduje się także film "Europa i okolice. 25 lat festiwalu Malta" (21:30, Plac Wolności).

Rebecca Lazier to nowojorska choreografka i tancerka. Własne prace tworzy od 1995 roku. Prezentowała je na najważniejszych nowojorskich scenach - w La MaMa, Danspace Project, The Kitchen, Muzeum Guggenheima oraz w wielu miastach w USA i poza nimi. Jej ostatnią produkcję - stworzony w Grecji spektakl Coming Together / Attyka - krytyk Eva Yaa Asantewaa okrzyknęła jednym z najważniejszych doświadczeń 2013 roku. Film powstały na bazie tej pracy prezentowany był m.in. w ramach Biennale Architektury w Wenecji. Obecnie jest profesorem tańca na Uniwersytecie w Princeton, a wcześniej wykładała na UCLA w Kalifornii, w Sinan Konserwatorium w Stambule, w Trinity College w Hartford Ballet i na Wesleyan University.

***

"There Might Be Others"

koncepcja, choreografia

Rebecca Lazier

występują

Aleksandra Bożek-Muszyńska, Simon Courchel, Natalie Green, Kaya Kołodziejczyk, Agnieszka Kryst, Jan Lorys, Ramona Nagabczyńska, Christopher Ralph, Paweł Sakowicz, Anna Steller

światło

Ewa Garniec

produkcja

Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wydarzenie jest częścią Campus Project organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza

czas trwania 40 min.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego