powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Trwają prace projektowe nad kształtem budynków TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Niedługo poznamy ostateczny kształt zespołu budynków teatru TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z północnej strony placu Defilad zniknęły już zabudowania zaplecza placu budowy drugiej linii metra.

Tymczasem powoli dobiegają końca prace nad koncepcją architektoniczną gmachów, prowadzone od grudnia ubiegłego roku przez wybraną latem pracownię Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku. Zespół projektowy Thomasa Phifera, wraz z wybraną przez niego na polskiego partnera pracownią APA Wojciechowski opracowuje projekt zarówno obu gmachów i terenu pomiędzy nimi, jak i koncepcję nowego placu Defilad, tak, by wraz z muzeum i teatrem stworzył on spójną całość urbanistyczną. W przebiegu prac projektowych istotną rolę odgrywa zespół specjalistów i konsultantów reprezentujących teatr TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które jest inwestorem i stroną umowy z architektem. Projekt powstaje zatem w ciągłym dialogu architektów i przyszłych użytkowników, co pozwala na wybór zarówno optymalnych rozwiązań funkcjonalnych, jak i nadanie architekturze wyrazu spójnego z misją obu instytucji.

Wśród szerokiego grona specjalistów, którzy biorą udział w konsultacjach, dotyczących nowatorskich rozwiązań dla teatru i funkcjonalności muzeum, znaleźli się także warszawscy aktywiści zaangażowani w poprawę przestrzeni publicznej w Warszawie, tworzenie miejsc, które sprzyjają integracji mieszkańców. Efektem marcowego spotkania architekta z przedstawicielami grupy projektowej Centrala, stowarzyszeń Na Miejscu i Odblokuj.pl, inicjatywy Skwer Sportów Miejskich oraz czasopisma "Miasta" będzie włączenie w projekt części sugestii i propozycji osób doskonale znających problematykę przestrzeni publicznej w Warszawie.

W środę, 24 czerwca, Thomas Phifer wygłosi publiczny wykład, podczas którego przybliży własne projekty gmachów publicznych, zrealizowane w ostatnich latach, a także nakreśli swoją wizję muzeum i teatru dla Warszawy. Spotka się także z szerokim gremium warszawskich urzędów zaangażowanych w realizację tej najbardziej oczekiwanej inwestycji kulturalnej współczesnej Warszawy.

Czerwcowe spotkania poprzedzą ostatni etap prac projektowych - ostateczna koncepcja gmachów złożona zostanie inwestorowi pod koniec lipca, zaś mieszkańcy Warszawy będą ją mogli szczegółowo poznać 20 września, podczas "Niedzieli na działce" - wielkiego festynu na przyszłym placu budowy.

Wraz z wizualizacjami przyszłych gmachów, które zostaną tego dnia przedstawione opinii publicznej, warszawiacy będą mogli zapoznać się bezpośrednio ze szczegółowymi planami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatru TR Warszawa. Na podłodze placu wymalowany zostanie rzut budynków, a na gości festynu czekać będą aktorzy TR Warszawa oraz zespół Muzeum. Wspólnie zaprezentują swoje przyszłe budynki.

Do tego czasu zarówno Muzeum, jak i TR będą na swoich stronach internetowych publikować materiały dotyczące architektury Thomasa Phifera, nowych ciekawych budynków muzealnych i teatralnych powstających na świecie, a także współczesnych rozwiązań dla przyjaznej i przyciągającej rozmaite aktywności miejskie przestrzeni publicznej. Takiej przestrzeni, która tworzy warunki dla pełnego uczestnictwa w społecznej interakcji.

Następną fazą projektu będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, planowane na sierpień 2016 roku, i rozpoczęcie prac budowlanych, przewidziane na sierpień 2017 roku. Gmachy wraz z placem powinny być gotowe do użytku pod koniec 2020 roku.