powiększwersja do drukupoleć znajomemu

3. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu - Debiuty "Strzała Północy 2015"

Z radością informujemy, że trzeci organizowany przez nasz teatr festiwal odbędzie się w dniach 17-19 września 2015 roku.

Podczas festiwalu, którego szczegółowy program ogłosimy już niebawem, zostanie rozegrany turniej debiutów w monodramie. O Nagrodę Główną oraz, przyznawaną przez radę artystyczną festiwalu, statuetkę "Strzała Północy" za najlepszy debiut w monodramie w roku 2015 ubiegać się mogą zarówno debiutujący aktorzy, jak i debiutujący w tej trudnej sztuce teatru reżyserzy, dramaturdzy, radiowi realizatorzy dźwięku oraz tancerze i twórcy choreografii.

Do udziału w zeszłorocznym turnieju zgłoszonych zostało 18 przedstawień, w których z wielką satysfakcją odnotowaliśmy aż 36 debiutów w monodramie w różnych, pretendujących do nagrody indywidualnej, kategoriach. Ucieszyła nas także chęć wzięcia udziału w turnieju zarówno najmłodszych adeptów sztuki teatralnej - studentów wyższych szkół teatralnych, jak i twórców mających już duże doświadczenie zawodowe a teraz debiutujących w monodramie. Nową, niespotykaną w naszym kraju formą turniejowej rywalizacji był w 2013 roku wspólny udział przedstawień teatru żywego słowa i teatru wyobraźni - słuchowisk teatru radiowego. Ten eksperyment został dobrze przyjęty przez publiczność i, niesieni tym sukcesem, postanowiliśmy go nie tylko kontynuować, ale poszerzyć o jeszcze jedną formę, a mianowicie spektakle teatru tańca.

Turniej debiutów w monodramie ma formę otwartą i mogą w nim rywalizować monodramy zgłoszone przez teatry, instytucje kultury, stowarzyszenia, niezależne grupy artystów a także indywidualnych twórców. W turnieju mogą brać udział przedstawienia teatrów: "żywego planu", radia, telewizji oraz tańca. Termin premiery zgłoszonych przedstawień nie ma znaczenia - mogą w nim brać udział spektakle wznowione.

Organizatorem Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu - Debiuty jest Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie we współpracy z Urzędem Miejskim w Koszalinie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego, Centrum Kultury 105, Pałacem Młodzieży oraz Polskim Radiem Koszalin (patronat medialny).

Radę artystyczną tegorocznego festiwalu tworzą: Aleksandra Dziurosz - dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, Wiesław Geras - dyrektor artystyczny Wrocławskich i Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, Zdzisław Derebecki - dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie i Marek Kołowski - autor i realizator projektu "Dni Monodramu - Debiuty", dyrektor festiwalu. Wsparcie programowe: Ewa Wycichowska - Polski Teatr Tańca w Poznaniu i Janusz Kukuła - Teatr Polskiego Radia w Warszawie.

Szczegóły turnieju debiutów w monodramie zawarte są w regulaminie, a ten można znaleźć na stronach internetowych:

www.teatrdialog.koszalin.pl.

***

Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz Domek Kata,

75-002 Koszalin, ul. Grodzka 3, tel. (094) 342 52 96.

e-mail: m.kolowski@interia.eu