powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Opowiedzą o Judson Dance Theater i wykładach Grotowskiego

Instytut Grotowskiego zaprasza na wykłady w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań. W piątek 8 maja Jadwiga Majewska opowie o wpływie Judson Dance Theater na sztukę ówczesną i dzisiejszą. 9 maja Gabriele Vacis wspominał będzie swoje spotkanie z Grotowskim.

Spotkanie będzie bogato ilustrowane rejestracjami prac omawianych artystów. Poruszane zostaną następujące zagadnienia: historyczne, estetyczne i społeczne uwarunkowania modern dance i baletu klasycznego w Stanach Zjednoczonych; współpraca Merce Cunningham i Johna Cage'a i ich rola w kształtowaniu pokolenia radykalnie eksperymentujących artystów lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych; Yvonne Rainer jako ideologiczna liderka pokolenia Judson Church; Trio A i No manifesto - egzemplum zmian; Judson Dance Theater - uwolnienie wyobraźni, współpraca i interdyscyplinarność.

9 maja w Sali Teatru Laboratorium Gabriele Vacis (na zdjęciu) opowie o swoich doświadczeniach z Jerzym Grotowskim. W lutym i marcu 1991 roku Jerzy Grotowski wygłosił w Turynie cykl wystąpień pt. "Kwestie dotyczące pracy reżysera i aktora". Wykłady zorganizował Gabriel Vacis we współpracy z Teatro Laboratorio Settimo oraz Uniwersytetem Turyńskim i Teatro Stabile. Przez dwa tygodnie pobytu Grotowskiego Vacis miał okazję opiekować się mistrzem. Podczas pracy mówił po francusku, a jego asystentka Carla Pollastrelli tłumaczyła jego słowa, krótkimi zdaniami, na język włoski. Jak wspomina włoski reżyser i dramaturg: "Dzięki temu, że mówił wolno, mogłem robić notatki, które są niemal wierną transkrypcją jego wykładów. Na podstawie tych notatek chciałbym opowiedzieć o tych dziesięciu lekcjach, o dwóch tygodniach Grotowskiego w Turynie. Ci, którzy go znali, wiedzą, że był on o swoją myśl naprawdę zazdrosny. Bardzo dbał o wierność i precyzję słów. Nie znosił tych, który wypowiadali się w jego imieniu. Dlatego pragnę wyjaśnić, że nie zamierzam interpretować myśli Grotowskiego. Opowiem tylko to, co wyniosłem z jego wykładów: historię spotkania niezwykłego człowieka, mistrza".

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów i seminariów odbywających się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Swą nazwą inicjatywa ta nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.