powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gniezno. "Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" u Fredry

Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, Teatr Fredry poleca spektakl "Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" w reż. Rafała Urbackiego.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 5 maja, a Teatr Fredry zaprasza w najbliższy weekend 8, 9 i 10 maja.

Przedstawienie Rafała Urbackiego bazuje na średniowiecznej legendzie o wypędzeniu z Gniezna żebraków i kalek, którzy swoim widokiem szpecili miejską uroczystość. Nowoczesna, odważna oprawa i estetyka spektaklu/koncertu sprawiają, że sztuka stawia w innym świetle osoby o alternatywnej motoryce.

Używane przez Urbackiego określenie "alternatywna motoryka" to nie tylko sformułowanie dotyczące osób z dysfunkcjami fizycznymi, lecz również śmiała próba refleksji nad niepełnosprawnością. To akt uświadomienia widzowi, iż "niepełnosprawny" nie znaczy ani "gorszy" ani "lepszy". "Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" stawia w nowy, prowokacyjny sposób stare pytanie: czy i my dzisiaj nie zachowujemy się, jak owi średniowieczni rajcy, usuwając sprzed naszych oczu to, co nie spełnia norm? Rafał Urbacki konfrontuje nas ze stereotypami dotyczącymi osób niepełnosprawnych, atakuje - jak sam mówi - z obu stron. Nie czyni z niepełnosprawnych ofiar, nie zmusza widza do pobłażliwości i litości, ale jednocześnie walczy z wykluczeniem społecznym tych osób oraz o godne ich traktowanie.

Aktorzy-amatorzy o alternatywnej motoryce występują w spektaklu Teatru Fredry u boku aktorów profesjonalnych. W ramach międzynarodowej rezydencji, reżyserowi asystował Wołodymyr Worobiow, artysta z Ukrainy - kraju, który jak żaden inny poznał ostatnio gorzki smak opuszczenia i niezrozumienia.

Literacko tekst opracował Artur Pałyga, uznany twórca nie tylko dramatów ale i reportaży czy piosenek. Muzykę na żywo wykonuje Piotr "Bajzel" Piasecki, znany z takich projektów jak Pogodno czy Babu Król.

"Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" jest miejscem spotkania wielu uznanych twórców reprezentujących nie tylko różne kraje, ale także języki sceniczne i estetyczne, okazją do twórczej konfrontacji tematów dotychczas pomijanych, peryferyjnych z popkulturą i kulturą wysoką.