powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Jutro "Chopin bez fortepianu" u Szekspira

5 maja o godz. 19 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się jedyny w swoim rodzaju pokaz spektaklu "Chopin bez fortepianu" w reżyserii Michała Zadary z udziałem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Bassema Akiki. Spektakl odbędzie się

W owacyjnie przyjętym przez krytykę teatralną i muzyczną spektaklu "Chopin bez fortepianu" Barbara Wysocka wykonuje aktorski ekwiwalent obu koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej. Dla jednych spektakl był "objawieniem" i "oszałamiającym manifestem wolności artysty" (Łukasz Drewniak), dla innych "przywróceniem Chopina jako artysty zadziwiającego i szokującego" i "zmaganiem o niepogrzebanie żywcem" (Katarzyna Fazan"), a o kreacji Barbary Wysockiej pisano "wybitna" (Michał Centkowski) i "mistrzostwo" (Jacek Sieradzki).

Pod batutą Maestra Bassema Akiki, Barbara Wysocka, aktorka wielokrotnie nagradzana za role w teatrze dramatycznym i reżyserka własnych inscenizacji w teatrze i operze, wykona oba koncerty fortepianowe razem z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Scenariusz spektaklu powstał w wywiadów z wybitnymi pianistami, prac muzykologicznych, biografii, listów Chopina oraz dzieł filozoficznych i teoretycznych. Jest werbalnym odpowiednikiem partii fortepianowej, przewodnikiem po koncertach, ich opisem i komentarzem. Struktura tekstu odpowiada kompozycji koncertów.

W ciągu ostatnich dwóch lat "Chopin bez fortepianu" gościł na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce: Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie, Przeglądzie Teatru Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie (Grand Prix, Nagroda

Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego dla Barbary Wysockiej i Michała Zadary - za koncept i wykonanie spektaklu oraz dla Grupy Artystycznej CENTRALA za podjęcie ryzyka produkcji spektaklu), "Festiwalu Prapremier" w Bydgoszczy (Grand Prix), Międzynarodowym Festiwalu "Konfrontacje Teatralne" w Lublinie, Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach, "Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych - Festiwalu Nowego Teatru" w Rzeszowie (Nagroda dla Osobowości Artystycznych dla Barbary Wysockiej i Michała Zadary).

W tym roku spektakl zostanie wykonany w USA: w Filadelfii, w Bostonie i w Swarthmore. Tournee spektaklu po Stanach Zjednoczonych CENTRALA przygotowuje we współpracy m.in. ze Swarthmore College, Arts Emerson w Bostonie, Philadelphia Chamber Orchestra, Philadelphia Live Arts, Pew Charitable Trust z Pennsywalnii oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

***

Reżyseria: Michał Zadara

Muzyka: Fryderyk Chopin

Światła i projekcje: Artur Sienicki

Występują: Barbara Wysocka oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Dyrygent: Bassem Akiki

Producent: CENTRALA (wspólna inicjatywa Andergrand Media + Spektakle oraz Agencji Artystycznej GAP)

Menedżerka spektaklu: Marta Kuźmiak

Bilety:

Strefa A (parter, miejsca numerowane): 70 i 90 zł

Strefa B (galeria I i II na wprost sceny): 50 i 65 zł

Strefa C (galeria III na wprost sceny): 25 i 40 zł

Strefa D (galerie boczne, miejsca nienumerowane): 15 zł

www.bilety.teatrszekspirowski.pl