powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko. Trwa tyDzień Tańca

Pod hasłem "Balet - SALE" odbywa się tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez Studio Tańca Entrée. Hasło jest wyrazem niezgody na "wyprzedaże" i obniżanie poziomu kultury wysokiej.

Odmieniany przez wszystkie przypadki kryzys dosięgnął i nas. Od miesięcy przez instytucje kultury oraz media przetacza się dyskusja dotycząca niedofinansowania kultury: teatr, opera, balet nie mają racji bytu, bo nie są dochodową dziedziną gospodarki. Nie są. Pojawia się jednak pytanie, czy sztuka nastawiona na zysk, może jeszcze być sztuką? Co najwyżej sztuką komercyjną, masową, schlebiającą gustom widza. Czyli rozrywką. Bo tylko tak może się dobrze sprzedać.

Poddając się trybom wolnorynkowej konkurencji mogłaby się nawet wyprzedać - w postaci układanki dać się zabrać do domu za 4,99, albo w różowym tu-tu zatańczyć na urodzinach dziadka. Albo wystąpić w programie ,,Talent of Poland". Bo po co nam wieloobsadowe widowiska, ze sceną obrotową, orkiestrą symfoniczną i baletem, skoro możemy robić przedstawienia niskobudżetowe, zatrudniać amatorów i jeszcze mieć z tego zysk?

Sztuka od zawsze miała swoich mecenasów nie dlatego, że miała słaby PR, tylko dlatego, że jej zadaniem jest misja - kultywowania tradycji, uwrażliwiania na piękno, podnoszenia kompetencji kulturowych. Kultura, to najcenniejsze co mamy, to zbiór wartości i symboli, które stanowią o naszym człowieczeństwie.

Kultura, w tym balet, jest fundamentem rozwoju społeczeństwa. Nasz kapitał kulturowy bezpośrednio przekłada się na kapitał społeczny, który w perspektywie długofalowej może wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju. Jednak twórczy rozwój nie jest możliwy bez wszechstronnej edukacji i powszechnego uczestnictwa w kulturze. W epoce kryzysu ekonomicznego, gdy dostęp do dóbr kultury jest jeszcze trudniejszy, sektor kreatywny ma szczególnie ważne zadanie do spełnienia - stwarzając wszystkim równe możliwości rozwojowe, generuje potencjał kreatywny społeczeństwa i podnosi kapitał intelektualny. To kultura wysoka może ocalić to, co w nas najcenniejsze. Jeśli teatr - to dramat, nie bulwar. Jeśli książka - to powieść, nie poradnik. Jeśli muzyka - to klasyka, nie pop. Jeśli taniec - to balet. Bo balet to postawa. I nie chodzi o poprawnie ustawione stopy, ściągnięte łopatki i uniesioną głowę. Postawa to świadomość i zasady. I odwaga trwania przy swoim. Niezgody na wyprzedaż.

***

Projekt tyDzień Tańca - po raz pierwszy zrealizowany w Bielsku-Białej w roku 2008 - jest inicjatywą Studia Tańca Entrée oraz wielu artystów skupionych wokół idei tańca. Działania Aleksandry Skowrońskiej - tancerki i założycielki Studia Tańca Entrée zaowocowały szeregiem twórczych działań, których celem jest szeroko pojęte promowanie sztuki tańca.

tyDzień Tańca 2015 Balet SALE

W programie:

Bielsko-Biała

17 kwietnia - 10 maja 2015

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium "Wyprzedaż" - Jarek "Yarrek" Możdżyński - wystawa fotografii

wernisaż: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, godz. 18.00

Bielsko-Biała

poniedziałek, 27 kwietnia 2015, godz. 18.00 Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium "Ciało - potrzeba czy jej brak?" - wideoprojekcja "Strój - wariacja solo"- instalacja Aleksandry Skowrońskiej

Bielsko-Biała

wtorek, 28 kwietnia 2015

Przestrzeń miejska Bielska-Białej, godz. 17.00 "Pomiędzy" - happening w wykonaniu uczennic Studia Tańca Entrée

Bielsko-Biała

środa, 29 kwietnia 2015, godz. 18.00

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium Wykład wprowadzający do comiesięcznego cyklu wykładów pt. "Bliżej sztuki baletu"