Łódź. Spotkania z baletem w Teatrze Wielkim

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe rozpoczną się 9 maja. Na program festiwalowy składać się będą: spektakl premierowy Teatru Wielkiego, prezentowany trzykrotnie na inaugurację festiwalu, oraz cztery zagraniczne propozycje, z których każda prezentowana będzie dwukrotnie.

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe zainauguruje premierowe przedstawienie baletu Teatru Wielkiego w Łodzi - spektakl autorstwa Giorgia Madii zatytułowany "Chopin wymarzony" (Chopin Imaginaire). Duży i bardzo różnorodny zespół taneczny jest doskonałym przykładem połączenia młodości i doświadczenia, co będzie można zaobserwować na scenie. Tancerze z całego świata, pod przewodnictwem kierownika baletu, Dominika Muśki, przygotują premierę specjalnie na potrzeby festiwalu.

Pierwszym zagranicznym spektaklem prezentowanym na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi będzie prapremiera pożegnalnego programu jednej z największej gwiazdy światowego baletu, francuskiej primabaleriny Sylvie Guillem. Wybitna tancerka rusza w ostatnią trasę przed oficjalnym zakończeniem zawodowej kariery ze spektaklem "Life in Progress". Łódzka publiczność będzie miała możliwość obejrzenia tego spektaklu przed jego oficjalną premierą w Londynie. W ciągu swojej międzynarodowej kariery Sylvie Guillem, poza Operą Paryską, tańczyła także w takich teatrach jak Royal Opera House, La Scala, American Ballet Theatre, wykonując choreografie najwybitniejszych choreografów XX wieku jak Maurice Bejart, Mats Ek, William Forsythe, Frederick Ashton czy Kenneth MacMillan. Przedstawienie będzie się składać z 4 części - choreografii stworzonych specjalnie dla Sylvie Guillem na zlecenie domu tańca z Londynu, Sadler's Wells autorstwa Akrama Khana i Russella Maliphanta oraz układów stworzonych przez Matsa Eka i Williama Forsythe'a.

Kolejna propozycja to "Men in Morion" - spektakl przygotowany przez Ivana Putrova, tancerza i choreografa urodzonego i wykształconego na Ukrainie, którego kariera rozwinęła się w pełni w Londynie, w klasycznym zespole baletowym The Royal Opera House. Putrov stworzył spektakl będący zestawem choreografii ukazujących w pełni perfekcję i potencjał męskich tancerzy od początku XX wieku ("100 lat baletu w 100 minut"). W kompilacji różnorodnych choreografii tancerz nie jest jedynie partnerem primabaleriny, ale samodzielnym solistą. Program przedstawienia jest płynny wobec dużej ilości choreografii stworzonych tylko dla tancerzy. Ivan Putrov dokonuje takiego wyboru choreografii, który pozwala stworzyć spójny program - od legendarnych choreografii po bardzo współczesne. W Łodzi widzowie będą mieli okazję podziwiać między innymi choreografie Bourne'a, Fokina czy yena. Putrov pozyskuje do kolejnych spektakli różny skład wykonawców, ale są to zawsze wybitni soliści i gwiazdy renomowanych europejskich zespołów baletowych. Na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi pojawią się takie gwiazdy jak: Vadim Muntagirov i Valentino Zucchetti - pierwsi soliści The Royal Ballet z Londynu czy Marijn Rademaker - pierwszy solista Stuttgart Ballet.

Kolejną, planowaną w ramach ŁSB pozycją repertuarową jest spektakl "Lac" w choreografii Jeana Christophe'a Maillot, do muzyki Piotra Czajkowskiego, w wykonaniu klasycznego zespołu baletowego Les Ballets de Monte Carlo. Spektakl jest konfrontacją z legendarną pozycją baletowego repertuaru klasycznego "Jezioro łabędzie", będącą zawsze wielkim wyzwaniem zarówno dla choreografa jak i dla zespołu. Tym razem pierwowzór libretta jest jedynie źródłem inspiracji dla choreografa, a z oryginalnego baletu zachowała się jedynie muzyka Piotra Czajkowskiego. Zarówno choreografia, scenografia, jak i kostiumy zostały bardzo uwspółcześnione. Zespół Les Ballets de Monte Carlo został założony przez Karolinę, Księżną Hanoweru z domu Grimaldi w 1985 roku i ma w swoim repertuarze bardzo bogaty repertuar, w tym takich choreografów jak: Kylian, Bejart, O'Day, Duato, Neumeier a także Balanchine, Fokine, Nijinsky. Dyrektor artystyczny zespołu i jednocześnie choreograf, Jean Christophe Maillot stworzył dla zespołu ok. 40 pozycji repertuarowych.

Zwieńczeniem festiwalu będzie występ renomowanego włoskiego Teatro alla Scala, który w towarzystwie orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi zaprezentuje łódzkiej publiczności Galę Baletową składającą się z fragmentów baletów klasycznych z udziałem największych gwiazd mediolańskiego baletu. W programie przewidziano między innymi choreografie Fokina, Vaganovej, Petit i Petipy. Zespół Teatru La Scala może poszczycić się wspaniałą kilkusetletnią historią, sięgającą początków teatru, tj. roku 1778. Od początków istnienia zespołu współpracowali z nim najwybitniejsi choreografowie, jak Jean Georges Noverre, Gasparo Angiolini czy Salvatore Vigan. Od 2009 roku dyrektorem legendarnego zespołu jest Makhar Vaziev, który wcześniej przez 15 lat kierował Baletem Kirova w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu. Zmiana kierownictwa zaowocowała większym urozmaiceniem repertuarowym. Wśród twórców pracujących z zespołem są tacy artyści, jak: Amodio, Fabrizio Monteverde, Jacopo Godani, Mauro Bigonzetti, których śladami podążają m. in. Angelin Preljocaj, Christopher Wheeldon, Wayne McGregor. Zespół La Scali jest jednym z nielicznych, który dbając o tradycję i klasykę, potrafi sprostać wymaganiom współczesności, czerpiąc inspiracje także z tego, co może przynieść przyszłość.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego