powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Transmisja "Rycerskości wieśniaczej" i "Pajaców"

w najbliższą sobotę (25 kwietnia) w szesnastu polskich miastach obejrzeć będzie można na żywo z Nowego Jorku słynne "Rycerskość wieśniaczą" oraz "Pajace" - w ramach cyklu transmisji "The Metropolitan Opera: Live in HD".

W nowej inscenizacji popularnych jednoaktówek - "Rycerskości wieśniaczej" i "Pajaców" - przygotowanej przez nowojorską Met biorą udział specjaliści od opery werystycznej: Marcelo Álvarez, Eva-Maria Westbroek, Patrica Racette i George Gagnidze. Reżyseruje Sir David McVicar, a dyryguje Fabio Luisi.

Melodyjne, cieszące się niesłabnącym powodzeniem u publiczności jednoaktowe opery Mascagniego i Leoncavalla od wielu lat tradycyjnie prezentowane są

w teatrach podczas jednego wieczoru. Goszczą na prawie wszystkich scenach operowych świata. Od lat znajdują się w repertuarze Met (zagrano je tu około 700 razy), jednak dyrekcja nowojorskiej opery zdecydowała się na ich nową inscenizację. Premiera miała miejsce 14 kwietnia br., a 11 dni później nowy spektakl obejrzą - za pośrednictwem satelity - widzowie całego świata.

***

"Rycerskość wieśniacza" Pietra Mascagniego i "Pajace" Ruggera Leoncavalla

Prowadzenie podczas transmisji: Susan Graham

Dwa dramaty miłosne od lat połączone w operowym uścisku. Tradycyjnie wystawiane razem dwie krótkie opery skupiają się na ekstremalnych uczuciach i czynach, jakie czasem zdarzają się nawet w najspokojniejszych miasteczkach. W "Rycerskości wieśniaczej" powodowany zazdrością o żonę Alfio zabija Turridu. W "Pajacach" wędrowny komediant Canio z tego samego powodu uśmierca swoją żonę Neddę. Takie obrazki z prawdziwego życia były tematem dla werystów, twórców pragnących sportretować zwykłe życie, odrzucających jako bohaterów królów, herosów i arystokratów (pierwszą werystyczną próbą była "Carmen" Bizeta). Reżyser Sir David McVicar umieszcza oba dzieła w scenerii jednej sycylijskiej wsi, ale w różnych czasach ("Rycerskość wieśniaczą" na przełomie XIX i XX wieku, a "Pajace" w roku 1949). Marcelo Álvarez mierzy się jednego wieczoru z dwiema trudnymi partiami tenorowymi (Turiddu i Canio). George Gagnidze pojawi się także w obu operach, śpiewając główne role barytonowe (Alfio i Tonio). Santuzzą będzie holenderska sopranistka Eva-Maria Westbroek, a amerykańska śpiewaczka Patricia Racette wykona partię Neddy. Całość poprowadzi główny dyrygent Met - Fabio Luisi.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa). | Przedstawienie z polskimi napisami.

***

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje z The Metropolitan Opera:

Czechowice-Dziedzice kino Świt

Dąbrowa Tarnowska kino Sokół

Elbląg kino Światowid

Gliwice kino Amok

Katowice kino Kosmos

Konin kino Centrum

Kraków kino Kijów.Centrum

Lublin Teatr Stary

Łódź Filharmonia Łódzka

Olsztyn Warmińsko-Mazurska Filharmonia

Poznań Centrum Kultury ZAMEK

Rzeszów kino Zorza

Trzebinia kino Sokół

Warszawa Teatr Studio

Warszawa kino Praha

Wrocław kino Nowe Horyzonty