powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Częstochowa. Spektakle MET w OKFie

Do ośrodków prezentujących spektakle operowe z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku na kinowym ekranie dołączyła Częstochowa. W Ośrodku Kultury Filmowej odbędą się retransmisje spektakli z ubiegłych sezonów tworząc "Letni sezon retransmisji".

W jego ramach widzowie będą mogli obejrzeć "Eugeniusza Oniegina" i "Łucję z Lammermoor" z udziałem Polaków występujących w Met - Piotra Beczały i Mariusza Kwietnia.

Planowane są również retransmisje "Traviaty" Verdiego, "Córki pułku" Donizettiego, "Aidy" Verdiego i operetki "Wesoła wdówka" Lehara. Wszystkie tytuły pochodzą z poprzednich sezonów transmisji Met: Live in HD, a "Wesoła wdówka" była transmitowana w styczniu tego roku, tuż po swojej premierze w Sylwestra 2014.

Co roku dyrekcja nowojorskiej sceny operowej udostępnia wybór spektakli do prezentacji z odtworzenia w ramach tzw. letnich powtórek. To szansa dla tych ośrodków, które ze względów organizacyjnych lub sprzętowych nie mogą na razie uczestniczyć w sezonie transmisji na żywo.

Obok retransmisji operowych organizowane też będą "Wystawy na ekranie" (cykl "Exhibition on screen") - wyjątkowe filmy dokumentalne w jakości HD prezentujące monograficzne wystawy poświęcone największym twórcom malarstwa, rzeźby i grafiki. Widzowie w Częstochowie zobaczą dokumenty poświęcone Matisse'owi, Rembrandtowi i Vermeerowi, autora słynnego portretu "Dziewczyny z perłą".