powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Mirosław Czyżykiewicz śpiewa wiersze Jarosława Iwaszkiewicza

20 kwietnia miała miejsce premiera najnowszej płyty Mirosława Czyżykiewicza "Muzyka wieczorem". Album ukazał się w związku z 35. rocznicą śmierci Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów XX wieku. 26 kwietnia o godz. 19:30 w Piwnicy pod Harendą w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6 odbędzie się koncert Mirosława Czyżykiewicza promujący płytę „"Muzyka wieczorem". Koncert w cyklu "Scenka Piosenka".

Mirosław Czyżykiewicz nie po raz pierwszy sięga po twórczość znanych poetów. Na wcześniejszych wydawnictwach barda, oprócz autorskich tekstów, usłyszeć można było wiersze Josifa Brodskiego, Konstanta Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Osipa Mandelsztama, Zbigniewa Herberta czy Jonasza Kofty, najczęściej z muzyką Czyżykiewicza. Album "Muzyka wieczorem" pod tym względem jest nowością, ponieważ tym razem wszystkie piosenki skomponowane zostały przez Adama Opatowicza.

Adam Opatowicz jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Szczecinie, gdzie reżyseruje i komponuje muzykę do spektakli, od lat współpracując m.in. z Andrzejem Poniedzielskim. Reżyserował spektakle w oparciu o teksty poetów m.in. Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Jana Kaczmarka, Juliana Tuwima, Marka Grechuty.

Album "Muzyka wieczorem" powstał w związku z 35. rocznicą śmierci Jarosława Iwaszkiewicza, która minęła 2 marca 2015 roku. Jego ogromnym walorem jest ponadczasowość znakomitych utworów poetyckich oraz elektryzujący głos jednego z najbardziej uznanych polskich pieśniarzy.

zespół w składzie:

Jacek Skowroński (fortepian, aranżacje),

Krzysztof Baranowski (instrumenty klawiszowe),

Bogdan Szczerkowski (skrzypce),

Marcin Chenczke (kontrabas);

muzykę skomponował Adam Opatowicz

Na płycie znalazło się 18 utworów, które zapowiada singiel pt. "Lis".

Tracklista:

1. Uparte wichry

2. Opuszczony

3. W setną rocznice urodzin Leopolda Staffa

4. Rzeczy

5. Niewygoda

6. Upał

7. Koncert Rachmaninowa upalnym latem

8. Lis

9. Do siostry

10. Do prawnuczki

11. Stara

12. Do Izoldy

13. Apassionata / Artur

14. Pilica

15. Ubieralnia

16. Wieczór sylwestrowy

17. Biografia

18. Ostatnia piosenka wędrownego czeladnika