powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Balet "Iwan Groźny" w kinach

W niedzielę 19 kwietnia o godz. 16.45 zapraszamy widzów pięciu kin w Polsce na transmisję live spektaklu baletowego "Iwan Groźny".

Balet powstał w 1975 roku do muzyki Siergieja Prokofiewa, choreografię przygotował Jurij Grigorowicz. Spektakl opowiada o ewolucji jednostki - cara Iwana pod wpływem otaczającej go wrogości i brzemienia władzy. Spektakl jest obecnie do obejrzenia WYŁĄCZNIE na scenie Teatru Bolszoj. W rolach głównych zobaczymy Michaiła Łobuchina, Annę Nikulinę i Denisa Rodkina.

Obraz dawnej Rusi na baletowej scenie.

Afirmacja tańca męskiego we współczesnym balecie. Wielki fresk historyczny z dziejów dawnej Rosji. Podobnie jak w swoim sławnym "Spartakusie", Jurij Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, tym razem rosyjskiej, z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością. Car Iwan IV Groźny to postać niemal nierealna w swym okrucieństwie, zupełnie nienadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb ich psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem - jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym.

O transmisjach Bolszoj Ballet Live

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych. Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji. W XX wieku, gdy Moskwa znów stała się stolicą państwa i ośrodkiem władzy, Teatr Bolszoj rozkwitł i stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Tu jaśniały talenty Galiny Ułanowej, Mai Plisieckiej, Jekateriny Maksimowej, Władimira Wasiliewa. Również dziś wirtuozeria zespołu i solistów stoi na najwyższym poziomie - jego oblicze tworzą nowi gwiazdorzy: Swietłana Zacharowa, Jewgienija Obrazcowa, Olga Smirnowa, Siemion Czudin, Władisław Lantratow czy Amerykanin David Hallberg.

O "Na żywo w kinach"

Cikanek Film Sp. z o.o. należy do grupy Cikanek Management s.r.o. stworzonej przez Martina Cikanka, zajmującej się dystrybucją transmisji kulturalnych na terenie 12 krajów Europy środkowej i wschodniej. Pod marką "Na żywo w kinach" na terenie Polski dystrybuuje transmisje i retransmisje spektakli w jakości HD z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie, National Theatre w Londynie, Filharmonii Berlińskiej oraz wyjatkowe filmy dokumentalne prezentujące najwspanalsze dzieła światowej sztuki w ramach cyklu "Wystawa na ekranie" ("Exhibition on Screen").

Balet Teatru Bolszoj w Moskwie: Iwan Groźny

Muzyka: Siergiej Prokofiew

Choreografia: Jurij Grigorowicz

Obsada: Michaił Łobuchin, Anna Nikulina, Denis Rodkin

"Iwan Groźny", 19 kwietnia, godz. 16.45

NA ŻYWO

(19.04.2015):

Warszawa, kino Praha

Wrocław, kino Nowe Horyzonty

Katowice kinoteatr Rialto

Wadowice kino Centrum

Konin CKiS "Oskard"

RETRANSMISJE:

(10.05.2015)

Ciechanów kino Łydynia

Rzeszów kino Zorza

(14.05.2015)

Piła Fabryka Emocji

(24.05.2015)

Oświęcim Nasze Kino