powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Zmarł prof. Jan Kulczyński

Wczoraj w nocy, 12 kwietnia zmarł w Warszawie prof. Jan Kulczyński, reżyser teatralny i telewizyjny. Związany z Akademią Teatralną imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (wcześniej PWST) od 58 lat. Wieloletni dziekan i prodziekan Wydziału Reżyserii. Mistrz dla wielu pokoleń studentów.

Jan Kulczyński urodził się w 1931 roku we Lwowie. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Autor "Rozbierania Hamleta", "Co reżyser mas w środku".

Reżyser ponad stu przedstawień teatralnych i telewizyjnych, m.in. "Procesu" Kafki w Teatrze Ateneum w Warszawie, "Mandragolę" Machiavellego w Teatrze Kameralnym w Warszawie, "Wieczór Trzech Króli" w Teatrze Stara Prochownia w Warszawie (wystawiony tylko w kobiecej obsadzie), "Szkołę żon" w Teatrze Narodowym w Warszawie, "Garbusa" w Deutsches Theater w Getyndze, "Wesele" w Teatrze Telewizji.

Były dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej (dawniej PWST) w Warszawie (w latach: 1984 - 1990 (2 kadencje) i 1993 - 1999 (2 kadencje)), w latach 1977-81 i 1990-93, 1999 - 2005 (2 kadencje) jego prodziekan.

Za zasługi dla rozwoju kultury polskiej odznaczony w roku 2011 Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".