powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Nowy Sącz. Paryski "Faust" live

W Małopolskim Centrum Kultury Sokół trwa wiosenno-letnia edycja cyklu "Trans-Opera sezon 2014/2015" - transmisji i retransmisji oper i baletów z renomowanych europejskich teatrów i festiwali. 17 kwietnia "Faust" z Opery Paryskiej.

Postać Fausta - niemieckiego alchemika inspirowała wielu twórców, jednak żaden utwór nie zyskał takiej popularności jak dzieło Charlesa Gounoda, skomponowane dla Opery Paryskiej w 1859 roku. Kompozytor był zafascynowany twórczością Goethego, która inspirowała go młodzieńczością i burzliwym liryzmem.

Starzejący się doktor Faust, aby odnaleźć radość życia oraz przywrócić upragnioną młodość, godzi się oddać duszę diabłu. Mefisto wykorzystuje to, wplątując w całą historię niewinną Małgorzatę. Odmłodzony Faust uwodzi cnotliwą dziewczynę i niebawem porzuca, doprowadzając ją do obłędu. Oskarżona o zabicie nieślubnego dziecka, wtrącona zostaje do więzienia. To właśnie ona, a nie tytułowy Faust, staje się prawdziwą bohaterką opery Gounoda. Dramatyczna przemiana czystej duszy dziewczyny, jej upadek i finalne zbawienie to najważniejsze wątki utworu.

***

17 kwietnia (piątek) 2015 // godz. 19:00

FAUST // Charles Gounod

Opera de Paris

Retransmisja: 3 h 25 min.

Libretto: Jules Barbier i Michel Carré wg Johanna Wolfganga Goethego

Dyrygent: Alain Altinoglu

Reżyseria: Jean-Louis Martinoty

Chór i Orkiestra: Opera de Paris

Występują:

Faust: Roberto Alagna

Małgorzata: Inva Mula

Mefisto: Paul Gay

Walenty: Tassis Christoyannis

Siebel: Angélique Noldus

Marta: Marie-Ange Todorovitch

Wagner: Alexander Duhamel

Stary Faust: Rémy Corazza