Projekt Ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

13-05-2010
04-12-2018
Warszawa. Komisja sejmowa za projektem noweli ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Tryb przeprowadzania konkursów wyłaniających kandydatów na stanowisko dyrektora w samorządowych instytucjach kultury określa projekt noweli ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, którego przyjęcie zarekomendowała we wtorek sejmowa komisja kultury.
07-12-2017
Warszawa. Sejmowa komisja kultury za nowelą ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Minister kultury będzie miał możliwość określenia warunków i trybu udzielania pomocy przy prowadzeniu działalności kulturalnej pomiędzy UE a państwami EFTA - przewiduje projekt ustawy, który został w czwartek pozytywnie zaopiniowany przez komisję kultury.
30-08-2017
Min. Zwinogrodzka: czas na weryfikację ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej
- Po ponad 25 latach przyszedł czas, żeby przemyśleć i ewentualnie w pewnych częściach zweryfikować ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. W jej ocenie nowe rozwiązania zadziałają, jeżeli będą miały "akceptację środowisk artystycznych".
20-04-2017
Warszawa. Senacka komisja za pracami nad nowelą ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej
Senacka komisja petycji opowiedziała się w czwartek za pracami nad nowelą ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zmiany mają prowadzić do tego, aby polskie instytucje kultury działające za granicą mogły otrzymywać dotację z budżetu państwa.
21-11-2013
Elbląg. Mirosław Siedler nadal dyrektorem Teatru Sewruka?
Marszałek Jacek Protas nadal nie podjął decyzji w sprawie powołania na stanowisko dyrektora Teatru im. Sewruka Mirosława Siedlera. Powołanie miałoby się odbyć bez konkursu, czemu przeciwstawia się część pracowników Teatru. Marszałek czeka nadal na opinie.
10-10-2013
Elbląg. Straszą i zmuszają do lojalki
List o mobbingu w elbląskim teatrze trafił do mediów i urzędu marszałkowskiego. Nie wiadomo kto jest autorem, ale pracownicy teatru potwierdzają, że atmosfera jest bardzo zła - pisze Grzegorz Szaro w Gazecie Wyborczej - Elbląg.
10-10-2013
Kwiat paproci
Nie wiem, kiedy teatr w Elblągu "rozkwitł", w jaką noc świętojańską opromienił Polskę i kontynent swoim blaskiem. Wiem za to, że ktoś tu chce ministra i nas wpuścić w niezłe maliny - pisze Paweł Soszyński w dwutygodniku.com.
08-10-2013
Olsztyn-Elbląg. Samorząd chce przedłużyć umowy pięciu dyrektorom
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zamierza przedłużyć bez przeprowadzania konkursu umowy o pracę pięciu dyrektorom jednostek kultury, w tym dyrektorom teatrów w Olsztynie i Elblągu - poinformowała PAP odpowiedzialna za kulturę w regionie wicemarszałek Anna Wasilewska.
07-10-2013
Elbląg. List zespołu aktorskiego Teatru im. Sewruka do ministra kultury
Chcielibyśmy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie przedłużeniem kontraktu obecnemu dyrektorowi Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu z pominięciem procedury konkursowej przewidzianej w "Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej" - piszą elbląscy aktorzy do ministra Bogdana Zdrojewskiego.
03-10-2013
List otwarty do ministra kultury ws. konkursów
Szanowny Panie Ministrze, po przeczytaniu odpowiedzi na list ludzi kultury dotyczący przyszłości Instytutu Teatralnego, chciałbym wyrazić głęboką radość z deklarowanej determinacji w dążeniu do uczynienia z procedur konkursowych obowiązującego standardu we wszystkich instytucjach kultury - pisze Michał Centkowski.
15-07-2013
Zbyt długa opowieść o pewnym krótkim eksperymencie
A może środowisko teatralne zasługuje na takie konkursy jakie ma? Może takich konkursów skrycie pragnie? Bo przecież każdy może mieć nadzieję, że wreszcie przy którymś konkursie to właśnie jemu dopisze szczęście. Jeśli je solidnie wspomoże, rzecz jasna - Ireneusz Janiszewski o konkursach na dyrektora teatru.
09-07-2013
Warszawa. Wspólne stanowisko ZASP i ZZAP ws. potrzeby nowego ładu w teatrach publicznych
Zarządy Związku Artystów Scen Polskich i Związku Zawodowego Aktorów Polskich wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie i zdecydowany sprzeciw wobec występujących w ostatnim czasie kolejnych przypadków zbiorowych zwolnień aktorów i innych artystów wykonawców, zatrudnionych w publicznych teatrach i na innych scenach.
24-12-2012
Rada ds. Instytucji Artystycznych ukróci samowolę?
- Rada ma przedkładać opinię ministrowi, ale możliwości decyzyjnych nie ma oczywiście żadnych. Myślę jednak, że rada powinna również na bieżąco odnosić się do pomysłów i rozwiązań powstających w ministerstwie, mimo iż nie jest to przedmiotem naszych działań i obrad. Jeśli trzeba, to powinna także zajmować stanowisko krytyczne - z Wojciechem Nowickim, dyrektorem Teatru Jaracza i Wielkiego w Łodzi, członkiem Rady ds. Instytucji Artystycznych przy ministrze kultury, rozmawia Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
20-12-2012
Warszawa. Paweł Łysak na czele Rady ds. Instytucji Artystycznych
Dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy Paweł Łysak został przewodniczącym Rady do Spraw Instytucji Artystycznych, powołanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
05-04-2012
Gasić pożary, ale nie benzyną
Nawet jeśli nie dojdzie w najbliższym czasie do uchwalenia ustawy teatralnej, sama debata o niej może doprowadzić do rozwiązań, które rozładują napiętą sytuację w teatrach - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
02-04-2012
Polski, Współczesny, Powszechny
- Nie walczymy o stołki, ale o dostęp widzów do teatru - mówią sygnatariusze listu ludzi teatru "Teatr nie jest produktem/ widz nie jest klientem".
26-11-2011
Warszawa. Min. Zdrojewski o kontraktach z dyrektorami placówek kulturalnych
Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił w sobotę, że do końca czerwca przyszłego roku zostaną podpisane kontrakty ze wszystkimi dyrektorami placówek kulturalnych w Polsce. Wymóg taki wprowadza nowa ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
18-11-2011
Dyrektor Orzechowski odpowiada prezesowi Łukaszewiczowi
Mam wyrzuty sumienia, że Pan Prezes tyle wysiłku i czasu poświęcił mojej pisaninie. A może niesłusznie? Przecież dzięki mnie powstał kolejny Ważny Artykuł Programowy Prezesa! - odpowiedź Dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztofa Orzechowskiego na list Prezesa ZASP-u Olgierda Łukaszewicza.
09-11-2011
Odpowiedź ZASP na felieton dyrektora Krzysztofa Orzechowskiego
Ogłaszając na portalu e-teatr.pl swój publiczny atak na ZASP i na mnie osobiście, jako rzekomo - dzielącego nasze środowisko prezesa ZASP - Pan Dyrektor Krzysztof Orzechowski wybrał formę felietonu, w której zdania układa się lekko, bo dyktowane bywają zwykle nie przez namysł ale przez wprost z serca płynące silne emocje, czyli przez to, co akurat komu w duszy gra - Olgierd Łukaszewicz, Prezes ZASP wraz z zarządem stowarzyszenia odpowiada na list dyrektora Krzysztofa Orzechowskiego.
09-11-2011
Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów zaprasza na szkolenie
W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207 poz. 230), Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, organizuje spotkanie konsultacyjne i szkoleniowe w celu przybliżenia nowych regulacji prawnych.
04-11-2011
Ile kultury w telewizji?
Rozrywka wypiera kulturę ze szklanego ekranu. Czy jednak wszyscy musimy tańczyć z gwiazdami? Karmieni programami, w których jedni śpiewają albo tańczą, a drudzy oceniają, powoli przestajemy odczuwać potrzebę obcowania z ambitniejszą sztuką - pisze Szymon Babuchowski w Gościu Niedzielnym.
25-10-2011
Kulawa ustawa, czy krok do przodu?
Tegoroczne lato było pod wieloma względami wyjątkowe. Szczególnie jednak zawrzało w środowisku teatralnym za sprawą nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, wokół której już od kilku lat toczą się boje - pisze Maria Sztuka w miesięczniku Śląsk.
24-10-2011
Godzina szczerości
Przez wiele godzin w poniedziałek 19 września debatowali przedstawiciele środowiska teatrów naszego regionu podczas spotkania w Teatrze Śląskim. Tematy, które wypełniły program forum zostały sformułowane na podstawie postulatów, zgłoszonych przez ludzi teatru w ubiegłym roku na "Kongresie kultury województwa śląskiego" - o forum teatru w województwie śląskim pisze Maria Sztuka w Śląsku.
20-10-2011
Faul środowiskowy, czyli historia pewnego prawnego bubla
Powstał koncertowy bubel prawny, który nie satysfakcjonuje nikogo, o którym sami legislatorzy mówią, że nadaje się do jak najszybszej nowelizacji - o Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej pisze Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie.
23-09-2011
Gdzie szukać Ryśka z "Klanu"?
Prezydent podpisał ustawę o działalności artystycznej, w której znalazł się zapis, że każdy aktor zatrudniony na etacie w teatrze musi uzyskać zgodę dyrektora tej placówki na grę w serialach i filmie, a nawet w reklamach. To może być problem dla wielu gwiazd - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
22-09-2011
Janda: państwo ignoruje instytucje niepubliczne
Nikt się nami nie zajmuje, nie myśli o tym, w jak trudnych warunkach działamy, a jest nas w tej chwili już dużo. Wszyscy mieliśmy inicjatywy obywatelskie, a okazuje się, że państwo w ogóle tego nie zauważyło i za nami nie podąża - Krystyna Janda, aktorka, prezes Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, pomysłodawczyni prywatnego Teatru Polonia w Warszawie, o podpisanej w czwartek przez prezydenta ustawie o prowadzeniu działalności kulturalnej.
22-09-2011
Unia Polskich Teatrów prosi prezydenta o patronat nad ponowną nowelizacją ustawy kulturalnej
"Ustawa nie spełniła nadziei z racji poobijania jej po obu izbach. Straciła też jasno ustalony cel - Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie oraz prezes Unii Polskich Teatrów, o podpisanej w czwartek przez prezydenta ustawie o prowadzeniu działalności kulturalnej.
22-09-2011
ZASP będzie wnioskować o prezydencką inicjatywę ws. kultury
- Pan prezydent podpisał forsowany od dwóch lat przez Platformę Obywatelską tekst ustawy, do której nadal mamy zastrzeżenia, mimo iż Sejm wprowadził najważniejsze dla nas poprawki - prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz o podpisanej przez prezydenta ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
22-09-2011
Warszawa. Kornowicz: ustawa nie rozwiąże żadnego problemu muzyków
Ustawa może destabilizować i tak bardzo trudny byt zespołów, których problemem nie jest nadmierne uzwiązkowienie, korporacyjność, lecz bieda. Ustawa pomyślana jest jako zwiększenie konkurencyjności przy minimalizacji nakładów finansowych. Ta ustawa jest szyta na miarę warszawskich teatrów i narzuca rozwiązania grupy reżyserów środowiska warszawskiego - Jerzy Kornowicz, kompozytor i prezes Związku Kompozytorów Polskich, o podpisanej w czwartek przez prezydenta ustawie o prowadzeniu działalności kulturalnej.
22-09-2011
Warszawa. Odorowicz: aktor powinien uzyskiwać zgodę na dodatkowy angaż
- Obawiam się, że ten zapis o obowiązku uzyskiwania przez aktorów zgody jest dosyć dla pracodawców i pracowników krępujący, jednak uważam za słuszne uregulowanie stosunków pomiędzy pracodawcą, czyli teatrem, a korzystającym z usług aktorów, czyli np. środowiskiem filmowym - Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej komentuje zapis podpisanej dziś przez Prezydenta RP ustawy kulturalnej.
22-09-2011
Warszawa. Prezydent podpisał ustawę o prowadzeniu działalności kulturalnej
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o działalności kulturalnej. Ustawa m.in. umożliwia łączenie instytucji kultury oraz wprowadza kontrakty dla dyrektorów tych instytucji. O podpisaniu ustawy poinformowała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP.
17-09-2011
ZASP apeluje do prezydenta ws. ustawy o działalności kulturalnej
Kilka związków i stowarzyszeń twórczych, m.in. Związek Artystów Scen Polskich, zaapelowało w piątek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy o działalności kulturalnej. Prezydent ma czas na złożenie podpisu do 26 września.
01-09-2011
Warszawa. Sejm odrzucił część poprawek do ustawy o działalności kulturalnej
Sejm odrzucił część zapisów do ustawy o działalności kulturalnej, dotyczących m.in. definicji pracownika artystycznego, wprowadzenia sezonów artystycznych i zawierania umów o pracę na czas nieokreślony przez artystów.
18-08-2011
Warszawa. ZASP ws. poprawek Senatu do ustawy o działalności kulturalnej
List prezesa ZASP Olgierda Łukaszewicza do kierownictwa oraz Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
17-08-2011
Senat rozluźnia gorset kultury
W tym tygodniu Sejm ma przegłosować poprawki Senatu do ustawy o działalności kulturalnej. Jeśli je przyjmie, a prezydent podpisze nowelizację, teatry, filharmonie, orkiestry i opery czeka kadrowa rewolucja - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
04-08-2011
Sejm. Poprawki w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Za podjęcie dodatkowej pracy bez zgody pracodawcy artysta będzie mógł stracić etat. Senat przywrócił część przepisów określających prawa i obowiązki pracowników artystycznych. Poprawki wprowadzono w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
29-07-2011
Doradca ZASPu: odrzucić ustawę o działalności kulturalnej
- Podtrzymujemy nasz wspólny wniosek o odrzuceniu ustawy w całości. Podkreślamy, że nie jest to nasza fanaberia. Występujemy w obronie artystów i oprotestowujemy przepisy, które w sposób niezgodny z prawem pracy, prawem europejskim i konstytucją próbują dyskryminować i ograniczać prawa pracowników nazwanych "artystycznymi" w instytucjach nazwanych instytucjami artystycznymi - doradca programowy ZASPu Maciej Pacuła o senackich poprawkach do ustawy o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej.
29-07-2011
Kornowicz o poprawkach do ustawy o działalności kulturalnej
- Amatorstwo i niekompetencja dotyczące znajomości sfery muzycznej jest tym, co ciąży nad tą ustawą w sposób widoczny i drastyczny - mówi Jerzy Kornowicz, kompozytor i prezes Związku Kompozytorów Polskich.
29-07-2011
Łozińska o poprawkach do ustawy o działalności kulturalnej
- Ja jako dyrektor nie wyobrażam sobie pracy z aktorami, którzy robią rzeczy bez wiedzy dyrekcji teatru, a szczególnie żeby miały one kolidować z repertuarem teatralnym - mówi Sławomira Łozińska, dyrektor Teatru Ateneum i wiceprezes Unii Polskich Teatrów o przyjętych w piątek przez Senat poprawkach do ustawy o działalności kulturalnej.
29-07-2011
Łukaszewicz: senackie poprawki pogarszają sytuację artysty
- W stosunku do projektu rządowego nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, to co otrzymaliśmy teraz wskazuje na znaczne pogorszenie sytuacji artysty. Tekst ustawy jest aktualnie bardziej restrykcyjny wobec artysty niż rządowy projekt - Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich o przyjętych w piątek przez Senat poprawkach do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
29-07-2011
Wnuk-Nazarowa o senackich poprawkach do ustawy o działalności kulturalnej
Osobiście zabiegałam o to, aby senacka komisja kultury pochyliła się nad artykułem nr 9 i usunęła z niego punkt dotyczący umów o wspólnym prowadzeniu instytucji kultury - dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa o przyjętych w piątek przez Senat poprawkach do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
29-07-2011
Warszawa. Ustawa o działalności kulturalnej, z poprawkami - przyjęta
Pracownik artystyczny będzie musiał otrzymać zgodę pracodawcy na dodatkowe zatrudnienie, jeśli mogłoby ono kolidować z obowiązkami w pierwotnym miejscu pracy - zdecydowali senatorowie. W piątek Senat przyjął ustawę o działalności kulturalnej z poprawkami.
28-07-2011
Warszawa. PiS, SLD, ZASP przeciw ustawie o działalności kulturalnej
O nieuchwalanie przez Senat ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, z zaproponowanymi m.in.przez senatorów PO poprawkami, apelują Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS), Zdzisława Janowska (SLD) i prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.
27-07-2011
Warszawa. Ustawa kulturalna w Senacie
W porządku obrad Senatu w dniach 27 - 28 lipca będzie ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która ma usprawnić funkcjonowanie instytucji kulturalnych.
27-07-2011
Senat. PiS wnosi o odrzucenie ustawy o działalności kulturalnej
Wniosek o odrzucenie w całości ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej złożył w środę w Senacie senator PiS Wojciech Skurkiewicz. "Mam nadzieję, że ten wniosek nie przejdzie" - skomentował szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.
23-07-2011
Warszawa. Apel przeciw poprawkom w ustawie kulturalnej
PiS apeluje do Senatu, by do noweli ustawy o działalności kulturalnej nie wprowadzał poprawek rekomendowanych przez senacką Komisję Kultury. Jedna z tych zmian przywraca zapis obligujący pracownika artystycznego do uzyskiwania zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.
12-07-2011
Maciej Englert przeciwny nowelizacji ustawy o kulturze
Nowelizacja ustawy o działalności kulturalnej doprowadzi do powstania w teatrach silnych zespołów artystów ze słabymi dyrektorami - mówi PAP Maciej Englert, prezes Unii Polskich Teatrów i dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie. Ustawę rozpatrzy teraz Senat.
05-07-2011
Sejm. Rozmowy o nowelizacji ustawy kulturalnej
Sejm znowelizował w piątek ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ale bez kontrowersyjnego przepisu wprowadzającego umowę sezonową, czyli umowę o pracę na czas określony od jednego do pięciu sezonów jako podstawową formę zatrudnienia pracowników artystycznych.
05-07-2011
Warszawa. Artyści w Sejmie o noweli ustawy o działalności kulturalnej
Jeśli Senat nie pomoże w zracjonalizowaniu noweli ustawy o działalności kulturalnej, zwrócimy się o veto do prezydenta i o pomoc do instytucji unijnych - powiedział PAP we wtorek prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Tego dnia w Sejmie politycy SLD rozmawiali z artystami.
04-07-2011
Sejm zawraca reformy, etaty wygrały
To, co dzieje się wokół nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej, źle wróży całej reformie kultury - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
02-07-2011
Maciej Englert: spory wokół ustawy nie rokują dobrze reformie teatrów
- Mamy kolejną nowelizację, która niewiele wniosła do tej ustawy. W dalszym ciągu nie mamy rozwiązanego ani problemu zatrudniania wykonawców, ani problemów funkcjonowania teatru repertuarowego - mówi Maciej Englert, prezes Unii Polskich Teatrów i dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie, o znowelizowanej w piątek przez Sejm ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
01-07-2011
Sejm. Dzisiaj głosowanie nad nowelizacją ustawy kulturalnej
Dzisiaj Sejm będzie głosować nad nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, najważniejszym aktem prawnym, jaki powstał za kadencji ministra Bogdana Zdrojewskiego. Wszystko wskazuje na to, że ustawa przejdzie głosami koalicji, mimo sprzeciwu PiS i SLD oraz protestów dużej części środowisk twórczych i organizacji branżowych.
01-07-2011
Ustawa o działalności kulturalnej zapewni lepszą jakość kultury
Wiceminister kultury Piotr Żuchowski nt. znowelizowanej w piątek przez Sejm ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej: - Przepis o umowach sezonowych był od początku przepisem dyskusyjnym i mieliśmy świadomość tego, że w różny sposób, także jako zapis kontrowersyjny, mógł być odbierany przez aktorów, przedstawicieli rozmaitych instytucji artystycznych.
01-07-2011
Sejm znowelizował ustawę o prowadzeniu działalności kulturalnej
Sejm znowelizował w piątek ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ale bez kontrowersyjnego przepisu wprowadzającego umowę sezonową, czyli umowę o pracę na czas określony - od jednego do pięciu sezonów - jako podstawową formę zatrudnienia pracowników artystycznych.
30-06-2011
Warszawa. Artyści bez etatów
- Całe środowisko aktorskie jest przeciwne rządowemu projektowi zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jest on niezgodny z europejskimi standardami zatrudnienia - mówił wczoraj w Sejmie Kazimierz Kutz, poseł niezrzeszony.
30-06-2011
Warszawa. Projekt noweli o działalności kulturalnej wraca pod obrady Sejmu
Sejmowa komisja kultury nie przyjęła w czwartek poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania rządowego projektu noweli ustawy o działalności kulturalnej. Projekt, przygotowany przez ministerstwo kultury, zostanie poddany głosowaniu prawdopodobnie w piątek.
28-06-2011
Warszawa. Artyści przeciwko zmianom w ustawie o działalności kulturalnej
Muzycy m.in. z Filharmonii Narodowej protestowali przed Sejmem przeciw rządowej nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej. Według artystów, rządowe zmiany pogarszają ich warunki pracy. Resort kultury, uważa, że zmiany uelastycznią programy artystyczne instytucji kultury.
28-06-2011
Warszawa. Umowy sezonowe w Sejmie
Dziś Sejm ma się ponownie zająć nowelizacją ustawy o działalności kulturalnej. Największe kontrowersje budzą zapisy o umowach sezonowych dla aktorów i muzyków - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej
04-06-2011
Sejm. Posłowie PiS przeciwko noweli ustawy o działalności kulturalnej
O wycofanie z noweli ustawy o działalności kulturalnej przepisów stanowiących m.in. że podstawą umowy o pracę ma być tzw. umowa sezonowa na okres od jednego do pięciu sezonów, apelowali w piątek posłowie PiS Kazimierz M. Ujazdowski i Jarosław Sellin.
30-05-2011
Sejm. Komisja kultury poparła projekt ustawy o działalności kulturalnej
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła w czwartek sprawozdanie podkomisji zajmującej się projektem nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej. Komisja poparła m.in. zapisy wprowadzające nowy model zatrudniania w instytucjach artystycznych. Projekt trafi teraz na obrady plenarne Sejmu.
13-05-2011
Reforma teatru jest niezbędna
- Wszyscy się boją reformy. Boją się coś zmienić, bo aktorzy bronią swego status quo jak niepodległości. Aktorzy to sól ziemi teatru, ale w tym wypadku nie mają racji i nie powinni swojej przewagi wykorzystywać. Tak jak jest teraz, dalej być nie może - mówi reżyser IZABELLA CYWIŃSKA.
29-04-2011
Paradoks o polskim aktorze
Może dobrze się stało, że doszło do zwady Englerta z Szapołowską. Nie da się już dalej udawać, że w teatrach wszystko gra. O sytuacji w środowisku aktorskim zaczyna mówić się poza środowiskiem - pisze Zdzisław Pietrasik w Polityce.
22-04-2011
Karuzela z aktorami
- Nie zdejmę przedstawienia, dlatego że aktor ma inne zajęcia. Gdybym przymknął na to oko, lawina by ruszyła. Nie zrobię tego dla nikogo - mówi Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego.
19-04-2011
Bo to, co nas podnieca, to się nazywa kasa
Stare gwiazdy teatralne zrywają przedstawienia, bo chcą jurorować w programach telewizyjnych. Młodzi radzą sobie lepiej: grubą forsę zarabiają w serialach, a marzenia realizują na prywatnych scenach - pisze Leszek Bugajski w Newsweeku.
19-04-2011
Edek rządzi - Bratkowski o awanturze w Narodowym
Aktor poważnego teatru i artystycznego kina jest pariasem w porównaniu z półaktorem z telenoweli. Owszem, może go bez trudu przeskoczyć - za cenę podpisania uwłaczającego jeszcze niedawno godności zawodowej kontraktu reklamowego - pisze Piotr Bratkowski w Newsweeku.
19-04-2011
Tomasz Lis broni Szapołowskiej
"Tomasz Lis na żywo" stał się w poniedziałkowy wieczór areną dyskusji o teatrze jako miejscu świętym - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
19-04-2011
Do diabła! - Nowak o Szapołowskiej i nie tylko
Czy należy uznać, że obniżenie standardów etyki pracy na scenie jest zjawiskiem charakterystycznym dla całego środowiska? Że skandal w teatrze, wywodzącym swą tradycję od Zespołu Aktorów Narodowych JKMości to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej? - pyta Maciej Nowak w felietonie dla Krytyki Politycznej.
15-04-2011
Nisko upadł teatr - na marginesie sprawy Szapołowskiej
Przypadek Grażyny Szapołowskiej uświadamia, jak bardzo potrzebna jest nowa ustawa o działalności kulturalnej, likwidująca przywileje artystów, potomków PRL - pisze Jacek Marczyński w "Rzeczpospolitej".
14-04-2011
Tango bez Szapołowskiej
Ministerstwo Kultury chce, by aktorzy, którzy są na etatach, musieli otrzymać zgodę dyrektora na występy poza macierzystą instytucją. - Praca u konkurencji bez zgody dyrektora byłaby powodem do zwolnienia. - Dziś prowadzenie sceny to ekwilibrystyka. Powołanie ustawy kulturalnej ułatwiłoby je - mówi Jan Englert.
14-04-2011
Teatr czy show?
Sprawa Grażyny Szapołowskiej, która zerwała przedstawienie w Teatrze Narodowym dla występu w rozrywkowym programie, to przełom w toczącej się od dawna dyskusji na temat udziału aktorów z teatrów publicznych w komercyjnych zajęciach poza macierzystą sceną - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
08-04-2011
Artysta z umową jak pracownik
Sezonowe umowy dla aktorów łamią dyrektywę i wykładnię Trybunału Sprawiedliwości UE - pisze Tomasz Zalewski w Rzeczpospolitej.
07-04-2011
Uwolnić sztukę z gorsetu
- Młodzi aktorzy powinni odczuć poprawę na rynku pracy w ciągu 3-4 lat. Ale zarządzanie instytucjami zmieni się na lepsze w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy. Pierwsi skorzystają na tym odważni samorządowcy. Praktycznie od razu - mówi minister kultury BOGDAN ZDROJEWSKI.
25-03-2011
Warszawa. Łukaszewicz: praca przez 15 lat na czas określony - nie do przyjęcia
Propozycja resortu kultury, by artyści pracowali przez 15 lat na umowy na czas określony, a dopiero potem byli zatrudniani na stałe, jest nie do przyjęcia dla twórców kultury - ocenił na piątkowym posiedzeniu Komisji Trójstronnej prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.
19-03-2011
Warszawa. Senackie konsultacje ws. ustawy o działalności kulturalnej
Zwolennicy i przeciwnicy noweli ustawy o organizowaniu działalności kulturalnej debatowali w Senacie o proponowanych przez rząd zmianach. Część środowiska twierdzi, że "zmiany prowadzą w dobrym kierunku", krytycy noweli uważają, że pogarsza ona sytuację twórców.
19-03-2011
Sztuka jest stanem ciągłego spadania
Jestem gotów walczyć o to, by: dzieła sztuki wisiały w publicznych muzeach, które starają się, by do nich chcieli chodzić ludzie z wszystkich klas; by biedniejsi obywatele mogli chodzić do teatrów, w których są niskie ceny biletów i których repertuar coś mówi o ich życiu. Ale nie będę walczył o to, by artystom w naszym kraju było łatwiej kupić mieszkanie - pisze Michał Zadara w Krytyce Politycznej.
19-03-2011
''Zabieracie nam stabilizację i skazujecie na ubóstwo". Artyści przeciw zmianom w ustawie
- Proponowane zmiany (...) uważamy za nadmiernie formalizujące i pogarszające warunki działalności naszych scenicznych instytucji kultury oraz warunki pracy artystów - mówił w Senacie prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.
16-03-2011
Czy garderoba rządzi teatrem?
Przypadek warszawskiego Teatru Ateneum pokazuje, że obecny stan Rzeczpopolitej Teatralnej jest nie do obrony. Chyba że chcemy dalszej degrengolady teatrów repertuarowych i przekształcenia ich w teatry garderobiane - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
16-03-2011
Garderoba rządzi
- Mnie wyrzuciła garderoba. I, co najśmieszniejsze, garderoba powołująca się na idee zespołowości - z Izabellą Cywińską rozmawia Roman Pawłowski.
05-03-2011
Henryk Baranowski o ustawie kulturalnej
Ustawa jest dyskryminacyjna i będzie uderzać z pewnością w tych , którzy są niepokorni, którzy myślą niestandardowo, którzy burzą schematy i przyzwyczajenia - czyli nie są wygodni w państwowych manipulacjach władzy - pisze reżyser w swoim blogu.
03-03-2011
Łódź. O kontrowesyjnej ustawie kulturalnej w Nowym
Debatowano w poniedziałkowy wieczór. Chodzi o projekt ministerstwa kultury, przeciw któremu głośno protestują aktorzy, tancerze, muzycy i śpiewacy.
02-03-2011
Łódź. Gorąca debata w Nowym
Słów pełnych emocji nie zabrakło w Teatrze Nowym w Łodzi podczas niemal trzygodzinnej debaty na temat projektu nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Na widowni zasiedli tłumnie przedstawiciele łódzkiego środowiska teatralnego.
02-03-2011
Warszawa. Bunt artystów przeciw ustawie kulturalnej
Opór artystów wobec nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej jest tak duży, że może nie dojść do jej uchwalenia. Przyznają to nawet posłowie. Przeciw projektowi Ministerstwa Kultury protestują aktorzy, tancerze, muzycy i śpiewacy.
28-02-2011
Łódź. Dyskusja o nowym ustroju polskiego teatru
W poniedziałek w Teatrze Nowym kolejna odsłona sporu, którym od kilku miesięcy żyją polscy artyści. Gośćmi będą m.in. Iwona Śledzińska-Katarasińska i Olgierd Łukaszewicz.
24-02-2011
Warszawa. Ustawa o działalności kulturalnej w podkomisji
Podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia rządowego projektu noweli ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej powołano podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jej przewodniczącym został Jerzy Fedorowicz (PO).
23-02-2011
Łódź. "Polski teatr zagrożony?"
Teatr Nowy zaprasza na spotkanie pod hasłem: "Polski teatr zagrożony?" Punktem wyjścia do dyskusji będzie projekt nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
22-02-2011
Warszawa. Ustawy kulturalne priorytetowe
Ministrowie rządu Donalda Tuska potwierdzają, że premier chce, aby ich resorty skoncentrowały się na rzeczach najważniejszych, a nie na dziesiątkach aktów legislacyjnych. Politycy PO zapewniają, że reformy będą kontynuowane.
19-02-2011
Hanka leci z Narodowego
Czy naprawdę to rząd i parlament powinny decydować, a prezydent Rzeczypospolitej podpisem swym zatwierdzać warunki kontraktu aktora z Opola, Rzeszowa, Torunia? - założenia projektu ustawy kulturalnej komentuje Robert Mazurek w Rzeczpospolitej.
14-02-2011
Prawo pracy dla artystów
Jeśli aktor teatralny z Zielonej Góry zechce zagrać w filmie, będzie musiał pytać o zgodę dyrektora. A stały etat aktor dostanie po 15 latach. - To nieporozumienie - mówi Marcin Wiśniewski, który dorabia jako Bachus.
07-02-2011
Warszawa. Muzycy przeciwni nowelizacji ustawy o kulturze
Apel do władz o rezygnację z niektórych zmian w projekcie nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej uchwaliło w niedzielę Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków. Zarzuca, że do jednego worka wrzucono aktorów i muzyków zespołowych.
05-02-2011
Muzycy wyjęci spod prawa pracy
W orkiestrach filharmonicznych i teatralnych wrze. Muzycy protestują przeciwko planom rządu, które zmieniają zasady ich zatrudnienia. - Bez zgody dyrektora nie będę mógł po godzinach dorobić nawet jako taksówkarz - irytuje się oboista łódzkiej operetki
05-02-2011
Ten straszny prywatny teatr
Czy teatr oparty na zysku demoluje pejzaż artystyczny? Czy jest niezdolny do wystawiania wielkiej dramaturgii, ubogi inscenizacyjnie i skupiony wyłącznie na rozrywce? - Roman Pawłowski w Świątecznej Gazecie Wyborczej włącza się do dyskusji o modelach teatru.
05-02-2011
Warszawa. W sejmie prace nad ustawą o działalności kulturalnej
Większość klubów parlamentarnych - PiS, SLD, PSL i PJN - uzależnia poparcie dla noweli ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej od efektów dalszych prac i opinii środowiska artystycznego. Podczas wczorajszej debaty tylko PO wyraziła pełne poparcie dla projektu.
04-02-2011
Warszawa. Minister uwolni kulturę od prawnych ograniczeń?
Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, którą ma zająć się w piątek Sejm, ma na celu uwolnienie kultury od różnego rodzaju ograniczeń i poprawić system finansowania kultury.
27-01-2011
Dwa teatry - cd.
Musimy protestować wszyscy i to zdecydowanie przeciwko cynizmowi polityków, przed zamianą naszego społeczeństwa w zorganizowaną liberalno-kapitalistyczną hodowlę bez wyższych potrzeb duchowych - pisze reżyser Henryk Baranowski w liście do Macieja Nowaka.
20-01-2011
Wrocław. Sprostowanie Marcina Czarnika
Pani Joanna Szczepkowska, w swoim tekście polemizującym z artykułem Romana Pawłowskiego "Umowa na teatr", była łaskawa zacytować moje zdanie wypowiedziane w rozmowie z jego autorem.
19-01-2011
Rozmowa z nowym prezesem ZASP
Niemiecki model teatru, w którym od końca XIX wieku aktor jest urzędnikiem państwowym z przypisaną siatką płac i ubezpieczeń wskazuje Olgierd Łukaszewicz jako mu najbliższy. Rozmowa z nowym prezesem o wyzwaniach dla ZASPu.
18-01-2011
Kraj. Czy czeka nas strajk artystów?
Dyrektor teatru będzie mógł zażądać od producenta serialu rekompensaty za wypożyczenie "swojego" aktora. To jedna ze zmian, jakie znalazły się w przygotowanej przez Ministerstwo Kultury nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Artyści szykują akcję protestacyjną.
17-01-2011
Warszawa. Olgierd Łukaszewicz o priorytetach ZASPu
Nowy prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz podkreśla w rozmowie z PAP, że status artysty nie powinien być wyłącznie jego problemem. Zapowiada działania, które mają doprowadzić do wykreślenia z projektu noweli ustawy o działalności kulturalnej spornych przepisów.
15-01-2011
Dwa teatry
Spór o ustrój polskiego teatru tylko pozornie dotyka wyłącznie kwestii organizacyjnych i finansowych. Kryje się za nim dużo bardziej zasadniczy konflikt o sposób uprawiania teatru i jego pozycję w społeczeństwie - pisze Maciej Nowak w Gazecie Wyborczej.
15-01-2011
Popularni aktorzy znikną z seriali?
Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Kultury uniemożliwia aktorom grę w produkcjach telewizyjnych bez zgody dyrektorów zatrudniających ich teatrów.
14-01-2011
Sezon na umowy
Rzeczniczka ministra finansów w rozmowie radiowej ze mną spytała oburzona: a czym różni się tancerz od robotnika? Nawet jeśli uznamy, że jest różnica, to w reformowaniu teatrów zmierzajmy ku temu, żeby niczym się nie różnili - powinni więc mieć też te same prawa - pisze Joanna Szczepkowska, aktorka, była prezes ZASP.
13-01-2011
Umówmy się na teatr
Zabieram głos sprowokowany artykułem Romana Pawłowskiego "Umowa na teatr", zamieszczonym w "Gazecie Wyborczej" z dnia 29.12.2010 roku - pisze Olgierd Łukaszewicz na stronie ZASP.
13-01-2011
Dobrego teatru nie stworzą sami wolni strzelcy
- Dlaczego chce się nam zafundować życie od kontraktu do kontraktu? Czy jest jakaś racja, by wyłączyć aktorów z norm kodeksu pracy? - pyta Janusz R. Nowicki, przewodniczący Związku Zawodowego Aktorów Polskich w rozmowie z Rzeczpospolitą.
10-01-2011
Szczepkowska mówi wszystko o ZASPie
- Myślałam, że prezesowanie to praca nad rozwojem stowarzyszenia, tymczasem to wewnętrzna walka. Szkoda życia na to - mówi b. prezes Związku Artystów Scen Polskich Joanna Szczepkowska.
03-01-2011
Lewiatana cień
Jak wynika z raportu Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów średni staż pracy dyrektora to 16 lat, w skrajnych przypadkach wszak niektórzy z teatralnych pryncypałów rządzą w tym samym miejscu 30, a nawet 40 sezonów - pisze Maciej Nowak w Krytyce Politycznej.
27-12-2010
Umowa na teatr
Sezonowe czy bezterminowe? Spór o nowe umowy aktorskie podzielił środowisko teatralne. Chodzi w nim nie tylko o socjalne przywileje, ale o to, kogo i co zobaczymy za kilka lat na scenach - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
22-12-2010
Warszawa. Szczepkowska jeszcze o rezygnacji z prezesury ZASPu
- Podjęłam się kierowania stowarzyszeniem na prośbę kolegów. Dziś wiem, że nie znałam wszystkich realiów. Szybko przekonałam się, że będąc prezesem nie mam faktycznego wpływu na organizację, a nie chcę firmować tego stanu, jaki jest - mówi Joanna Szczepkowska.
22-12-2010
Warszawa. Minister Zdrojewski: Będzie jeszcze lepiej w kuturze
- Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury niż 2010. Dokonamy inwestycji na ponad pół miliarda złotych, ruszymy z programem "Kultura +" i pokażemy, że kultura jest najlepszym znakiem jakościowym państwa polskiego - zapowiedział dziś Bogdan Zdrojewski.
22-12-2010
Warszawa. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy kulturalnej
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej. Zdaniem projektodawców, nowe przepisy usprawnią funkcjonowanie instytucji kultury i polepszą wykorzystanie środków. Środowiska artystyczne kwestionują niektóre zapisy.
21-12-2010
Warszawa. ZASP bez Joanny Szczepkowskiej
Aktorka złożyła w poniedziałek rezygnację ze stanowiska prezesa Związku Artystów Scen Polskich, bo, jak oświadczyła, "w obecnym stanie statutowym nie podejmuje się ponosić odpowiedzialności za stowarzyszenie o takim potencjale finansowym". Przed ustąpieniem ze stanowiska wyraziła jeszcze protest przeciwko rządowemu projektowi zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
23-09-2010
Ministerstwo drobnych kroków
Kongres Kultury zwołany rok temu z inicjatywy ministra Bogdana Zdrojewskiego rozbudził wielkie nadzieje na systemową zmianę w polskiej kulturze. Co z tych oczekiwań i entuzjazmu pozostało po roku? - zastanawia się Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-09-2010
Rok po Kongresie Kultury. Bilans
- Żadnej instytucji podległej ministerstwu nie dotyka problem spadku nakładów. Mogę natomiast sypać przykładami znacznych zwyżek, zwłaszcza w odniesieniu do instytucji poszerzających swoją aktywność. Innym problemem są tegoroczne ograniczenia nakładów na kulturę w trzech dużych miastach i jednym województwie - z ministrem Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Jacek Cieślak.
16-09-2010
Kultura Tuska
Z obawy przed konsekwencjami szefowie instytucji kulturalnych nie chcieli wypowiadać się dla "Rzeczpospolitej" pod nazwiskiem. Nikt nie zamierzał sprawdzić na własnej skórze, czy jest prawdą, że po tym jak Michał Zadara skrytykował premiera, jego kancelaria kontaktowała się z MKiDN, żądając zwolnienia reżysera, jeśli jest szefem teatru - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej Plus Minus.
12-08-2010
Warszawa. Prezes ZASP komentuje stanowisko FOTW
03-08-2010
Szefowie teatrów lekceważą aktorów
- Może kiedyś ZASP kojarzył się z jubileuszami, ale teraz walczymy o prawa artystów jako pracowników. Oczywiście, są artyści, którzy mogą pracować nawet całą dobę, ale to musi być ich własny wybór - prezes ZASPu Joanna Szczepkowska w rozmowie z Jackiem Cieślakiem z Rzeczpospolitej.
01-08-2010
Stanowisko FOTW w sprawie uwag prezes ZASPu
Wprowadzenie nadmiernych regulacji i usztywnień formalno-prawnych do pracy artystycznej w teatrze, pozbawianie twórców i dyrektorów możliwości wyboru modelu pracy najlepiej dostosowanego do przyjętych przez nich koncepcji merytorycznych i artystycznych uważamy za szkodliwe dla rozwoju współczesnego teatru polskiego - uważają członkowie Forum Obywatelskiego Teatru Współczesnego
10-07-2010
Warszawa. Prezes ZASP ws. poprawek do Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Do pracujących nad poprawkami do Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i do środowisk artystycznych.
30-06-2010
Warszawa. ZASP tworzy Platformę na rzecz Zespołowości
Zakładając dobrą wolę władz decydujących o naszych prawach, na spotkaniu 21 czerwca br. w siedzibie ZASP, powstała idea stworzenia Platformy na Rzecz Zespołowości - informuje prezes ZASP Joanna Szczepkowska.
16-06-2010
Warszawa. Nadzwyczajne spotkanie ZASP dot. zmian w ustawie kulturalnej
Do Instytucji, Stowarzyszeń i Fundacji skupiających się wokół działań na rzecz scen polskich
15-06-2010
Warszawa. Założenia noweli do ustawy kulturalnej przyjęte
Planowanie pracy w ramach sezonu, a nie roku kalendarzowego oraz powoływanie dyrektora instytucji artystycznej na czas określony - to niektóre założenia do projektu noweli o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przyjęte przez Radę Ministrów.
11-06-2010
Uzdrowić publiczne media
- Utarła się moda, żeby instytucjami związanymi z kulturą zarządzali menadżerowie. Natomiast konsekwencje jednostronnego wykształcenia i zadań menadżerów spowodowało, że nasze kino, teatr i inne dziedziny kultury w komercyjnym tyglu zatraciły powinność humanistycznego, artystycznego wpływu na produkcje, jakie powstają - z posłem PO Kazimierzem Kutzem, rozmawia Anita Czupryn z Polski - Metropolii Warszawskiej.
09-06-2010
Warszawa. Spotkanie ws. ustawy o działalności kulturalnej w ZASP-ie
21 czerwca o godz. 13.00 w siedzibie ZASP w Alejach Ujazdowskich 45 odbędzie się pierwsze spotkanie poświęcone projektom zmian w Ustawie dotyczącej organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej.
31-05-2010
Mała reforma kultury
Umowy sezonowe dla artystów i kontrakty na czas określony dla dyrektorów to propozycje zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, które przyjęła Rada Ministrów - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
13-05-2010
...odbiera nam się godność
Status artysty obowiązuje w większości krajów europejskich. Powinien zostać wprowadzony też w Polsce. Znalazłby się w nim zapis, że artysta nie musiałby mieć stałego zatrudnienia, aby mieć prawo do świadczeń ZUS i uprawnienia do emerytury, bo to jest wolny zawód - mówi Lidia Bogaczówna, prezes krakowskiego oddziału ZASP, o projekcie zmiany Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
05-05-2010
Szczecin. Zbierają podpisy o zmianę ustawy
W teatrach i Operze na Zamku zbierane są podpisy pod apelem do rządu. Artyści i widzowie domagają się zablokowania zmian w ustawie o działalności kulturalnej. Do kancelarii premiera trafił projekt zmian w ustawie o prowadzeniu działalności kulturalnej.
22-04-2010
Apel ZASP ws. ustawy o działalności kulturalnej
01-04-2010
Warszawa. 50. Walny Zjazd ZASP
Powoływanie dyrektora instytucji kulturalnej tylko na czas określony - to jedna z ważniejszych zmian w projekcie nowelizacji ustawy o organizowaniu działalności kulturalnej. Jej założenia przedstawiono w czwartek na Walnym Zjeździe Delegatów Związku Artystów Scen Polskich.
04-02-2010
Aktor wybierze: teatr czy serial
Artysta dopiero po 15 sezonach ma uzyskać prawo do stałego zatrudnienia, a za wypowiedzenie umowy zapłaci. Trwają konsultacje założeń projektu ustawy nowelizującej przepisy o prowadzeniu działalności kulturalnej. Resort kultury chce zracjonalizować zasady zatrudniania artystów - pisze Paweł Zalewski w Rzeczpospolitej.
20-01-2010
Warszawa. Min. Zdrojewski w Sejmie o polityce kulturalnej państwa
Odpowiednie ustawienie mechanizmu finansowania kultury to, zdaniem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, jedno z najpoważniejszych wyzwań na najbliższą przyszłość w sektorze polskiej kultury. Zdrojewski przedstawił w środę w Sejmie informację o realizowanych zadaniach resortu i głównych kierunkach polityki kulturalnej państwa.
20-01-2010
Warszawa. Sejmowa konferencja ministra Zdrojewskiego
W polskiej kulturze sprawdzają się twórcy, ale zawodzą anachroniczne struktury. To właśnie chcemy zmienić - powiedział Zdrojewski na środowej konferencji prasowej. Propozycje reform minister przedstawił podczas porannej debaty sejmowej.
19-01-2010
Zielona wyspa Zdrojewskiego
Pakiet ustaw deregulacyjnych do połowy roku i nową konstytucję dla kultury w latach 2011-12 zapowiedział wczoraj w Sejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] na pierwszej od lat parlamentarnej debacie o kulturze - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
31-10-2009
Teatr - mój pracodawca
Najbardziej rozrywani przez telewizje aktorzy zrezygnują z etatów teatralnych. Dyrektorzy będą mieli do wyboru albo podkulić ogon i tolerować telewizyjne fuchy swoich aktorów, albo brnąć w coraz ostrzejsze restrykcje, co wywoła mnóstwo konfliktów i jeszcze bardziej zmniejszy w teatrach frekwencję na widowni - Jerzy Skoczylas w Gazecie Wyborczej - Kraków o projekcie zabraniającym aktorom teatralnym gry w serialach.
29-10-2009
Krakowscy aktorzy mogą zostawić teatry dla seriali
- Jest taki dobry obyczaj, że aktor informuje dyrektora o tym, kiedy i jak długo zamierza grać w serialu. Nie rozumiem więc, po co w tym celu wprowadzać ustawę - zastanawia się aktor Teatru im. J. Słowackiego, Radosław Krzyżowski, którego widzowie oglądać mogą w serialu "Na dobre i na złe". - Dyrektorzy scen powinni do swoich wypowiedzi, że "teatr to kuźnia talentów, które seriale marnują", dołączyć listy płac w teatrach i porównać je z honorariami telewizyjnymi - dodaje Krzyżowski w Polsce Gazecie Krakowskiej.
28-10-2009
Warszawa. Minister Zdrojewski: nie zabronię aktorom teatralnym grania w serialach
Minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu) zapewnił dziś, że nie chce i nie zamierza zabronić aktorom teatralnym grania w serialach i innych produkcjach telewizyjnych, ale aktywność aktora nie powinna burzyć programu repertuarowego teatru.
22-10-2009
Szlaban na seriale?
"Na dobre i na złe" bez Jungowskiej, Ścibakówny i Żmijewskiego? "M jak miłość" bez Ostałowskiej i Kożuchowskiej? "Ranczo" bez Barcisia i Lipińskiej? Wydaje się niemożliwe, wkrótce może stać się rzeczywistością - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
13-10-2009
Aktor ma wybierać: serial albo teatr
Ochrona instytucji kultury przed kaprysami i niekompetencją lokalnych polityków, ograniczenie aktorskich chałtur - minister Bogdan Zdrojewski chce jeszcze w tym roku znowelizować ustawę o działalności kulturalnej. To kosmetyka, czekamy na prawdziwą reformę - mówią twórcy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
25-09-2009
Kraków. Będzie nowelizacja ustawy o działalności kulturalnej
Nowelizację ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zapowiedział w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu).
24-09-2009
O nowej ustawie o działalności kulturalnej i finansowaniu kultury na Kongresie Kultury
- Potrzebujemy zupełnie nowej ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - mówiła wczoraj na Kongresie Kultury Polskiej w Krakowie przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska. Dodała, że jej zdaniem nie ma jednak nadziei na szybkie powstanie takiego projektu.
25-08-2009
Łódź-Warszawa. Będzie zapis o kontrakcie dyrektorskim w ustawie o prowadzeniu działalności kulturalnej?
Piotr Dejmek zwrócił się do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego "ze stanowczym życzeniem wykreślenia nazwiska mego Ojca Kazimierza Dejmka z nazwy Teatru Nowego".