powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Wrocław. Akcja crowdfundingowa dla "Armine, Sister"

Dzisiaj rusza pierwsza crowdfundingowa kampania odzyskiwania pamięci. Tylko 1500 godzin, 60 dni pozostało na przypomnienie tragicznej historii. Każdy może dołączyć do akcji organizowanej przez Teatr ZAR za pomocą mediów społecznościowych.

Celem kampanii jest poszerzenie ogólnoświatowej recepcji projektu i spektaklu "Armine, Sister" - opowiada o projekcie Jarosław Fret, założyciel i lider Teatru ZAR, reżyser spektaklu - Po raz pierwszy w historii teatru dramat muzyczny został stworzony z ducha ormiańskich śpiewów modalnych z Anatolii. Wierzymy głęboko w teatr będący wehikułem pamięci.

Dokładnie 24 kwietnia 1915 roku rozpoczęły się masowe aresztowania Ormian mieszkających w Turcji. Tę właśnie datę uznaje się za symboliczny początek pierwszego ludobójstwa XX wieku. Sto lat temu ponad 1,5 miliona Ormian mieszkających w Turcji zostało wygnanych z domu i zamordowanych. Historie tych, którzy cudem ocaleli nie są wciąż opowiedziane.

Pamięć nie jest tylko ideą lub przedmiotem. To przede wszystkim więź między tymi, którzy odeszli, jak również tymi, którzy wciąż pozostają świadkami. - dodaje Jarosław Fret - Przełamując obojętność współczesnego świata, naszego świata i naszych czasów, możemy ponownie stać się świadkami świadków. Armine żyje w naszych oczach.

Teatr ZAR wraz z Instytutem Grotowskiego tworzą wyjątkowy projekt odzyskiwania pamięci. Za pomocą spektaklu, instalacji, happeningów, warsztatów, wykładów, mediów społecznościowych i akcji crowdfundingowej aktorzy i muzycy przypominają i dzielą się ze światem tragiczną historią Ormian, co ma wyjątkowe znaczenie w 2015 roku, czasie szczególnego namysłu nad wydarzeniami sprzed wieku.

Międzynarodowy touring projektu "Armine, Sister" w 2015 roku rozpoczął się prezentacjami we Wrocławiu (luty) i Oslo (marzec). W kwietniu spektakl oraz wydarzenia mu towarzyszące (m.in. wystawy, instalacja, spotkania, koncert) zostaną włączone w program wydarzeń upamiętniających ludobójstwo realizowany we współpracy z diasporą ormiańską w Polsce.

Od powodzenia akcji crowdfundingowej zależy, czy w kolejnych miesiącach Teatrowi ZAR uda się podzielić swoją pracą z publicznością międzynarodową i zrealizować wstępne plany wyjazdów do Florencji i San Francisco (maj), Rzymu (czerwiec), Szczecina (lipiec), a także Paryża i Berlina (październik), Madrytu i Warszawy (listopad) oraz Los Angeles (grudzień). W 2016 roku grupa chciałaby odwiedzić Nowy York (styczeń), Diyarbakir i Stambuł (luty).

Każdy może uczestniczyć w projekcie na kilka różnych sposobów. Dzięki kampanii crowdfundingowej można wesprzeć projekt finansowo. Za pomocą Facebooka, Instagrama i Twittera można podarować swój głos i opowiedzieć innym o akcji. Wystarczy telefon, aparat fotograficzny lub kamera internetowa, by podarować swoją twarz.

Pozostało tylko 1500 godzin. Każda godzina to zburzony kościół, zapomniana pieśń i utracone wspomnienie.