£ód¼. "Chopin wymarzony" otworzy Spotkania Baletowe

Zespó³ baletowy Teatru Wielkiego zacz±³ przygotowania do ostatniej premiery w tym sezonie - "Chopina wymarzonego" Giorgia Madii. Spektakl otworzy XXIII £ódzkie Spotkania Baletowe. Taneczne biennale zamknie "Gala" Teatro alla Scala.

«"Chopin Imaginaire" miał prapremierę w Cottbus w 2009 roku. Rozpisana na osiem osób choreografia dostosowana została w Łodzi do 22 tancerzy. - Spektakl nie ma linearnej narracji. To raczej seria impresji, 28 krótkich kompozycji choreograficznych do nokturnów, preludiów i walców. Są jak krajobrazy duszy, niektóre emocjonalne, inne sentymentalne, dynamiczne i zabawne - mówi Adriana Mortelliti, asystentka Giorgia Madii, która już zaczęła pracę z łódzkimi artystami.

"Chopin wymarzony" bazuje na technice neoplastycznej. - To wyzwanie, bo niektórzy nasi tancerze nie mieli z nią jeszcze do czynienia - dodał Dominik Muśko, kierownik zespołu baletowego Teatru Wielkiego.

Muzyka fortepianowa wykonana zostanie na żywo. Dekoracje i kostiumy przygotowała Cordelia Matthes.

Spektakl Madii otworzy Łódzkie Spotkania Baletowe 9 maja. Do tegorocznej edycji wybrano pięć spektakli zagranicznych. Kuratorem jest Stanisław Bromilski, wieloletni dyrektor administracyjny Baletu XX Wieku Béjarta oraz były dyrektor opery La Monnaie w Brukseli.

15 i 16 maja w Teatrze Wielkim zatańczy Sylvie Guillem. "Life In Progress" to program pożegnalny francuskiej primabaleriny. Współpracowała z Kennethem MacMillanem, Mauricem Béjartem, Frederickiem Ashtonem, Williamem Forsythem. Spektakl ma premierę pod koniec marca w Modenie. Zanim dotrze do Łodzi, pokazany zostanie m.in. w Rzymie.

"Men in Motion" Ivana Pudrova (w Łodzi 19 i 20 maja) to taneczny komentarz do roli mężczyzn w balecie. - Od pomocy dla tancerki, między innymi dzięki Niżyńskiemu, ewoluował do roli samodzielnego solisty - opowiadał Bromilski, przypominając "Jezioro łabędzie" Matthewa Bourne'a, w którym łabędziami byli mężczyźni.

23 i 24 maja Les Ballets de Monte Carlo zaprezentuje "Lac" - inne spojrzenie właśnie na "Jezioro łabędzie" Czajkowskiego i Petipy. Autorem choreografii jest Jean-Christophe Maillot.

26 i 27 maja amerykańska grupa Phoenix Ballet pokaże "Rising".

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe zamknie 30 i 31 maja "Gala" Teatru alla Scala. Fragmenty klasycznych baletów wykonają gwiazdy z Mediolanu. - Między innymi Nicoletta Manni, której kariera właśnie się rozpoczyna. To klamra dla tej edycji spotkań. Zaczniemy od gwiazdy schodzącej, zakończymy wschodzącą - mówi Bromilski.

Budżet XXIII edycji Spotkań to 3 mln zł. Większość wyłożył Urząd Marszałkowski.

Ceny biletów można sprawdzić na stronie operalodz.com. Osoby, które do 19 kwietnia kupią bilety przez internet, zapłacą o 20 proc. mniej.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego