powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Spektakl Etienne'a Guilloteau w Browarze

Belgijski spektakl "Synopsis of a Battle" (Scenariusz bitwy) to kolejna odsłona międzynarodowego nurtu programu "Stary Browar Nowy Taniec", prezentującego najciekawsze osiągnięcia światowej choreografii. Jednorazowy pokaz odbędzie się w sobotę, 28 marca, o godz. 19 w Studiu Słodownia +3.

Miłosna bitwa między parą tancerzy - między losem i wolnością, pasją i powinnością, niepohamowaną żądzą życia a śmiertelnością.

"Synopsis of a Battle" to scenariusz opery -  choreograficznej tragedii skomponowanej z ruchu, światła, muzyki, poezji i mitów. W swej najnowszej kreacji brukselski choreograf Étienne Guilloteau łączy muzykę, słowa i taniec po raz kolejny współpracując z belgijskim pianistą i muzykologiem Alainem Franco oraz reżyserem światła Hansem Meijerem. Dwoje tancerzy, Claire Croizé  i Guilloteau, wypełniają sobą przestrzeń. Dwa to maksymalna ilość potrzebna do ustanowienia związku i jednocześnie minimalna do utworzenia grupy. Bohaterowie spektaklu dialogują ze sobą, poruszają się w przestrzeni sceny, słów i muzyki, na przemian razem i każde z osobna.

Słowa nie opowiadają tu historii, raczej podsuwają tropy, wszystkie zresztą wątki opowieści są jedynie inicjowane, nawet kostiumy pozostają wyłącznie zasugerowane, co stanowi zaproszenie dla widzów do uruchomienia własnych skojarzeń, pobudzenia wyobraźni. Tancerze w konstrukcji ruchu wzorują się między innymi na starożytnych rzeźbach i obrazach renesansowych. Jak pisze Guilloteau: "łącznie różnych technik tanecznych pozwoliło nam na stworzenie zupełnie nowego języka, naszej specyficznej gramatyki gestów. W swojej pracy przywołuję różne wątki z historii tańca, aby zobaczyć które z nich aktualnie powracają". Jednak to przede wszystkim energia opowiadania odgrywa tu prawdziwie istotną rolę. Widzowie będą mogli towarzyszyć tancerzom w ich godzinnym scenicznym spotkaniu.

Z wyrazistą poetyką Guilloteau widzowie programu Stary Browar Nowy Taniec mieli okazję zapoznać się już w dwukrotnie. W 2006 roku zaprezentowany został spektakl "Skn", podejmujący, podobnie jak "Synopsis of a Battle" temat relacji miłosnej - problem nieumiejętności jej tworzenia pomimo pozornej bliskości. W 2013 natomiast choreograf zagościł w Poznaniu z bardziej formalną pracą "Tres Scripturae", pozwalającą na śledzenie przez widzów podczas spektaklu momentów tworzenia i niszczenia iluzji. Sobotni spektakl będzie zatem wydarzeniem zarówno dla tych, którzy zostali już przez Belga oczarowani, jak i dla tych, którzy nie mieli jeszcze szansy zapoznać się z pracą tego wybitnego choreografa.

Bilety w cenie 15zł i 10zł (studenckie) dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl