Lublin. Przegląd teatrów inspirowanych myślą Jana Pawła II

Mają po kilkanaście lat, słowa św. Jana Pawła II są dla nich życiowym drogowskazem. Przesłanie wielkiego Polaka i świętego chcą przekazać na scenie. Osiem teatrów młodzieżowych wzięło udział w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II "Złota Maska".

Impreza odbyła się 20 marca w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II. "Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość" to tegoroczne motto przeglądu.

Do konkursu zgłosiły się Teatr Kropka - Po prostu z IX LO im. Kopernika w Lublinie, Teatr System, "Vox Cordis" z Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie, "Totalny chaos" z Zespołu Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym, zespół z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie, Kołek w płocie z Gimnazjum im. Kraszewskiego w Milanowie. Gospodarzy reprezentowała grupa "Pierwsze kroki". Był też monodram w wykonaniu Pauliny Szponar z Gimnazjum nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie. Młodych artystów oceniało jury w składzie: dr hab Anna Podstawka - adiunkt w katedrze Dramatu i Teatru KUL, Jolanta Tomasiewicz - dyrektor, instruktor PMDK w Lubartowie, Jacek Brzeziński - aktor teatru Provisorium, wykładowca akademicki w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców przy UMCS w Lublinie, ks. dr Mariusz Lach - dyrektor Teatru ITP oraz wykładowca KUL i Robert Grudzień - muzyk, kompozytor i solista Filharmonii Lubelskiej.

- Ogromną wartość ma autentyczność tych młodych ludzi. Oni nie udają. To co przekazują poprzez sztukę to ich własny, poważnie traktowany głos w sprawach i pytaniach jakie stawia przed nimi życie. Organizuję wiele festiwali, koncertów i imprez w całym kraju. Wiem, że komercja jest ogromną pokusą dla młodych wykonawców, tu jednak trzeba mieć respekt dla tych uczniów, którzy autentycznie przeżywają wartości przekazane przez św. Jana Pawła II - przyznał Robert Grudzień.

Pierwsze nagrody otrzymali: Teatr Kropka - Po Prostu za spektakl "Pożegnanie z Mikołajem" - w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i "Vox Cordis" za "Dramę o świetności" w kategorii gimnazjów. Młodszy zespół jurorzy nagrodzili za poetycki przekaz sceniczny uniwersalnych treści kulturowych. Wyróżnienie za ciekawy głos pokoleniowy przyznano dla Teatru "Kołek w płocie" z Milanowa, który przedstawił spektakl "Jaki będę". Za najlepszą reżyserię wyróżniono Mateusza Piłata. Uczeń przygotował spektakl "Królewna Śnieżka" Teatru System. Wyróżnienia otrzymały także Monika Adamczyk z Teatru Kropka - Po Prostu i Natalia Ambroziak z grupy teatralnej z Gimnazjum nr 2 w Dęblinie.

Ogólnopolski Przegląd Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II od sześciu lat organizuje Zespół Szkół nr 5 w Lublinie im. Jana Pawła II.

Celem imprezy jest nie tylko przybliżenie młodzieży postaci patrona szkoły i festiwalu ale także kształtowanie jej postaw etycznych i estetycznych. W konkursie co roku biorą udział zespoły z wielu gimnazjów i szkół średnich z całej Polski.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego