Łódź. Spektakl "Cyberiada" pierwszym wydarzeniem artystycznym w EC1

Spektakl "Cyberiada" według Stanisława Lema przygotowany przez studentów łódzkiej "Filmówki" będzie pierwszym wydarzeniem artystycznym zrealizowanym w zrewitalizowanej przestrzeni dawnej elektrociepłowni EC1 w centrum Łodzi. Premiera odbędzie się 12 kwietnia.

«Spektakl przygotowany na podstawie wybranych opowiadań mistrza naukowej fantastyki Stanisława Lema jest muzycznym przedstawieniem dyplomowym studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Został wyreżyserowany przez Wojciecha Kościelniaka.

- Powstała fantastyczna inicjatywa, aby Wojciech Kościelniak wyreżyserował "Cyberiadę", a więc przedstawienie, które swoim rozmachem, energią, konwencją świetnie pasuje do odrestaurowanego wnętrza EC1 - podkreślił rektor "Filmówki" Mariusz Grzegorzek.

Próby oraz przedpremierowy pokaz spektaklu zostały zorganizowane w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Premiera odbędzie się 12 kwietnia na terenie zabytkowej Hali Maszyn w EC1, której specyficzny postindustrialny charakter tworzą znakomicie zachowane i odrestaurowane metalowe i drewniane elementy wyposażenia maszynowni zabytkowej elektrociepłowni.

"Cyberiada" to - według Kościelniaka - opowieść o przyszłości zamieszkanej przez inteligentne roboty, widziane naiwnie, umownie, niemal człowieczo. Reżyser idąc tropami Lema, buduje dowcipną, lekką, narrację sceniczną, która ma bez wysiłku komunikować się ze współczesnym odbiorcą teatralnym.

- Teksty Lema pozwalają na stworzenie pełnokrwistego, sensownego, fajnego musicalu, szczególnie gdy mamy do czynienia z tak ciekawymi, młodymi ludźmi jak studenci +Filmówki+. Była to fantastyczna, pełna radości przygoda, bo +Cyberiada+ - pomimo głębokich treści, które porusza - jest pogodnym tekstem. To spojrzenie jest ironiczne, wesołe i nieco baśniowe - mówił o realizacji widowiska Kościelniak.

Reżyser dodał, że przeniesienie spektaklu z teatru do Hali Maszyn EC1, da ciekawy efekt, ze względu na większą przestrzeń i "kosmiczny" pogłos w sali.

Jak zaznaczyła dziekan Wydziału Aktorskiego Zofia Uzelac, wystawienie "Cyberiady" w EC1 jest spełnieniem marzenia studentów. - To był pomysł studentów, ich marzenie - i to jest dla mnie najciekawsze, ta pasja i determinacja, z którą działali studenci - bo to oni sami zwrócili się dyrektora EC1 - dodała.

W obsadzie spektaklu znaleźli się studenci IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi: Adrian Budakow, Paulina Nadel, Karolina Krawczyńska, Maria Szafirska, Grzegorz Otrębski, Michał Jóźwik, Sebastian Jasnoch, Barbara Wypych, Jędrzej Wielecki, Sylwia Madejska, Alicja Juszkiewicz, Marta Herman, Kaja Walden, Marcin Miodek, Mikołaj Chroboczek, Damian Kret, Anita Tomczak.

Muzyczną oprawą zajął się Marcin Steczkowski, autorem słów piosenek jest Rafał Dziwisz, o wokalną stronę zadbał Adam Rymarz. Za choreografię odpowiada Jarosław Staniek. Scenografię zaprojektował Damian Styrna.

Wstęp na trzy przedstawienia "Cyberiady" organizowane w przestrzeni EC1 będzie bezpłatny.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego