powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Monodram o legendarnej Cichociemnej

Przystanek Historia, Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25 zaprasza 18 marca (środa) o 17:30 na monodram "Elizabeth Watson - Cichociemna" inspirowany życiorysem gen. Elżbiety Zawackiej (1909-2009), w wykonaniu Teresy Stępień-Nowickiej. Scenariusz i reżyseria: Inka Dowlasz.

Scenariusz sztuki nawiązuje do życiorysu gen. Elżbiety Zawackiej (1909- 2009), która podczas swej misji przez okupowaną Europę do rządu w Londynie używała pseudonimu "Elizabeth Watson". Po wielotygodniowej podróży dotarła do Londynu 1 maja 1943 roku i zdała relację gen. Sikorskiemu z sytuacji w okupowanym kraju.

Mogła zostać w Londynie, lecz wróciła do Polski, skacząc na spadochronie w nocy z 9 na 10 września 1943 r. Natychmiast włączyła się do pracy konspiracyjnej, kierując zespołem kurierów do Szwecji, Francji i Szwajcarii.

Główną rolę gra Teresa Stępień-Nowicka, która wciela się w postać Kamili - aktorki mieszkającej w Londynie. Czytając scenariusz zaproponowanej roli, poznaje historię życia gen. Elżbiety Zawackiej, legendarnej Cichociemnej, która okazuje się także historią jej rodziny. Dzięki tym odkryciom zmienia się jej postrzeganie ojczyzny, patriotyzmu a także najbliższych osób.