powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Transmisja "Pani jeziora" z MET

Joyce DiDonato i Juan Diego Flórez są niekwestionowanymi gwiazdami nowojorskiego przedstawienia arcytrudnego dzieła bel canto Rossiniego "Pani jeziora". Opera ta po raz pierwszy w historii będzie transmitowana na żywo do kin całego świata 14 marca. W Polsce pokaże ją 16 miast.

"Pani jeziora" jest rzadko wystawianą operą Rossiniego, a to ze względu na arcytrudne zadania, jakie stawia wykonawcom kompozytor, nie tylko tym pierwszoplanowym. Nowa inscenizacja Met jest koprodukcją z The Santa Fe Opera.

TRANSMISJA HD LIVE: SOBOTA, 14.03.2015, 17:55 (CET)

***

THE MET: LIVE IN HD

"Pani jeziora" Gioachina Rossiniego | Prowadzenie podczas transmisji: Patricia Racette

W tym arcydziele Rossiniego, opartym na romantycznym poemacie Sir Waltera Scotta, Joyce DiDonato śpiewa tytułową rolę Ellen, pani jeziora, o którą zabiegają dwaj mężczyźni. Jednym z nich jest Juan Diego Flórez, po raz piąty pojawiający się podczas transmisji HD - tym razem w roli Jakuba V Stuarta, łaskawego króla Szkocji. Michele Mariotti, znany z cieszącej się powodzeniem transmisji "Rigoletta", poprowadzi spektakl będący debiutem reżyserskim w Met Paula Currana. Przedstawienie powstało w koprodukcji z The Santa Fe Opera. W obsadzie znaleźli się także Daniela Barcellona w spodenkowej roli Malkolma, John Osborn (Rodryg) i Oren Gradus (Douglas).

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa). | Przedstawienie z polskimi napisami.

***

GWIAZDY "PANI JEZIORA":

CYTATY Z PRASY:

"Cudowna DiDonato i Mariotti - młody, szybko rozwijający się włoski dyrygent - wydawali się niemal konkurować, które z nich zinterpretuje tę muzykę z większą delikatnością. DiDonato śpiewała urocze frazy Rossiniego z miękkością, przenikliwością i bogactwem subtelnie dobieranych ozdobników oraz biegników, tuż obok długich łuków melodycznych. A Mariotti niezwykle uważnie akompaniował cichym, delikatnym i przejrzystym brzmieniem, jakie wydobywał z orkiestry Met. Pan Flórez stworzył postać młodzieńczego, uroczego i namiętnego króla. Wokalnie był w najlepszej dyspozycji (...) bez wysiłku wyrzucał z siebie niesamowite rulady i biegniki oraz ekscytujące wysokie dźwięki". - The New York Times

"Joyce DiDonato wychodzi zwycięsko [z tej próby]. Nie trzeba wiele odwagi, by powiedzieć społeczności melomanów, że należy ona obecnie do największych na świecie śpiewaczek rozporządzających tego rodzaju głosem. W poniedziałek była w doskonałej formie, a występ ten może być punktem zwrotnym w jej i tak już znakomicie zbudowanej karierze. Jej ton był czystym miodem, jej trzepoczące koloratury pozbawione były oznak jakiegokolwiek wysiłku, a wszystkie ornamenty brawurowe". - NY Classical Review

"Joyce DiDonato przeszła samą siebie w technicznym triatlonie, jakim jest rola Ellen (...). Inscenizacja Paula Currana tworzy naturalną oprawę z nastrojowym niebem o zmierzchu i ruchomą platformą, na której zgodnie ze zmianami sytuacji dramaturgicznej akcja może się swobodnie rozwijać". - WQXR

***

14.03.2015 | sobota | 17:55

Gioachino Rossini "Pani jeziora"

PREMIERA SEZONU 2014-15 | PO RAZ PIERWSZY W MET

dyryguje: Michele Mariotti

reżyseria: Paul Curran

scenografia i kostiumy: Kevin Knight

światło: Duane Schuler

projekcje wideo: Driscoll Otto

w rolach głównych: Joyce DiDonato, Daniela Barcellona, Juan Diego Flórez, John Osborn, Oren Gradus

(planowany czas trwania przedstawienia: 3:30)

25.04.2015 | sobota | 18:30

Pietro Mascagni "Rycerskość wieśniacza" oraz Ruggero Leoncavallo "Pajace"

PREMIERA SEZONU 2014-15

dyryguje: Fabio Luisi

reżyseria: David McVicar

scenografia: Rae Smith

kostiumy: Moritz Junge

światło: Paule Constable

choreografia: Andrew George

konsultant ds. komedii: Emil Wolk

w rolach głównych: Eva-Maria Westbroek, Marcelo Álvarez, Željko Lučić | Patricia Racette, Marcelo Álvarez, George Gagnidze, Lucas Meachem

(planowany czas trwania przedstawienia: 3:30)

__________________________________________________________________________________________________________________

Gioachino Rossini (1792-1868)

La donna del lago

Pani jeziora

Opera (melodramat) w dwóch aktach (1819)

Libretto: Andrea Leone Tottola na podstawie poematu Sir Waltera Scotta "The Lady of the Lake"

Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 16 lutego 2015 roku

Obsada*:

Joyce DiDonato jako Ellen, córka Douglasa d'Agnusa

Juan Diego Flórez jako Jakub V Stuart, ukrywający się pod imieniem Huberta

Daniela Barcellona jako Malkolm Groeme, ukochany Ellen

Eduardo Valdes jako Serano, sługa Douglasa

Oren Gradus jako Douglas d'Agnus, szkocki szlachcic, wychowawca Jakuba V Stuarta

John Osborn jako Rodryg di Dhu, przywódca klanu highlanderów

Olga Makarina jako Albina, powiernica Ellen

Gregory Schmidt jako Bertram, sługa króla Jakuba V Stuarta

Chór i orkiestra The Metropolitan Opera

Michele Mariotti dyrygent

Realizatorzy:

Paul Curran reżyseria

Kevin Knight scenografia i kostiumy

Duane Schuler światło

Driscoll Otto projekcje wideo

Prowadzenie podczas transmisji:

Patricia Racette

Realizacja telewizyjna transmisji:

Barbara Willis Sweete

* W kolejności śpiewania.

Przedstawienie w języku oryginału (włoskim) z napisami w językach polskim i angielskim. | Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa).

__________________________________________________________________________________________________________________

Treść opery

AKT PIERWSZY

Akcja rozgrywa się nad brzegami Loch Katrine, w Stirlingshire, w Szkocji. Słynąca z urody Ellen, nazywana przez okolicznych mieszkańców Panią jeziora, jak co dzień przygląda się, jak pasterze wypasają stada na wrzosowiskach, a inni mężczyźni polują w lasach. Ellen śpiewa o swej miłości do Malkolma Groeme. Spotyka króla Jakuba V Stuarta, który w przebraniu zwykłego myśliwego i pod przybranym imieniem Huberta ma nadzieję poznać urodziwą Ellen. Dziewczyna, sądząc, że "Hubert" jest myśliwym, który zgubił drogę, oferuje mu gościnę w domu swego ojca Douglasa, podczas gdy towarzysze króla bezskutecznie szukają swego zagubionego przywódcy.

U Douglasa król Jakub rozpoznaje, że znalazł się w domostwie swego dawnego opiekuna, którego kiedyś niesprawiedliwie wygnał z dworu, a który teraz przyłączył się do klanu highlanderów - północnych górali szkockich, sprzeciwiających się rządom Jakuba. Z rozmów przyjaciółek Ellen "Hubert" dowiaduje się także, że wkrótce mają się odbyć zaręczyny Ellen z Rodrygiem di Dhu, przywódcą klanu i wrogiem króla. Monarcha jest zazdrosny, jednak uspokaja się, gdy odkrywa chłodny stosunek dziewczyny do perspektywy tego małżeństwa. Malkolm, zalotnik, którego Ellen prawdziwie kocha, przybywa do domu Douglasa i w ukryciu musi znieść scenę, w której Douglas stara się zamówić swoją córkę do małżeństwa z Rodrygiem. Gdy wszyscy wychodzą, Malkolm i Helena mogą przez chwilę cieszyć się sam na sam swoją miłością.

Klan highlanderów zbiera się, aby powitać swego przywódcę - Rodryga, który wprowadza teraz Ellen jako swoją przyszłą żonę. Malkolm postanawia dołączyć do klanu i wystąpić przeciw królowi, ale jego sekretne uczucie do Ellen zostaje dostrzeżone przez Douglasa i Rodryga. Gdy nadchodzą wieści o nadciagających wojskach króla, zebrani widzą na niebie omen w postaci deszczu meteorów. Rodryg i jego wojownicy wyruszają do walki. Szkocja jest w stanie wojny.

przerwa

AKT DRUGI

Jeszcze jako Hubert Jakub rozpaczliwie szuka Ellen, chcąc uchronić ją przed nadchodzącym niebezpieczeństwem i rozlewem krwi. Gdy ją znajduje, że po raz kolejny deklaruje dziewczynie swoją miłość, ale ona odrzuca jego zaloty. Wówczas "Hubert" daje jej pierścień, o którym mówi, że dostał go od króla i że klejnot ten zapewni Ellen bezpieczeństwo. Rodryg, który podsłuchał tę rozmowę, próbuje zabić "królewskiego przyjaciela", jednak Ellen udaje się uspokoić jego i nadchodzących szkockich wojowników. Nadciągają też siły króla i przed wszystkimi rozgrywa się pojedynek między "Hubertem" a Rodrygiem. Ten ostatni ginie.

Tymczasem Malkolm opuścił pole bitwy, by szukać Ellen. Dowiaduje się, że Douglas trafił w ręce nieprzyjaciół i że Ellen poszła do zamku błagać króla o litość dla ojca. Malkolm oświadcza, że uratuje ukochaną lub zginie i także wyrusza do zamku. Tymczasem Ellen, posługując się pierścieniem podarowanym przez "Huberta", otrzymuje dostęp do królewskich komnat.

Ellen jest zaskoczona, widząc zgromadzenie szlachty wokół "Huberta", który teraz dopiero zdradza jej swoją prawdziwą tożsamość. Jego uczucia do dziewczyny łagodzą jego gniew wobec buntowników. Darowuje życie zarówno Douglasowi, jak i Malkolmowi. Zakochani wreszcie mogą się połączyć, a wszyscy świętują nastanie nowego pokoju w Szkocji.

__________________________________________________________________________________________________________________

Córka przywódcy szkockiego buntu przeciwko królowi Jakubowi V Stuartowi kocha z wzajemnością Malkolma, ale ojciec przeznaczył ją innemu. Ellen wzbudza też miłość w sercu samego króla. Miłosna historia zaczerpnięta z poematu angielskiego pisarza Sir Waltera Scotta (na kanwie jego twórczości powstała też "Łucja z Lammermooru" Donizettiego) przypomina, że Rossini, bardziej znany jako twórca uroczych komedii operowych, był przedstawicielem epoki romantyzmu. Mimo to w "Pani jeziora" znajdziemy wszystkie charakterystyczne dla kompozytora elementy: zawrotne tempa, niespotykaną melodyjność, popisowe koloratury i wielkie rondo głównej bohaterki na zakończenie. Karkołomne partie Heleny i króla Jakuba V Stuarta wykonają najwyższej klasy śpiewacy, specjaliści od Rossiniego: Joyce DiDonato, znana z transmisji "Kopciuszka" i "Zaczarowanej wyspy", i Juan Diego Flórez ("Lunatyczka").

***

Gdzie w Polsce można obejrzeć "Panią jeziora":

Czechowice-Dziedzice LIVE kino Świt http://mdk.czechowice-dziedzice.pl/

Dąbrowa Tarnowska LIVE kino Sokół http://www.kinosokol.pl/

Elbląg LIVE kino Światowid http://kino.swiatowid.elblag.pl/pl/

Gliwice LIVE kino Amok http://www.amok.gliwice.pl/

Katowice LIVE kino Kosmos http://www.csf.katowice.pl/

Kielce LIVE Filharmonia Świętokrzyska

im. O. Kolberga w Kielcach http://filharmonia.kielce.com.pl/

Konin RETRANSMISJA 15.03.2015 kino Centrum http://www.kdk.konin.pl/kino

Kraków LIVE kino Kijów.Centrum www.kijow.pl

Lublin LIVE Teatr Stary http://www.teatrstary.eu/

Łódź LIVE Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina http://www.filharmonia.lodz.pl/

Olsztyn LIVE Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego http://www.filharmonia.olsztyn.pl/

Poznań LIVE Centrum Kultury ZAMEK http://www.ckzamek.pl/

Rzeszów LIVE kino Zorza http://www.kinozorza.pl/

Trzebinia LIVE kino Sokół http://kino.tck.trzebinia.pl/

Warszawa (1) LIVE Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza http://www.teatrstudio.pl/

Warszawa (2) LIVE kino Praha http://www.kinopraha.pl/

Wrocław LIVE kino Nowe Horyzonty http://www.kinonh.pl/

Zamość LIVE CKF Stylowy http://www.stylowy.net/