powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. O teatralizacji śmierci dla młodzieży

Na poniedziałek 2 marca Teatr Polski zapowiada Wszechnicę Teatralną pt. "W teatrze śmierci..." adresowaną do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Dariusz Dybek - adiunkt w Zakładzie Historii Literatury Staropolskiej (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego).

Śmierć to temat, który dotyczy każdego z nas, i jeden z najważniejszych motywów w sztuce od jej zarania do dziś. Podczas spotkania w ramach Wszechnicy Teatralnej zajmiemy się tym, jak nasi przodkowie (żyjący w wiekach XV-XVIII) postrzegali śmierć i jej pochodzenie, sens istnienia, a nawet wygląd. Przykłady zaczerpnięte z literatury średniowiecznej, renesansowej, barokowej i oświeceniowej pozwolą dostrzec, w jakim stopniu współczesne postrzeganie śmierci jest podobne do tego, które było udziałem naszych przodków. Wśród wspomnianych przykładów znajdą się odwołania do praktyki teatralnej sprzed kilku wieków, ale również - uwagi na temat zjawiska "teatralizacji" śmierci: najpierw proces umierania stawał się swoistym spektaklem, a później pogrzeb dawał okazję do niezwykłego przedstawienia, w którym główną rolę "grał" zmarły.

***

Wszystkich gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy na Scenę na Świebodzkim o godzinie 11:00.

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!

Rezerwacje: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl