Wrocław. "Siedem minut po północy" w Teatrze PWST

Trwają ostatnie próby przed piątkową premierą "Siedmiu minut po północy" wg powieści Patricka Nessa. Jest to spektakl dyplomowy studentów wydziału lalkarskiego. Reżyseruje Jarosław Tumidajski.

Opowiemy wam pewną historię. To nie do końca prawda. Opowiemy wam kilka historii. O nikczemnej królowej, która była wiedźmą, młodym księciu i pięknej córce farmera. O zgorzkniałym aptekarzu, pastorze słabej wiary i jego dwóch córkach. A także o chłopcu, który pewnego dnia stał się niewidzialny. I o potworze odwiedzającym go zawsze siedem minut po północy. Jeśli jednak wydaje się wam, że będzie to bajka, to bardzo się mylicie. Bo przede wszystkim opowiemy o chorobie. O odchodzeniu kogoś bardzo bliskiego, o najgłębiej skrywanych lękach, o rozpadzie świata. I o dojrzewaniu do prawdy, tej najbardziej bolesnej.

"Historie to najdziksze ze wszystkich stworzeń. Potrafią ścigać, gryźć i prześladować".

Jest to światowa prapremiera tego tekstu.

***

Jarosław Tumidajski (ur. 1980) - reżyser. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował w 2004 roku podczas pierwszej edycji Intermedialnego Forum Teatru Baz@rt NOCNYM AUTOBUSEM Michała Walczaka. Spektakl wszedł później do repertuaru Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Wyreżyserował m.in. GUPĘ LAOKOONA Tadeusza Różewicza (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2007) BARBARĘ RADZIWIŁŁÓWNĘ Z JAWORZNA-SZCZAKOWEJ wg Michała Witkowskiego (Teatr Śląski w Katowicach, 2008), ŚWIĘTĄ JOANNĘ SZLACHTUZÓW Bertolta Brechta (Teatr Miejski w Gdyni, 2008 oraz Teatr Nowy w Łodzi, 2011), TRANS-ATLANTYK wg Witolda Gombrowicza (Wrocławski Teatr Współczesny, 2010), ZABÓJCĘ Aleksandra Mołczanowa (Teatr Ludowy w Krakowie, 2013), PROCES 2.0 wg Franza Kafki (Teatr im. Solskiego w Tarnowie, 2014). W roku 2013 w ramach piątej edycji Różewicz Open Festiwal przygotował trwający dobę projekt UNTITLED (10) inspirowany twórczością Tadeusza Różewicza. Jest dwukrotnym zdobywcą Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego - za reżyserię GUPY LAOKOONA (2008) oraz za reżyserię ONYCH i ŚWIĘTEJ JOANNY SZLACHTUZÓW (2009). Laureat nagrody na XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia za reżyserię CZERWONYCH KOMET Andreasa Sautera i Bernharda Studlara w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie (2008). Jego spektakle prezentowane były na festiwalach w kraju (m.in. Wybrzeże Sztuki, Boska Komedia, Różewicz Open Festiwal, Kaliskie Spotkania Teatralne) i za granicą (Hiszpania, Francja, Rosja, Ukraina). Mieszka w Krakowie.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego