powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. W lutym Dni Komedii dell'Arte

Już niedługo (22-28 lutego) Studio Dono zaprosi nas na Dni Komedii dell'Arte 015r.

Dni Komedii dell'Arte to polskie obchody międzynarodowego święta Commedia dell'Arte Day, ustanowionego przez SAT - Stowarzyszenia zrzeszającego aktorów specjalizujących się w Komedii dell'Arte, które w 2010 roku zostało oficjalnie wpisane przez UNESCO na listę organizacji pozarządowych zajmujących się niematerialnym dziedzictwem kulturowym.

Commedia dell'Arte Day odbywa się corocznie od 2010 roku na sześciu kontynentach w ponad sześćdziesięciu krajach i ma za cel promowanie wiedzy na temat tego niezwykłego teatralnego zjawiska jakim jest Komedia dell'Arte. W Polsce jedynym ich organizatorem jest Studio Dono, atelier teatralne działające w Krakowie z siedzibą o nazwie Scena na Lwowskiej.

Dni Komedii dell'Arte odbyły się w Krakowie już pięć razy. Początkowo było to jednodniowe wydarzenie, ale już trzecia edycja trwała trzy dni. Zwieńczeniem czwartej była prapremiera spektaklu "Sąsiadka", pierwszego pełnego przedstawienia Komedii dell' Arte W mijającym roku program święta Komedii rozciągał się na przestrzeni pięciu dni. Znalazły się w nim warsztaty, spektakle, kolejna premiera: "Pan i sługa, czyli kto wszystkiego pragnie, wszystko stracić musi" oraz panel dyskusyjny z udziałem teoretyków i historyków teatru.

Nadchodzącą, szóstą już edycję Dni Komedii dell'Arte otworzy spektakl przygotowany we współpracy z Baletem Dworskim Cracovia Danza. Tym razem szczególny nacisk zostanie położony na edukację, jako rodzaj zachęty do odkrywania teatru w tej starej i sprawdzonej postaci. Uczestnicy Dni Komedii będą mogli poznać ją zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. W programie obok spektaklu znajdą się pięciodniowe warsztaty, kilka wykładów. Zwieńczeniem święta będzie tradycyjnie Wieczór z Komedią, czyli "Dell'Arte Show".

Dlaczego warto?

Komedia dell'Arte wciąż jest żywa, co więcej może stać się antidotum na dzisiejszą rzeczywistość. Maski, ożywione kunsztem aktorów, biorą na siebie ludzkie wady i problemy, tworząc galerię typów, potraktowanych lekko i z przymrużeniem oka. Umowność, konwencja i wyrazista forma tego teatru pomaga odetchnąć od codzienności i spróbować spojrzeć na siebie i świat mniej poważnie.

**

Pokazom towarzyszyć będą Warsztaty komedii dell'arte

Zapraszamy do spróbowania sił w komedii dell'arte. Proponowane warsztaty wprowadzają uczestników w reguły tradycyjnej Komedii, pokazują na czym polega synchronizacja ruchu postaci, improwizacja i interakcja z innymi aktorami, tak charakterystyczne i ważne dla sztuki dell'arte. Prowadzący stosują dwie techniki pracy, które wzajemnie się uzupełniają: improwizacja - pobudza szybkie reakcje i zmusza do tworzenia "na gorąco" wykorzystując uprzednio poznany materiał oraz samodzielne przygotowywanie scen w grupach - schematy-scenariusze przygotowywanych etiud są budowane na podstawie historycznych canevas. Dodatkowym atutem warsztatów jest praca z tradycyjnymi skórzanymi maskami oraz rekwizytami dell'arte.

Pięciodniowe warsztaty mogą być traktowane jako preludium, wprowadzenie do pełniejszego poznania kunsztu komedii podczas letniej szkoły dell'arte. Wiedza zdobyta na warsztatach jest rudimentum i może stać się osnową dla profesjonalnych działań aktora komedii.

Zajęcia obejmują 5 dni po 5 h dziennie. Przewidziany jest pokaz finałowych scen otwarty dla publiczności.

Na pokaz wstęp wolny.