powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Stolarski z "Czerwonymi bucikami" w Plamie

Dzisiaj o godz. 19 w Teatrze w Blokowisku odbędzie się monodram w wykonaniu Janusza Stolarskiego "Zemsta czerwonych bucików" wg Philipa Dimitri Galasa.

Ze swobodą, dowcipem i ironią aktor przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykańskim show biznesie, muzyka, który kiedyś był "sławną dziecięcą gwiazdą, śpiewającą sensacją podróżnych scen". Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Teraźniejszość, to koszmar z najczarniejszych snów każdego artysty - gra na kontrabasie na weselach - nie "do kotleta", lecz "do resztek na talerzu, do tego co się nie zmieściło...".

Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięcą piosenkę o "Czerwonych Bucikach". Klątwa, od której wciąż, na nowo "każdej nocy" próbuje się uwolnić.

Teraźniejszość, to koszmar z najczarniejszych snów każdego artysty - gra na kontrabasie na weselach - nie "do kotleta", lecz "do resztek na talerzu, do tego co się nie zmieściło...".

Polska prapremiera "Zemsty Czerwonych Bucików" (Teatr Polski w Poznaniu, 10. 02. 1995 r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.

Zmarły w 1986 roku w wieku 32 lat, Philip Dimitri Galas - dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał "Avant-Vaudeville". Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach. Przykładem tej formy jest monodram "Zemsta Czerwonych Bucików" (), który przyniósł autorowi znaczące wyróżnienia (m.in. Weekly Theatre Award, oraz Hollywood Drama - Logue Award). Został on przetłumaczony przez Sławomira Michała Chwastowskiego specjalnie dla Janusza Stolarskiego. Jest to dramat muzyczny, choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności.

---

FRAGMENT RECENZJI:

Byłe cudowne dziecko - Dymitriontko - ma kłopoty z osobowością. Obsesyjnie powraca do niego śpiewana niegdyś piosenka o czerwonych bucikach. Dziś nie może jej zaśpiewać. To on był pierwszym nałogowym palaczem, wynalazcą gumowych pieczątek, pierwszym dietetykiem. To jego radziła się Gertruda Stein Dzisiaj grywa na weselach cholerne polki na cholernym kontrabasie, na którym nie umie grać.() Jest w tekście Philipa-Dimitri Galasa Ameryka, teatr, jest sztuka przez duże "S", jest knajpa. No i przede wszystkim rozpacz. Czy ten tekst kończy się optymistycznie? W monodramie Janusza Stolarskiego jest przede wszystkim Janusz Stolarski (). Stolarski jest ostatnim aktorem, którego zatrudniłabym na małej estradzie do opowiadania dowcipów - tak myślałam. On rzeczywiście nie jest klasycznym mistrzem gagu i piosenki - ale tylko w potocznym sensie. Nie ma pewności czy rozśmieszyłby ludzi w jakiejkolwiek knajpce. Ja natomiast pękam ze śmiechu kiedy radzi się go wielka Gertruda, kiedy on jako mim rzuca okno i puszcza latawca, kiedy Isadora Duncan animowana przez niego odkrywa kasetę. Zachwyca mnie scena kiedy Dymitriontko ciągnie ca sobą wielki kontrabas A na finał jest mi piekielnie smutno. ()

Ewa Obrębowska-Piasecka "Gazeta Wielkopolska"

NAGRODY:

- Grand Prix i Nagroda Dziennikarzy na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1995)

- Grand Prix Geras, Nagroda Wrocławskiego Informatora Kulturalnego na Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednoosobowych i Małych Form Teatralnych we Wrocławiu (1995)

- Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form w Szczecinie (1995)

- 2004r. - udział w 38. MIEDZYNARODOWYCH WROCŁAWSKICH SPOTKANIACH TEATRÓW JEDNEGO AKTORA we Wrocławiu z monodramami "Ecce Homo", "Zemsta Czerwonych Bucików", "Grabarz królów":

- Nagroda Dziennikarzy im. Tadeusza Burzyńskiego,

- Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia,

- Nagroda Senatora RP Bogusława Litwińca,

- Nagroda im. Ireny Rzeszowskiej.

***

Janusz Stolarski "Zemsta Czerwonych bucików"

02.02.2015 (poniedziałek), godz. 19.00

Bilety: 10 zł ulgowe, 15 zł pełnopłatne

***

Rezerwacje biletów: 58 557 42 47 lub marek.brand@plama.art.pl

"Plama" Gdański Archipelag Kultury

ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

tel. 58 557 42 47

www.plama.art.pl