Kraj. Balet Piotra Czajkowskiego na żywo z Moskwy

W niedzielę, 25 stycznia, w ramach cyklu "Bolshoi Ballet Live", w kilku polskich kinach odbędzie się transmisja "Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego w mistrzowskim wykonaniu artystów z Moskwy.

Na transmisję tego klasycznego baletu sprzedano już na całym świecie prawie wszystkie bilety. Polacy będą mogli zobaczyć "Jezioro łabędzie" we wrocławskich Nowych Horyzontach, warszawskim kinie Praha, krakowskim kinie Mikro i katowickim kinoteatrze Rialto. Obydwa tytuły będą też retransmitowane w wielu polskich ośrodkach (lista poniżej).

Teatr Bolszoj w Moskwie zaprasza na "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego w wersji choreograficznej Jurija Grigorowicza, wieloletniego szefa moskiewskiego zespołu baletowego. W głównych partiach wystąpią primabalerina Teatru Bolszoj Swietłana Zacharowa (jako Odetta i Odylia) oraz pierwszy solista Denis Rodkin (jako książę Zygfryd).

Trudno dziś uwierzyć, że moskiewska prapremiera tego baletowego przeboju okazała się całkowitą klapą. Nie było to jednak to "Jezioro łabędzie", które miłośnicy baletu na całym świecie uważają za arcydzieło arcydzieł. Dopiero wersja choreograficzna Mariusa Petipy z 1895 roku, zaprezentowana w Petersburgu, zdobyła poklask i do dziś funkcjonuje na wszystkich liczących się scenach baletowych, w licznych wersjach i przeróbkach. Niemal zawsze niezmienną częścią "Jeziora łabędziego" pozostają słynne "białe" akty, czyli akt II i IV, w których tancerki tańczące role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach - paczkach. Co ciekawe, to nie Petipa, ale jego uczeń Lew Iwanow jest autorem tych fragmentów, które stały się symbolem baletu w ogóle. Na moskiewskiej scenie "Jezioro łabędzie" pozostaje stale w repertuarze, a podwójną, arcytrudną główną rolę dobrej Odetty i złej Odylii wykonywały i wykonują kolejne pokolenia najwybitniejszych balerin: od Galiny Ułanowej, przez Maję Plisiecką, po Swietłanę Zacharową, którą zobaczymy podczas niedzielnej transmisji z Moskwy. Słynne 32 obroty na jednej nodze, które wykonuje solistka w roli Odylii (Czarny łabędź) to techniczny sprawdzian dla każdej baleriny.

***

GDZIE OBEJRZEĆ "JEZIORO ŁABĘDZIE"

NA ŻYWO (25.01.2015):

Warszawa, kino Praha

Wrocław, kino Nowe Horyzonty

Kraków, kino Mikro

Katowice, kinoteatr Rialto

RETRANSMISJE:

Piła, Fabryka Emocji (18.02.2015)

Kętrzyn, kino Gwiazda (12.03.2015)

Ciechanów, kino Łydynia (20.04.2015)

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego