Konflikt w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie

30-03-2010
18-06-2010
Tarnowski Teatr - kula u nogi, czy skrzydła dla miasta
Niejasne przeczucie podpowiada mi, że prawdopodobnie my - jako społeczność Tarnowa - nie bardzo wiemy, jaki ma być nasz wymarzony teatr - powiedział w swoim wystąpieniu Robert Żurek. - Że jednostki, które w tym mieście się nad tym zastanawiają i mają konkretne przemyślenia, zbyt rzadko dochodzą do głosu - pisze Jerzy Reuter w Gazecie Krakowskiej.
24-05-2010
Tarnów. Uprawomocnione ugody w teatrze
Do Tarnowskiego Teatru trafił komplet dokumentów dotyczących aktorów: Roberta Żurka, Anny Lenczewskiej oraz Przemysława Sejmickiego. Przystali oni na zaproponowaną przez dyrekcję Solskiego ugodę i zaakceptowali rozwiązanie stosunków pracy z nimi. Z końcem sezonu 2009/2010 odchodzą na zasadzie porozumienia stron z zespołu artystycznego.
21-05-2010
Tarnów. Panel o teatrze tak, ale w innym miejscu
18-05-2010
Tarnów. Panel dyskusyjny o teatrze
Dnia 22 maja o godz. 15 w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej 10 w Tarnowie, odbędzie się panel dyskusyjny: "Tarnowski Teatr - kula u nogi, czy skrzydła dla miasta?".
10-05-2010
Tarnów. Zmiany w zespole i nowe plany u Solskiego
Monika Kufel i Grzegorz Chudziak nowymi twarzami tarnowskiej sceny. Kolejne nazwiska poznamy w najbliższych tygodniach. Dyrektor naczelny i artystyczny Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego uchyla też rąbka tajemnicy i przedstawia plan premier do lipca 2011 roku.
20-04-2010
Tarnów. Konferencja konfliktu u Solskiego
Tarnowski portal zamieszcza materiały z konferencji prasowej dotyczącej konfliktu w Teatrze im. Solskiego.
14-04-2010
Sprzeciwiamy się prywacie
- Samo objęcie stanowiska dyrektora nie może stanowić o jego autorytecie. Niespełnione obietnice, próby zastraszania, nieuzasadnione zwolnienia, nie podejmowanie rozmów i argumentacja typu "ja jestem dyrektorem, ja mogę" nie pomagają w budowaniu szczególnej powagi i szacunku osoby posuwającej się do takich praktyk - Jerzy Reuter z Gazety Krakowskie rozmawiał z aktorami Teatru im. Solskiego.
07-04-2010
Mówiąc o niskiej randze teatru, aktorzy uderzają też w siebie
- Bardzo często problem leży w tym, że aktorzy po wielu latach pracy w jednym teatrze występują przeciw dyrektorom, jakby z przywileju "zasiedzenia" i domagają się wielkich zmian, łącznie ze zmianą dyrektora, ale bez zmian w zespole artystycznym. To wynika z całkowitego braku odpowiedzialności - mówi Gazecie Tarnowskiej Edward Żentara, dyrektor Teatru im. Solskiego w Tarnowie.
06-04-2010
Tarnów. Konflikt u Solskiego trwa
To kłamstwa, pomówienia i oszczerstwa - tak o treściach zawartych w liście otwartym, wystosowanym m.in. przez część aktorów tarnowskiej sceny, mówi dyrektor teatru Edward Żentara, zarzuca zwolnionym aktorom, iż nie ukończyli szkoły aktorskiej i nie są dyplomowanymi aktorami. Zwolnieni zapowiadają obronę swoich racji w sądzie.
30-03-2010
Śląsk. Złote Maski rozdane
Złote Maski to nagroda przyznawana od ponad 40 lat twórcom teatralnym z naszego regionu. Tak ogólne stwierdzenie jak nasz region jest w pełni uzasadnione.
30-03-2010
Tarnów. Tajne spotkanie ws. teatru
Do dyskusji o sytuacji w Tarnowskim Teatrze włączyli się także widzowie. Swoje opinie publikują w Internecie, piszą też listy do dyrekcji teatru, żaląc się, iż jako publiczność są przez teatr lekceważeni. O teatrze rozmawiali również członkowie Rady Kultury; spotkanie musiało być burzliwe, skoro z uczestniczenia w pracach rady zrezygnował Antoni Sypek.
19-03-2010
Tarnów. Trwa konflikt u Solskiego
Zamiast rozmów i dialogu - kolejne zwolnienia. Część zespołu Tarnowskiego Teatru przekazała do prezydenta Tarnowa pismo z opisem sytuacji w teatrze. W Internecie opublikowano też list otwarty, pod którym podpisało się jak dotąd dziewięć osób. Tymczasem zapisy w kontrakcie gwarantują dyrektorowi tarnowskiej sceny wolną rękę w podejmowaniu decyzji personalnych.
17-03-2010
Tarnów. Kto nie chce dyrektora Żentary?
- Dyrektor Żentara woli aktorów miernych, ale wiernych - tak, zdaniem Przemysława Sejmickiego, wygląda sytuacja w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego. Aktor należy do grupy, która na stronie www.teatr-tarnow.ownlog. com wystosowała list otwarty krytykujący działania Edwarda Żentary [na zdjęciu] .
16-03-2010
Tarnów. Nie chcą dyrektora Żentary
Zła polityka repertuarowa, niewłaściwe zarządzanie teatrem, zatrudnianie niekompetentnych aktorów, zastraszanie protestujących członków zespołu - to tylko niektóre zarzuty, jakie stawia dyrektorowi Edwardowi Żentarze część pracowników Tarnowskiego Teatru im. Solskiego. Dyrektor teatru nie zgadza się z zarzutami, uważa je za bezzasadne - o konflikcie pisze Barbara Jaworska w Dzienniku Polskim.
15-03-2010
Tarnów. Konflikt w Teatrze im. Solskiego
Jeszcze niedawno byli jego wielkimi zwolennikami, teraz wypowiadają wotum za-ufania. Część zespołu Tarnowskiego Teatru zarzuca dyrektorowi m.in. złe organizowanie pracy, usuwanie profesjonalistów i zastępowanie ich amatorami, wreszcie zastraszanie pracowników... Dyrektor Żentara mówi o tych zarzutach - bezzasadne.
13-03-2010
List otwarty w sprawie Tarnowskiego Teatru
LIST OTWARTY. LOJALNI WOBEC TEATRU