Kraj. Rekordowy "Dziadek" i transmisja "Jeziora łabędziego

Transmitowany na żywo z moskiewskiego Teatru Bolszoj 21 grudnia 2014 r. spektakl baletu "Dziadek do orzechów" pobił rekord oglądalności transmisji baletowej w całej historii transmisji. 25 stycznia kolejne wydarzenie - transmisja na żywo "Jeziora łabędziego".

Był on przekazywany przez satelitę z Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji do ponad 1 200 sal kinowych w 34 krajach na całym świecie. Aż ponad 110 tysięcy widzów oglądało jednocześnie balet Piotra Czajkowskiego w lokalnych kinach, teatrach i filharmoniach, ustanawiając tym samym nowy rekord frekwencyjny dla transmisji na żywo baletu w kinach (poprzedni padł w 2010 roku). To także zasługa polskich widzów.

Spektakl "Dziadka do orzechów" był pokazywany przez 10 kamer, a na cały świat transmitowany za pośrednictwem przekazu satelitarnego nadawanego w HD i z dźwiękiem DD Surround 5.1. W głównych partiach wystąpili Denis Rodkin jaki Dziadek do orzechów oraz Ksiażę i Anna Nikulina jako Maria.

Już 25 stycznia 2015 roku zapraszamy na kolejne wydarzenie sezonu transmisji baletowych z Teatru Bolszoj - transmisję na żywo przedstawienia "Jeziora łabędziego" (na zdjęciu) z muzyką Piotra Czajkowskiego w autorskiej wersji choreograficznej Jurija Grigorowicza. "Jezioro łabędzie" bywa nazywane baletem wszech czasów, wcielonym ideałem spektaklu baletowego. Niezmienną częścią klasycznego "Jeziora łabędziego" pozostają słynne "białe" akty, czyli akt II i IV, w których tancerki tańczące role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach - paczkach. Na moskiewskiej scenie "Jezioro łabędzie" pozostaje stale w repertuarze, a podwójną, arcytrudną główną rolę dobrej Odetty i złej Odylii wykonywały i wykonują kolejne pokolenia najwybitniejszych balerin: od Galiny Ułanowej, przez Maję Plisiecką, po Swietłanę Zacharową, którą zobaczymy podczas transmisji na żywo wprost z Moskwy już 25 stycznia. Słynne 32 obroty na jednej nodze, które wykonuje solistka w roli "czarnego łabędzia", to techniczny sprawdzian dla każdej baleriny. Swietłanie Zacharowej będzie towarzyszyć znany z "Dziadka do orzechów" Denis Rodkin, tym razem w roli księcia Zygfryda.

Zapraszamy! Może znów padnie frekwencyjny rekord? Do zobaczenia na widowni! Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku (www.facebook.com/nazywowkinach). Tam widzowie znajdą stale aktualizowane informacje, które polskie kina pokażą "Jezioro łabędzie".

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego