Budowa siedziby Nowego Teatru w Warszawie

16-03-2010
08-04-2016
Nowe otwarcie Nowego Teatru
To będzie święto! W zabytkowej hali na warszawskim Mokotowie Krzysztof Warlikowski otwiera Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr. Rozmowa z Krzysztofem Warlikowskim, dyrektorem artystycznym, Karoliną Ochab, dyrektor naczelną oraz Piotrem Gruszczyńskim, dramaturgiem Nowego Teatru.
30-03-2016
Warszawa. Warlikowski ma teatr w stolicy
Czterema pokazami "Francuzów" wg Prousta w dniach 14-17 kwietnia rozpocznie się sezon otwarcia Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr.
14-03-2016
Warszawa. W kwietniu wielkie otwarcie nowej siedziby Nowego Teatru
Przez ostatnie dwa lata trwała modernizacja kompleksu budynków znajdujących się na Mokotowie. W końcu poznaliśmy datę uroczystego otwarcia nowej instytucji - Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr rozpocznie działalność już w kwietniu.
19-11-2014
Warszawa. Rozpoczyna się budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr
Rusza budowa siedziby Nowego Teatru, który - po zakończeniu prac jesienią 2015 r.- ma funkcjonować jako Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr. Placówka dostała ponad 19 mln zł dofinansowania z Funduszu Norweskiego i Funduszy EOG.
07-10-2014
Warszawa. Teatralne zadania dla nowych władz miasta
Nowa siedziba dla TR Warszawa, otwarcie Centrum Kultury Nowy Teatr, konkurs na dyrektora Teatru Żydowskiego i wprowadzenie nowego systemu finansowania warszawskich scen. To "teatralne" sprawy do załatwienia przez władze stolicy.
06-06-2013
Folwarczne zarządzanie
- Władza wie, że teatry w Polsce mogą być niebezpieczne, dlatego dyrektorzy są pod ścisłą kontrolą władz. Nie mogłem tego zrozumieć. W Holandii działałem tylko w obszarze artystycznym. W Polsce wszystko jest powiązane z polityką. To patologia wynikająca z tego, że ten system jest niezreformowany - mówi Redbad Klijnstra w rozmowie z Janem Pospieszalskim w Gazecie Polskiej Codziennie.
20-05-2013
Polscy twórcy są jak Burłacy
Kiedy nowy teatr z Polski zdobywa wschód i zachód Europy, jego pozycja w kraju jest coraz bardziej podważana. Twórcy muszą się mierzyć z absurdalnymi zarzutami o udział w pedalskim spisku, finanse nie pozwalają na produkcję i prezentację nowych przedstawień, władze traktują teatr artystyczny jak piąte koło u wozu - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
30-04-2013
Warszawa. Relief magnesem Nowego Teatru
- Ważne było dla nas, żeby oznaczyć to miejsce. Żeby przestało kojarzyć się z bazą MPO, a zaczęło być miejscem kultury - mówi Jan Mioduszewski, który wraz z Martą Paulat stworzył wielki, kolorowy, przestrzenny "Relief" na ścianie budynku Nowego Teatru.
31-12-2012
Był rok 2016
Kiedy inni podsumowują rok 2012 - Roman Pawłowski idzie dalej i podsumowuje już 2016.
06-11-2012
Czy padnie słowo na "k"? Hanna Gronkiewicz-Waltz podsumowuje dwa lata kadencji
Roman Pawłowski zarzucał w swoim felietonie premierowi Tuskowi, że podczas ostatniego exposé ani razu nie użył słowa na "k". Czy Hanna Groniewicz-Waltz, podsumowując dwa lata swojej prezydenckiej kadencji, będzie mówiła o kulturze? - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
21-07-2012
Teatr czy laboratorium
Polityka kulturalna nastawiona tylko na eksperyment mogłaby wygonić publiczność z warszawskich teatrów - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
19-04-2012
Najlepsze polskie teatry skazane na emigrację
Światowej sławy reżyserzy Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna nie mają za co pokazywać swoich spektakli w Polsce. Czy wyemigrują z zespołami? - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-03-2012
Stadion kultury
A może by tak na Stadionie Narodowym po zakończeniu Euro 2012 pomieścić Nowy Teatr, Muzeum Historii Polski i jeszcze kilka instytucji kultury? Skoro budowy ich siedzib tak się przeciągają z powodu braku środków i bezwładu urzędniczego - pisze w felietonie z cyklu "Kronika Wypadków Kulturalnych" Roman Pawłowski.
07-03-2012
Warszawa. Nowy Teatr w starej hali
Nowy Teatr Warlikowskiego w nowej siedzibie za rok? Miasto przyznało dotację na modernizację zabytkowej hali przy Madalińskiego. Z planów stworzenia centrum kulturalnego na razie zostaje jednak tylko scena.
07-03-2012
Warszawa. Resort kultury: środki na wsparcie Nowego Teatru są zabezpieczone
Ministerstwo kultury od początku gotowe było wesprzeć projekt budowy Centrum Kulturalnego Nowy Teatr. Środki są zabezpieczone, a wnioski o dofinansowanie z UE można składać do 23 kwietnia - poinformował PAP w środę rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.
06-03-2012
Warszawa. Miasto zaczyna realizację siedziby Nowego Teatru bez pieniędzy z MKiDN
Miasto Warszawa zdecydowało o rozpoczęciu realizacji siedziby Centrum Kulturalnego Nowy Teatr, bez czekania na środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy etap inwestycji będzie realizowany wyłącznie z budżetu samorządu.
06-03-2012
Warszawa. Są pieniądze na siedzibę teatru Krzysztofa Warlikowskiego
Jak dowiaduje się e-teatr od Marka Kraszewskiego, dyrektora Biura Kultury Urzędu Miasta st. Warszawy, władze stolicy podjęły dziś decyzję o rozpoczęciu realizacji projektu siedziby dla Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
05-03-2012
Zamiast centrum kultury prowizorka w garażu
Jeżeli ktoś miał złudzenia, że władzom Warszawy zależy na kulturze, po ostatniej decyzji w sprawie Nowego Teatru może o nich zapomnieć - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
27-02-2012
I had a dream, czyli złapmy się wszyscy za rączki i zamieszkajmy na stryszku
Katarzyna Szustow z Teatru Dramatycznego w Warszawie ma bardzo ciekawe marzenia. Jednym z nich podzieliła się w swoim tekście "I had a dream, czyli na jaki teatr nie ma odwagi warszawska Platforma Obywatelska". To wizja godna Martina Luthera Kinga, w rzeczy samej - ironizje Mike Urbaniak w portalu natemat.pl.
17-02-2012
Warszawa. Co z finansowaniem budowy Nowego Teatru?
Nie ma decyzji w sprawie finansowania budowy centrum kulturalnego, w którym znajdzie siedzibę Nowy Teatr w Warszawie. Resort kultury mówi o możliwości wsparcia teatru, ale czeka aż miasto potwierdzi 20-proc. udział w inwestycji. Miasto nie wie, czy to możliwe.
01-02-2012
Co dalej z Nowym Teatrem Warlikowskiego?
Nie ma wciąż decyzji w sprawie finansowania budowy teatru wybitnego reżysera. Czy budowa zostanie odłożona o kilka lat, tak jak już dzieje się z Muzeum Sztuki Nowoczesnej? - pyta Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
17-11-2010
Kultura przed wyborami
Hanna Gronkiewicz-Waltz w trakcie kampanii wyborczej chwali się dużymi kulturalnymi inwestycjami. Jednak pierwsi widzowie wejdą do tych muzeów, teatrów, centrów kultury dopiero za pięć-sześć lat - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
25-10-2010
Baza MPO zmieni się w teatr
- To będzie teatr, kawiarnia, wypożyczalnia, biblioteka, filmoteka, miejsce przedsięwzięć artystycznych na pograniczu teatru, muzyki, sztuk wizualnych. Taki nowy Pałac Kultury - wylicza Krzysztof Warlikowski, dyrektor Nowego Teatru.
25-10-2010
Warszawa. Nowy Teatr i Centrum Kultury zamiast bazy MPO
Na warszawskim Mokotowie odbyło się w sobotę spotkanie inaugurujące przyszłą działalność Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Powstanie on wraz z Centrum Kultury w miejscu dotychczasowej bazy MPO, w przedwojennej hali przy ulicy Madalińskiego.
23-10-2010
Warszawa. Nowy Teatr w starej hali
Na warszawskim Mokotowie odbyło się w sobotę spotkanie inaugurujące przyszłą działalność Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Powstanie on wraz z Centrum Kultury w miejscu dotychczasowej bazy MPO, w przedwojennej hali przy ulicy Madalińskiego.
29-09-2010
Co z miejscami na kulturę?
Kolejne przeklęte miejsce, które na pewno śni się Pani Prezydent po nocach, to baza MPO przy ul. Madalińskiego, gdzie ma być zbudowana siedziba Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
23-09-2010
Warszawa. 4 mln zł za grunt pod Nowy Teatr
Rada Warszawy ma dziś dać zgodę na dzierżawę terenu przy ul. Madalińskiego pod budowę teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
20-09-2010
Warlikowski szuka nowego
Teatr Krzysztofa Warlikowskiego staje się coraz bardziej bezkompromisowy. Kolejnym dowodem ma być "Koniec", najbliższa premiera w warszawskim Nowym Teatrze - pisze Iga Nyc w tygodniku Wprost.
16-09-2010
Kultura Tuska
Z obawy przed konsekwencjami szefowie instytucji kulturalnych nie chcieli wypowiadać się dla "Rzeczpospolitej" pod nazwiskiem. Nikt nie zamierzał sprawdzić na własnej skórze, czy jest prawdą, że po tym jak Michał Zadara skrytykował premiera, jego kancelaria kontaktowała się z MKiDN, żądając zwolnienia reżysera, jeśli jest szefem teatru - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej Plus Minus.
14-07-2010
Warszawa. Będzie można budować Nowy Teatr
Jest porozumienie miasta z MPO o przeniesieniu uciążliwych baz śmieciarek z Pola Mokotowskiego i ul. Madalińskiego. To pozwoli w końcu rozpocząć budowę Nowego Teatru na Mokotowie.
08-07-2010
Warszawa. Koniec sporu o działkę dla Nowego Teatru
Prezydent Warszawy i władze MPO dogadały się. Na działce przy Madalińskiego stanie teatr. Ale zanim spółka przekaże mu grunt, zapłaci za dzierżawę 64 tys. zł miesięcznie.
25-06-2010
Warszawa. Projekt Nowego ma być gotowy w styczniu
Architekci mogą brać się do pracy. Rada Warszawy przyznała 4 mln zł na projekt Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego, który ma powstać w miejscu bazy MPO przy Madalińskiego.
25-06-2010
Warszawa. Są pieniądze na projekt Nowego Teatru
Architekci mogą brać się do pracy. Rada Miasta przyznała cztery mln zł na projekt Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego, który ma powstać w miejscu bazy MPO przy Madalińskiego.
07-06-2010
Warszawa. MPO zgadza się na Nowy Teatr
MPO zgadza się przekazać miastu bazę na Mokotowie pod budowę Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Najpierw jednak tylko w dzierżawę, za komercyjny czynsz - dowiedziało się Życie Warszawy.
18-03-2010
Warszawa. Dymisje w MPO receptą na bunt
Ciąg dalszy czystek w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Wczoraj rada nadzorcza odwołała zarząd spółki i powołała nowy. szefostwo MPO było zbyt skłócone, by dobrze pracować. Konflikt przybrał na sile, gdy prezes Kierwiński rekomendował zarządowi podpisanie porozumienia, na podstawie którego MPO miało miastu oddać działkę przy ul. Madalińskiego (obecna baza śmieciarek) pod budowę Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
16-03-2010
Warszawa. MPO: nie chcieli podpisać - zostaną odwołani?
Zapowiada się dalszy ciąg dymisji w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Głowy polecą teraz w kierownictwie spółki. Chodzi o bazę firmy przy ul. Madalińskiego. Ten teren należący do spółki prezydent Warszawy już trzy lata temu obiecała pod budowę Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
12-03-2010
Bo nie chcieli dać wysokiej kulturze
Spektakularna kara dla MPO. Za stopowanie planów ratusza, który na gruncie tej spółki chce zbudować teatr, prezydent Warszawy odwołała posiedzenie rady nadzorczej tej miejskiej firmy i nie wyklucza wymiany zarządu - pisze Jan Fusiecki w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
11-03-2010
Warszawa. MPO nie chce oddać działki Nowemu Teatrowi
Prezydent stolicy ma prestiżowy problem. Obiecała artystom grunt MPO na Mokotowie pod Nowy Teatr. Ale spółka nie chce go oddać. Ratusz odwołał wczoraj radę nadzorczą, bo nie dopilnowała sprawy.
08-02-2010
Warszawa. MPO radzi się ws. działki dla Nowego Teatru
W bazie MPO na Mokotowie ma powstać Nowy Teatr. Umowa z miastem jest już wynegocjowana, ale podpisów brak.
23-10-2009
Warszawa. Kompromis w sprawie budowy Nowego Teatru
Miasto rezygnuje z planów umieszczenia bazy MPO na przedmieściach Ursynowa. Znalazł też sposób, by wyprowadzić bazę z ul. Madalińskiego, gdzie ma powstać Nowy Teatr.
22-09-2009
Miejsce do ustalenia
- Nasza postawa nie jest roszczeniowa, nie żądamy, żeby miasto zbudowało nam teatr, ale uważamy, że to ważna inwestycja dla miasta, nie dla nas, bo my mamy swój teatr, mamy swój zespół, ale dla warszawiaków - mówi Krzyszof Warlikowski, dyrektor artystyczny Nowego Teatru w Warszawie.
18-09-2009
Warszawa. Wstrzymany wykup terenu pod siedzibę Nowego Teatru
Z wielkich planów inwestycyjnych nici. Warszawa do 2013 roku musi zaoszczędzić aż 3 mld zł. Dlatego z wieloletniego planu inwestycyjnego usunięto tak ważne inwestycje, jak m.in. budowa Trasy Tysiąclecia, rozbudowa Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, zagospodarowanie przestrzeni pod placem Wilsona na parking czy wykup terenu pod siedzibę Nowego Teatru.
17-09-2009
Warszawa. Baza MPO jednak na Ursynowie?
Ratusz wydał decyzję środowiskową dla budowy bazy sortowni śmieci na przedmieściach Ursynowa. - Jesteśmy niezmiennie przeciw tej inwestycji - odpowiadają dzielnicowi urzędnicy. MPO mówi wprost: - Teren pod Nowy Teatr możemy udostępnić, ale docelowo spółka bardzo potrzebuje nowej bazy na południu, między Puławską a Okęciem - podkreśla Joanna Mroczek.
14-04-2009
Warszawa. Wystawa i dyskusja o konkursie architektonicznym Nowego
Na wystawie pokonkursowej na projekt architektoniczny Nowego Teatru wyeksponowane zostaną wszystkie projekty zgłoszone do konkursu. Wystawa pozwoli zaprezentować różnorodne interpretacje tematu w ujęciu pracowni z całego świata. Wernisaż: 15 kwietnia godz. 19.00, ul. Puławska 37. 20 kwietnia o godz. 18.00 Nowy Teatr zaprasza na dyskusję architektów poświęconą wszystkim pracom zgłoszonym do konkursu oraz wybranemu projektowi.
08-04-2009
Nowy adres świata: teatr w MPO
Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego zaprojektują architekci z Krakowa. Scena znaj dzie się w starej bazie MPO przy ul. Madalińskiego. Obok zimą będzie można jeździć na sankach, a latem się opalać - pisze Dariusz Bartoszewicz w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
08-04-2009
Warszawa. Nowy Teatr będzie miał siedzibę
Zespół Warlikowskiego w 2011 r. przeniesie się na Madalińskiego.
07-04-2009
Warszawa. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na siedzibę Nowego Teatru
Krakowska pracownia architektoniczna KKM Kozień Architekci zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej siedziby Nowego Teatru w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają 120 tys. złotych.
26-01-2009
Warszawa. Zamiast MPO będzie sztuka
Sztuka bez segregacji. Kino i scena, jedzenie i picie, książki i wino. Atrakcje dla ducha, ale dla ciała też - tak Nowy Teatr, który powstanie w mokotowskiej bazie MPO, wyobraża sobie Krzysztof Warlikowski - pisze Dariusz Bartoszewicz w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
20-01-2009
Warszawa. Konkurs architektoniczny na zabudowę Nowego Teatru
W dniach 17 i 18 stycznia 2009 roku odbyły się obrady zespołu sędziowskiego Konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu zabudowy Nowego Teatru oraz zagospodarowania terenu z uwzględnieniem charakterystyki miejsca dawnej bazy MPO w Warszawie.
15-01-2009
Warszawa. Konkurs architektoniczny Nowego Teatru
08-01-2009
Warszawa. 112 architektów chce projektować Nowy Teatr
Ogromne zainteresowanie architektów przebudową bazy MPO na Starym Mokotowie w Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Wpłynęło aż 112 prac.
17-12-2008
Warszawa. Nowy Teatr bliżej siedziby
MPO opuści teren przy Madalińskiego, miasto wykupi go dla teatru. Wczoraj zakończyły się negocjacje w tej sprawie.
17-11-2008
Warszawa. 45 mln zł na inwestycje w w teatry
Miasto wyda w 2009 r. na inwestycje w w teatry - 45 mln zł (głównie na zakup budynku dla Nowego Teatru od MPO).
15-11-2008
Warszawa. Chcą projektować Nowy Teatr
Ponad 150 pracowni architektonicznych chce projektować Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego.
01-10-2008
Stolicy przybył Nowy Teatr, na razie bezdomny
Warlikowski apelował o cierpliwość, zaś Małgorzata Szczęśniak, scenograf, powiedziała, że jak się nie uda zbudować Nowego - pakuje walizki i wyjeżdża - po konferencji inaugurującej działalność Nowego Teatru w Warszawie pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
30-09-2008
Warszawa. Nowy Teatr - konkurs architektoniczny i plany repertuarowe
Do 14 listopada można zgłaszać się do udziału w konkursie architektonicznym "na opracowanie koncepcji wielofunkcyjnego centrum kulturalnego" Nowego Teatru w Warszawie.
08-05-2008
Warszawa. Warlikowski otwiera teatr
Wzorem Krystyny Jandy coraz więcej twórców uniezależnia się, tworząc własne sceny. Choć jeszcze niedawno wielu warszawskim teatrom prorokowano upadek, w mieście powstają nowe sceny. Po Krystynie Jandzie i kilku innych twórcach własny, autorski teatr tworzy Krzysztof Warlikowski [na zdjęciu], autor m.in. głośnej inscenizacji "Aniołów w Ameryce" czy "Oczyszczonych" w Teatrze Rozmaitości.