Kraj. Orszak Trzech Króli w ponad 330 miastach

Ulicami ponad 330 miejscowości w Polsce i piętnastu miast za granicą przejdą we wtorek 6 stycznia Orszaki Trzech Króli - poinformowano na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie.

«Scenariusz tej rodzinnej, plenerowej imprezy we wszystkich miastach jest podobny, nie brakuje mu jednak lokalnego kolorytu. W Krakowie Trzej Królowie jechać będą z Wawelu dorożkami, w Kłodzku przywracana jest tradycja wypiekania "szczodraków" - pieczywa obrzędowego przygotowywanego specjalnie dla kolędników, w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory zaśpiewają słowackie kolędy, w Świdnicy będą wspólnie kolędować katolicy i protestanci, zaś w Białymstoku w orszaku pójdą też protestanci i prawosławni.

W wielu miejscach przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, różnorodne pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę, betlejemską gwiazdę, najciekawsze, "tematyczne" przebranie.

Orszak Trzech Króli, jak podkreślają jego organizatorzy, odnawia zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek Bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd oraz wędrowania grup kolędników z Gwiazdą Betlejemską, turoniem, aniołami i diabłami. Zdaniem inicjatorów przedsięwzięcia Orszak stał się prawdziwą atrakcją dla mieszkańców miast i odwiedzających je turystów. Ludzi - jak wyjaśniają - przyciągają historyczne i kolorowe stroje władców, rycerzy i dwórek, żywe zwierzęta m.in. konie i wielbłądy, możliwość wspólnej modlitwy, radosnego świętowania oraz wspólnego śpiewania kolęd.

- Fenomen orszaku nie polega na tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko na tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii - ocenia prezes Fundacji Orszak Trzech Króli Maciej Marchewicz.

Na niedzielnej konferencji w Warszawie przedstawiono odtwórców ról Trzech Króli w stolicy. Postać Baltazara, króla afrykańskiego odegra Tariku Abebe - Etiopczyk mieszkający w Polsce od kilku lat, który w swojej ojczyźnie ukończył studia na wydziale teatru i literatury. Postać Melchiora, króla azjatyckiego odtworzy Zhen Wen Liu, mieszkający w Polsce Chińczyk - lekarz praktykujący tradycyjną chińską medycynę. Postać Kacpra, europejskiego króla odegra Jarosław Kasperek, na co dzień notariusz, którego rodzina w charakterze wolontariuszy zaangażowana jest od lat w przygotowywanie orszaku.

W stolicy Orszak wyruszy tradycyjnie po godz. 12 z Placu Zamkowego, gdzie metropolita warszawski abp. Kazimierz Nycz przewodniczyć będzie modlitwie Anioł Pański. Orszak dotrze do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego, gdzie odczytana zostanie Ewangelia, a królowie pokłonią się Dzieciątku; do godz. 15 zaplanowano tam później koncert kolęd. O godz. 16 rozpocznie się międzynarodowy koncert kolęd na scenie na pl. Zamkowym.

Według organizatorów w tegorocznych marszach w ponad 300 miastach w kraju i za granicą uczestniczyć może łącznie ok. miliona osób. W zeszłym roku - jak szacują - w orszakach w 190 miastach udział wzięło ok. 700 tys. osób.

W tym roku orszakowi towarzyszyć będzie kampania informacyjna o Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Polsce w 2016 r. W stolicy specjalny namiot pojawi się na pl. Piłsudskiego. W Krakowie na zakończenie Orszaku Trzech Króli odbędzie się prapremiera Hymnu Światowych Dni Młodzieży. W Katowicach po przemarszu orszaku odbędzie się koncert "Betlejem w Spodku", z którego całkowity dochód dofinansuje Światowe Dni Młodzieży. Orszakowi towarzyszyć będzie także promocja przypadającego 6 stycznia Dnia Pomocy Misjom.

W ostatnim czasie o orszaku głośno było w mediach w związku z tym, że patronat nad nim objęła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, co zdaniem niektórych m.in. Tomasza Terlikowskiego "kwestionowało jego chrześcijański charakter". W specjalnym komunikacie organizatorzy przedsięwzięcia podkreślali, że Orszak prowadzi wyłącznie kardynał Kazimierz Nycz, a wystąpienia innych osób, poza pasterzem Archidiecezji Warszawskiej, nie są planowane. "Od siedmiu lat konsekwentnie podkreślamy, że do udziału w Orszaku bez żadnych warunków wstępnych są zaproszeni wszyscy, zarówno wierzący jak i niewierzący. Także w innych miastach zachęcamy do organizowania Orszaku w łączności z lokalnym pasterzem i przy patronacie lokalnych władz miejskich. Chcemy w ten sposób dać szansę władzom świeckim, aby powtórzyły gest Trzech Króli" - napisano w komunikacie.

Przypadająca 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywana w Polsce Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od 2011 r. - po ponad pięćdziesięciu latach przerwy - jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach na świecie.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego