Konflikt w Teatrze Arlekin w Łodzi

12-03-2010
13-02-2018
Łódź-Warszawa. List otwarty ZASP-u ws. Teatru Arlekin
Zarząd Główny ZASP stojąc na stanowisku, że pracownicy teatru finansowanego ze środków publicznych powinni być angażowani na umowę o pracę zgodnie z Kodeksem Pracy, wydaje oświadczenie w związku z aktualną sytuacją w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi.
25-04-2013
Łódź. Zakończył się spór pomiędzy aktorami a Teatrem Arlekin
Pragniemy poinformować, że Sąd Najwyższy wyrokiem Sygn. akt I PK 215/12 odrzucił skargę kasacyjną wniesioną przez część osób współpracujących w poprzednich latach z Teatrem Arlekin jako zespół artystyczny.
17-04-2012
Łódź. Apelacja byłych aktorów Teatru Arlekin oddalona
Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2012 r. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił apelacje byłych aktorów Teatru Lalek Arlekin w Łodzi o ustalenie istnienia stosunku pracy.
03-01-2011
Teatralna Łódź 2010
Łódź rzadko współpracuje z najważniejszymi polskimi reżyserami, scenografami czy aktorami. Jako jedno z największych miast w Polsce na mapie teatralnej kraju wyróżnia się konfliktami wokół teatrów i festiwali. O łódzkich premierach w kraju po prostu się nie mówi - piszą Marta Olejniczak i Joanna Rybus w Gazecie Wyborczej - Łódź.
30-12-2010
Niekulturalny rok w łódzkiej kulturze
Wypuszczenie z rąk festiwalu Camerimage i awantura wokół Camerimage Łódź Center, likwidacja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i uruchomienie w jego miejsce festiwalu Łódź Czterech Kultur, pogrom na finiszu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wygląda na to, że rok 2010 w łódzkiej kulturze zostanie zapamiętany głównie jako czas niekulturalnych wydarzeń - podsumowanie w Polsce Dzienniku Łódzkim.
27-10-2010
Łódź. Spór dyrektora i aktorek trwa
- Świętowanie sukcesu przez Wolańskiego uważamy za przedwczesne. Mamy siedem dni na odwołanie, które jest opracowywane i zostanie złożone przez reprezentujących nas prawników - mówią byłe aktorki Arlekina po decyzji prokuratury o umorzeniu sprawy konfliktu w teatrze.
26-10-2010
Łódź. Umorzone postępowanie ws. dyrektora Teatru "Arlekin"
Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie umorzyła postępowanie w sprawie dyrektora Teatru Lalek "Arlekin" Waldemara Wolańskiego, któremu byli pracownicy zarzucali m.in. mobbing. Zawiadomienie do prokuratury dotyczące "podejrzenia nieobyczajnych zachowań" skierowały w marcu władze miasta.
30-09-2010
Łódź. Szczepkowska wspiera aktorów Arlekina w sądzie
Znana aktorka Joanna Szczepkowska przyjechała wczoraj do Łodzi, aby poprzeć swoje koleżanki i kolegów po fachu w ostrym sporze z Waldemarem Wolańskim, dyrektorem Teatru Lalek Arlekin. Kością niezgody jest sposób zatrudniania w teatrze.
24-08-2010
Łódź. Kultura na salach sądowych
Sprawę sądową o naruszenie wizerunku miasta założyły władze Łodzi Markowi Żydowiczowi, organizatorowi festiwalu Plus Camerimage. - Poza tym uważamy, że umowa na organizację festiwalu w Łodzi została zerwana jednostronnie - dodaje Wiesława Zewald, wiceprezydent Łodzi. Trwa też postępowanie prokuratorskie dotyczące dyrektora Teatru Arlekin, Waldemara Wolańskiego.
02-06-2010
Łódź. Poseł Śledzińska-Katarasińska o sytuacji w kulturze
O podziałach w łódzkiej Platformie Obywatelskiej i sytuacji łodzkiej kultury mówiła wczoraj dziennikarzom poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska.
22-05-2010
Łódź. Aktorzy Arlekina w żałobnym pochodzie
Liczący 150 osób pochód przeszedł ulicą Piotrkowską. Pod magistratem uczestnicy happeningu dokonali symbolicznego pogrzebu "Śp. Łódzkiej Kultury". Urzędnicy odpowiedzieli tą samą bronią.
28-04-2010
Komentarz dyrektora Wolańskiego
Nie jest to już tylko konflikt między mną a aktorami, ale także z całym teatrem, czyli 60 osobami, które pracują w tej instytucji i które murem stoją za mną. Nie chcemy z nimi współpracować nie dlatego, że aktorzy upomnieli się o taką czy inną formę zatrudnienia, ale dlatego, że ci ludzie od początku konfliktu mieli jeden cel, tzn. wyrzucić dyrektora, czyli mnie, i postawić na stanowisku swojego człowieka. Chwała pani Szczepkowskiej za to, że zajmuje się wszystkimi pokrzywdzonymi aktorami, ale wydaje mi się, że w tej sprawie pokrzywdzony jestem ja i teatr - mówi Waldemar Wolański, dyrektor Teatru Arlekin w Gazecie Wyborczej - Łódź.
28-04-2010
Będziemy bronić protestujących
- Protestujący aktorzy to są ludzie, dla których Arlekin jest często pierwszym miejscem pracy. Panujące tam normy mogli uznawać za typowe dla klimatu i sposobu pracy w teatrze. Przez kilka ostatnich lat tekst umów był zmieniany. Życie zaczęło im pokazywać, że nie mają praw i nic ich nie chroni, ale narzucono im dokładnie takie obowiązki, jak przy umowie o pracę. Brak ochrony przez instytucje, w której są zatrudnieni, trzeba uregulować. Sytuacja aktorów z Arlekina to część większego problemu i ekstremalny przykład, jak mogą być traktowani aktorzy zatrudniani na umowy o dzieło - mówi prezes ZASP Joanna Szczepkowska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
07-04-2010
Łódź. ZASP wkroczy do Arlekina?
Związek Artystów Scen Polskich, którego nowym prezesem od kilku dni jest znana aktorka Joanna Szczepkowska, zamierza zająć się sprawą konfliktu pomiędzy aktorami a dyrektorem łódzkiego Teatru Lalek "Arlekin" - pisze Anna Pawłowska w Polsce Dzienniku Łódzkim.
06-04-2010
Warszawa. Szczepkowska dostanie honorarium jako prezes ZASP?
Nowa prezes Związku Artystów Scen Polskich Joanna Szczepkowska powiedziała, że jest szansa, że otrzyma honorarium, jako szefowa Związku. Szczepkowska została wybrana na prezesa ZASP w piątek podczas Walnego Zjazdu Delegatów Związku.
27-03-2010
Łódź. Dyrektor Arlekina pozwie aktorów za zniesławienie
Waldemar Wolański, dyrektor teatru Arlekin, zapowiedział, że pozwie do sądu aktorów zarzucających mu mobbing i molestowanie. Podkreślił też, że nie przedłuży z nimi kontraktów
26-03-2010
Łódź. Konflikt w Teatrze Arlekin w prokuraturze
Władze Łodzi skierowały do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektora teatru Lalek Arlekin Waldemara Wolańskiego. W teatrze od kilkunastu tygodni trwa konflikt pomiędzy pracownikami i dyrektorem.
25-03-2010
Łódź. Aktorzy Arlekina szukają pomocy w magistracie
Gdy aktorzy Arlekina próbowali dowiedzieć się, czy ktokolwiek zajął się ich sprawą, dyrektor teatru podpisywał umowy z nowymi aktorami.
25-03-2010
Łódź. Komisja zbada zarzuty przeciwko dyr. Wolańskiemu
Wiceprezydent Łodzi, Wiesława Zewald, powołała specjalny zespół, który do końca marca ma wyjaśnić zarzuty o nieobyczajne zachowanie, które dyrektorowi łódzkiego Teatru Lalek Arlekin, Waldemarowi Wolańskiemu, stawiają niektórzy aktorzy.
12-03-2010
Łódź. Aktorzy od Arlekina u komisarza miasta
Wczoraj aktorzy Teatru Lalek Arlekin żalili się komisarzowi Łodzi Tomaszowi Sadzyńskiemu, że dyrektor Waldemar Wolański chce się ich pozbyć.
08-02-2010
Aktorzy Arlekina do redakcji Expressu Ilustrowanego
W związku z ukazaniem się w Ekspresie Ilustrowanym artykułu (dnia 03-02-2010), napisanego przez Panią Renatę Sas, dotyczącego sytuacji panującej w Teatrze "Arlekin", chcielibyśmy dokonać sprostowania niektórych informacji umieszczonych w tekście - piszą aktorzy Teatru Arlekin w Łodzi.
08-02-2010
Dyrektor Wolański odpowiada na zarzuty
Do tej pory mieliście Państwo okazję zapoznać się jedynie z argumentami niezadowolonych aktorów, namawiam zatem do poznania stanu faktycznego, bo tylko wtedy będziecie w stanie mieć własny, niezafałszowany pogląd na całą sprawę. Wszystkim, którzy chcieliby uzyskać jakiekolwiek informacje na temat warunków pracy aktorów w Teatrze Arlekin, służę materiałami źródłowymi i myślę, że będą one druzgocące dla strony oskarżającej - dyrektor Waldemar Wolański zabiera głos w konflikcie w łódzkim Teatrze Arlekin.
03-02-2010
Łódź. Mediacje w sporze aktorów z dyrektorem Arlekina
Komisja Kultury Rady Miejskiej zjechała we wtorek do Teatru Lalek Arlekin, by szukać kompromisu między piętnastką aktorów a dyrektorem Waldemarem Wolańskim.
16-01-2010
Łódź. Dyrektor Arlekina kontra aktorzy: kto kogo wymieni
15 aktorów łódzkiego Teatru Lalek "Arlekin" napisało list do prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, w którym opisują - ich zdaniem - trudne warunki pracy. Prezydent na odpowiedź ma czas do czwartku.
13-01-2010
Łódź. Sytuacja w Teatrze Arlekin do wyjaśnienia
Aktorzy Teatru Lalek "Arlekin" w Łodzi napisali list do prezydenta miasta, w którym żądają odwołania dyrektora Waldemara Wolańskiego.
09-01-2010
Łódź. Aktorzy Teatru Arlekin chcą odwołania dyrektora teatru
Odwołania dyrektora Waldemara Wolańskiego i ogłoszenia nowego konkursu na to stanowisko domagają się aktorzy łódzkiego Teatru Lalek Arlekin - pisze Anna Pawłowska w Polsce Dzienniku Łódzkim.
08-01-2010
Łódź. List aktorów ws. sytuacji w Teatrze Arlekin