Warszawa-Katowice. "Bajadera" z moskiewskiego Teatru Bolszoj

W najbliższą niedzielę, 7 grudnia (godz. 15.45), warszawskie kino Praha i kino Rialto w Katowicach zapraszają na retransmisję baletu "Bajadera" Minkusa z Teatru Bolszoj w Moskwie.

Spektakl ten pokaże tego dnia kilkaset kin na świecie. Tragiczna historia miłości świątynnej tancerki Nikiji i wojownika Solora to, obok słynnego "Jeziora łabędziego", jedno z najwspanialszych dzieł baletu klasycznego w jego najdoskonalszej XIX-wiecznej eklektycznej formie.

Marius Petipa, który stworzył pierwszą wersję choreograficzną "Bajadery", we wszystkich swoich baletach na piedestale stawiał kobietę - primabalerinę z jej tanecznym popisem. Tu widz otrzymuje popis podwójny, bo oprócz głównej bohaterki wspaniałą partię otrzymała jej rywalka - okrutna hinduska księżniczka Gamzatti, która chce zabić Nikiję, podsuwając jej kosz kwiatów z ukrytą żmiją.

"Bajadera" (na zdjęciu) słynie z romantycznej "Sceny Cieni", kiedy to kilkadziesiąt ubranych na biało i spowitych woalami tancerek schodzi z "nieba" na ziemię, wykonując wciąż i wciąż to samo baletowe pas - arabesque penchée. Ten zadziwiający romantyczny obraz na długo pozostaje w pamięci, wraz z niezwykle melodyjną muzyką Ludwiga A. Minkusa.

W interpretacji Swietłany Zacharowej i Marii Aleksandrowej kontrastowe postaci Nikiji i Gamzatti nabierają nowego życia. Partneruje im Władisław Łantratow jako Solor. Premiera obecnej inscenizacji odbyła się w 2013 roku: swoją wersję baletu, na podstawie pierwotnej słynnej choreografii Mariusa Petipy, zaproponował Jurij Grigorowicz, długoletni dyrektor baletu Teatru Bolszoj.

A już 21 grudnia 2014 - tym razem na żywo - kina całego świata pokażą moskiewskiego "Dziadka do orzechów". Spektakl ten był już prezentowany w 2012 roku, ale tak spodobał się publiczności, zwłaszcza tej najmłodszej, że dyrekcja Teatru Bolszoj postanowiła go zagrać dla widzów całego świata jeszcze raz, tym razem w innej obsadzie. Dzieło Czajkowskiego pokażą w Polsce kina m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Wadowicach i Krakowie.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego