powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Konkurs Rezydencja /Premiera 2015 w Żaku

Klub ŻAK w Gdańsku ogłasza konkurs "rezydencja / premiera 2015" na projekt spektaklu z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca.

Edycja realizowana w 2015 roku jest VII już odsłoną projektu. W ubiegłych latach do pracy z młodymi polskimi tancerzami Klub Żak zaprosił Roberto Zappalę, Pię Meuthen, Shang Chi Suna, Arkadiego Zaidesa, Trajala Harrella, Leszka Bzdyla oraz innych choreografów rozpoznawalnych na scenie międzynarodowej. W wyniku rezydencji powstały spektakle prezentowane w całej Polsce, między innymi: "For Living in" Hygina Delimata, "Love Song" Liwii Bargieł, "Pinku Chirashi" Sławka Bendrata i "Tralfamadoria", którą Izabela Chlewińska zatańczyła nawet w Japoni.

W tegorocznej edycji wyróżnione projekty (2 sola i 1 trio) zostaną zrealizowane w okresie od lutego do kwietnia, w Klubie ŻAK, gdzie tancerze przez dwa tygodnie będą pracować pod okiem zagranicznego choreografa. Wyróżnieni artyści otrzymają także środki na realizację spektaklu: 3.000zł na solo oraz 8.000zł na spektakl trzyosobowy.

Trio poprowadzi Gundula Peuthert z Niemiec, która studiowała taniec w Lipsku, choreografię i reżyserię w Berlinie, gdzie następnie nauczała choreografii i improwizacji. W latach 1991-1996 tancerka i choreograf Freies Tanztheater Berlin, następnie baletu Voglandtheaters Plauen, gdzie została dyrektorem artystycznym. W latach 2006 - 2011 dyrektor Tanztheaters Görlitz, oraz festiwali Interface i TanzArtFestival Görlitz.

Soliści znajdą się pod opieką Heleny Jonsdottir z Islandii (na zdjęciu), która studiowała miedzy innymi w Alvin Ailey w Nowym Jorku. Występuje w telewizji, filmach, teatrach, oraz tworzy filmy taneczne, w tym "Zimmer", który zdobył IV Videotanzpreis w Kolonii. W 2001 roku była nominowana za najlepszą choreografię do Music Video Production Association Awards w Los Angeles, a w 2006 wygrała Grand Prix na Cinessonne Film Festival w Paryżu. Spektakl "Open Source" zdobył pierwszą nagrodę na Icelandic Dance Theatre Awards i otworzył Guangdong Modern Dance Festival w Chinach. Helena wykłada na islandzkiej akademii sztuk oraz w szkole filmowej a także prowadzi warsztaty i wykłady za granicą.

Rezydencja zakończy się pokazami premierowymi w klubie Żak. Spektakl tria będzie można obejrzeć 1 marca, a solistów 26 kwietnia 2015 roku. Aplikacje można składać do 2 stycznia 2015 roku.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.gdanskifestiwaltanca.pl