Rzeszów. Premiera na początek Festiwalu Nowego Teatru

Teatr im. Siemaszkowej zaprasza na premierę dramatu Stanisława Różewicza "Stara kobieta wysiaduje" w reżyserii Kuby Falkowskiego.

"Ach, gdyby urodzić się w komunikacyjnym ekoświecie - przestrzeni wiecznie zielonych, niezrzucających na zimę igieł modrzewi, nikczemnie przejrzystych komunikatów - o tym marzą najpewniej bohaterowie kawiarnianego świata z dramatu Tadeusza Różewicza "Stara kobieta wysiaduje". W przestrzeni bałaganu, zaburzonych estetycznie wzorców i nieludzkiego bezczasu tkwi dawne wspomnienie Matki Natury, a dziś Starej Kobiety, co wysiaduje, co tkwi w malignie, co domaga się głosu i co mówi, nie wierząc nawet, że zostanie wysłuchana". Michał Pabian

Niezwykły spektakl-instalacja, który zawładnie Państwa wyobraźnią! Dzieło młodego aktora, performera, animatora i artysty wizualnego. Inscenizacja dramatu jednego z najwybitniejszych polskich poetów! W przestrzeni bałaganu, zaburzonych estetycznie wzorców i nieludzkiego bezczasu tkwi dawne wspomnienie Matki Natury, a dziś Starej Kobiety, co wysiaduje, tkwi w malignie i domaga się głosu. I choć wątpi w to, że zostanie wysłuchana, to jednak gada, przeszywa ironią, odsłania popędy i głębsze pragnienia. Urąga poprawności i drwi z naszej cywilizacji i mediokracji. Dzieło napisane w 1969 roku zaskakuje swoją aktualnością i komentuje współczesną rzeczywistość w typowy dla Różewicza sposób - oplatając to, co realistyczne, "żyłami poezji".

Twórcy spektaklu za Różewiczem stawiają pytania: Czy komunikacyjna katastrofa jest nieunikniona? Czy przyszłość determinują bezmyślni ludzie, których głupoty nie wyleczy nawet genomedycyna?

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego