Warszawa. Zygmunt Sierakowski nie ¿yje

11 listopada zmar³ Zygmunt Sierakowski, aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera.

Ukończył krakowską PWST w roku 1968. Pierwszy sezon spędził w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie grając m.in. Bardosa w "Krakowiakach i góralach" i Alfreda w "Mężu i żonie", sezony następne w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu (tu grał m. in. w "Mądremu biada" w reż. Marii Wiercińskiej i "Panu Geldhabie" w reż. Krzysztofa Rościszewskiego).

W latach 1972 - 75 był aktorem Teatru Śląskiego w Katowicach, gdzie zagrał szereg dużych ról pod kierunkiem m.in. Ignacego Gogolewskiego, Lidii Zamkow (Wroński w "Annie Kareninie"), Jerzego Hoffmana, Józefa Pary i Zbigniewa Bogdańskiego (Cezary Baryka w "Przedwiośniu").

W roku 1975 przeniósł się do Warszawy - po sezonie w Teatrze Ateneum, w latach 1976-83 był aktorem Teatru Polskiego, gdzie grał w spektaklach Jerzego Rakowieckiego, Jerzego Krassowskiego, Tadeusza Minca i Kazimierza Dejmka. Miał w swoim dorobku kilka monodramów (m.in. "Pierwsza miłość" wg Becketta), za które zbierał nagrody na festiwalach teatrów jednego aktora.

Od roku 1983 był aktorem Teatru Powszechnego. Jego dorobek to prawie 90 ról teatralnych oraz role w spektaklach Teatru Polskiego Radia, Teatru Telewizji i w popularnych serialach.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego