Warszawa. Diamentowy Mikrofon dla Andrzeja Mularczyka

Andrzej Mularczyk (na zdjęciu), pisarz, scenarzysta, autor audycji radiowych został w piątek uhonorowany przez zarząd Polskiego Radia Diamentowym Mikrofonem.

«Diamentowy Mikrofon to nagroda specjalna Polskiego Radia SA przyznawana osobowościom radiowym od 1995 r. Andrzej Mularczyk otrzymał ją w dowód uznania "za wszechstronną twórczość radiową, szczególnie w dziedzinie dramaturgii oraz za współtworzenie przez 45 lat wyjątkowej powieści radiowej "W Jezioranach"".

Andrzej Mularczyk obchodzi w tym roku potrójny jubileusz: pięćdziesięciolecia pracy w Polskim Radiu, 75-lecia urodzin oraz czterdziestopięciolecia powieści radiowej "W Jezioranach". Dziennikarstwo zaczął uprawiać w wieku 19 lat. Ukończył Uniwersytet Warszawski, był reportażystą tygodnika "Świat". W roku 1953 nawiązał współpracę z Polskim Radiem, następnie pracował w dziale audycji dokumentalnych i reportaży, gdzie zrealizował liczne audycje dokumentalne m.in. "Dom" i "Urodzony dwa razy".

Mularczyk napisał blisko 100 słuchowisk, wiele z nich zostało zrealizowanych przez europejskie radiofonie. Jest dwukrotnym laureatem Prix Italia - w roku 1989 za słuchowisko "Z głębokości wód" i w roku 1996 za słuchowisko "Cyrk odjechał, lwy zostały".

Andrzej Mularczyk od wielu lat należy także do najwybitniejszych twórców telewizyjnych w kraju. Oprócz scenariuszy do filmów "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" Mularczyk jest ponadto scenarzystą seriali m.in."Droga", "Rodzina Połanieckich" oraz współscenarzystą (obok Jerzego Janickiego) jednego z najpopularniejszych polskich seriali pt. "Dom", w reżyserii Jana Łomnickiego.

Na początku przyszłego roku Andrzej Wajda rozpocznie zdjęcia do filmu "Post mortem" o Katyniu do scenariusza autorstwa Andrzeja Mularczyka.

W bieżącym roku Diamentowym Mikrofonem wyróżnieni zostali już Włada Majewska, Zbigniew Zapasiewicz oraz Tadeusz Sznuk. Wśród wcześniejszych laureatów tej prestiżowej nagrody są także m.in.: Stefania Grodzieńska, Irena Kwiatkowska, Lucjan Kydryński, Bohdan Tomaszewski, Ksawery Jasieński.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego