Rok 2009 - podsumowania

02-01-2010
01-02-2010
Łódź. Koncert Placido Domingo wydarzeniem roku 2009
Koncert światowej sławy tenora Placido Domingo (na zdjęciu) został uznany przez czytelników łódzkiego oddziału "Gazety Wyborczej" i widzów TV Toya za najważniejsze wydarzenie kulturalne 2009 roku w Łodzi. Organizatorzy koncertu zostali laureatami pierwszej edycji konkursu "Energia Kultury".
22-01-2010
Jak minął rok w teatrze?
Siedem premier, blisko 300 zagranych spektakli, które obejrzało ponad 50 tysięcy widzów. Zrealizowana z rozmachem Wiosna Teatralna, cieszące się popularnością Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem na Wodzie oraz sylwestrowy wieczór. Były też inwestycje remontowe m.in. takie, dzięki którym można nabrać oddechu podczas oglądania spektakli na Małej Scenie (w końcu jest tam klimatyzacja). - Uważam, że to był udany rok - podsumowuje Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Sewruka w Elblągu.
20-01-2010
Łódź. Spektakle gościnne wydarzeniami roku?
Dwa spektakle teatralne znalazły się w finałowej dwunastce w plebiscycie Gazety Energia Kultury na najważniejsze wydarzenie kulturalne 2009 roku. "Sprawa Dantona" pokazana na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz "Rechnitz" [na zdjęciu] na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.
14-01-2010
Kultura 2009 - sześć zmysłów i magistrat
Udało się - mimo kryzysu - kontynuować program "Sześć Zmysłów" - to chyba największy kulturalny sukces krakowskiego magistratu w minionym roku. Nie promuje on jednak Krakowa tak, jak powinien, bo zbyt wiele towarzyszy mu niedomówień, niezręczności i braku profesjonalizmu - pisze Ryszard Kozik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
12-01-2010
Wielkopolski rok kulturalny jak w kalejdoskopie
Rezygnując z selektywnych porównań, stwierdzić trzeba, że mimo kryzysu w gospodarce, dla regionalnej kultury był to rok owocny, a jego dodatkową cechą było wiele korzystnych przewartościowań i przełomów
12-01-2010
2009 był bardzo dorym rokiem w polskiej kulturze
- W 2009 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowy na inwestycje w kulturze na kwotę ponad dwóch miliardów złotych. Jest to rekordowa kontraktacja. Dzięki temu staliśmy się - nie tylko w Polsce, ale i w Europie - liderem w absorpcji środków europejskich. To rzeczywiście będzie rzutować na kondycję polskich instytucji artystycznych, jak również uczelni i szkół - z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Paweł Lickiewicz z Super Expressu.
11-01-2010
Jak nam minął rok w teatrze?
Nie był to rok gigantycznych sukcesów, ale pojawiło się kilka ciekawych produkcji, które znacznie wybijają się ponad przeciętność. Prezentujemy podsumowanie trójmiejskiej sceny teatralnej w 2009 roku. Pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl
09-01-2010
Krakowski rok teatralny
O tym, że polski teatr jest w dobrej kondycji, można było się przekonać podczas grudniowej Boskiej Komedii. A jak miewa się teatr krakowski? Było różnie - i różnorodnie - pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
09-01-2010
Lublin. "Turandot" i "Widnokrąg" wydarzeniami kulturalnymi 2009 roku
Dwa lubelskie spektakle znalazły się wśród wydarzeń kulturalnych 2009 roku typowanych przez czytelników Gazety Wyborczej - Lublin.
08-01-2010
Rok 2009 w teatrze
Przyznanie Europejskiej Nagrody Teatralnej reżyserowi Krystianowi Lupie, premiera "Tanga" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Teatru Szekspirowskiego - to niektóre z najważniejszych wydarzeń w polskim teatrze w 2009 r. W mijającym roku odeszli wybitni artyści polskiej sceny, m.in. Marek Walczewski i Zbigniew Zapasiewicz.
07-01-2010
Lublin. Udany rok u Osterwy
Czytelnicy "Kuriera" interesujący się problematyką kulturalną wiedzą dobrze z naszych publikacji, jak w Teatrze im. J. Osterwy wyglądał rok 2009 pod względem artystycznym. Mówiąc najkrócej - dyrekcja i zespół mają powody do zadowolenia, bo o kolejnych premierach teatru było głośno, i to nie tylko w Lublinie.
07-01-2010
Teatralna Łódź nie tonie
Miniony rok to dowód, że pomimo kryzysu depczącego wszystkim po piętach łódzkie teatry i festiwale dobrze sobie radzą. Coraz wyraźniej widać też podział gatunkowo-repertuarowy, w którym specjalizują się łódzkie sceny - pisze Joanna Rybus w Gazecie Wyborczej - Łódź.
06-01-2010
Atuty i gra pozorów
Nie do pobicia jest referendum w Teatrze Nowym, zorganizowane przez prezydenta miasta. Wynik miał zdecydować o (wcześniej i tak przesądzonym) odwołaniu dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy (bo za awangardowy, dla wąskiej elity, nie gra lektur szkolnych). Nawet kartki do głosowania miały pieczątkę UMŁ. Podczas Kongresu Kultury Polskiej sprawa Nowego służyła za najdobitniejszy przykład mieszania polityki ze sztuką - Renata Sas w Expressie Ilustrowanym o łódzkich wydarzeniach kulturalnych 2009 roku.
06-01-2010
Wrocławski rok muzyki klasycznej
Rytm wrocławskiej muzyki klasycznej wyznaczają opera i filharmonia. Rok 2009 nie był w tym względzie wyjątkiem - jak zawsze najgłośniej dyskutowano o premierach w operze oraz podczas festiwalu Wratislavia Cantans - pisze Ramona Słobodzian w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
05-01-2010
W kulturze wreszcie dobry rok
Świetne koncerty gwiazd - od Macy Gray po Dream Theater, malownicza Bydgoszcz w kinie, dobre premiery teatralne, Warhol w bwa. A na okrasę parę wpadek - podsumowujemy kulturalne wydarzenia minionego roku w mieście - piszą Marta Krygier i Michalina Łubecka w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
05-01-2010
Wrocławski rok teatralny
W 2009 roku wrocławskie teatry dramatyczne nas nie rozpieszczały - trudno wymienić produkcję na miarę o rok wcześniejszej "Sprawy Dantona". Teatromanów ratował Rok Grotowskiego i związane z nim wizyty zagranicznych twórców - pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
04-01-2010
Dobry rok
Patrząc na nasze życie muzyczne Anno Domini 2009 nie sposób nie zauważyć jego ożywienia. W Krakowie coraz obficiej pojawiają się interesujące inicjatywy artystyczne, a poziom ich realizacji jest coraz wyższy. Najbardziej wszakże ucieszyła mnie w tym mijającym roku Opera Krakowska, która w nowym gmachu świetnie się zadomowiła, ciesząc melomanów starannie przygotowanymi, ciekawymi artystycznie premierami - pisze Anna Woźniakowska w Dzienniku Polskim.
04-01-2010
Szczecin na poziomie
Jaki był rok 2009 dla zachodniopomorskiej kultury? Czym zapisał się na plus? Dziś mówią o tym w Kurierze Szczecińskim: Mirosław Gawęda, dyrektor naczelny Teatru Współczesnego, Adam Opatowicz, dyrektor naczelny Teatru Polskiego i Olek Różanek, lider zespołu "Chorzy na Odrę", pomysłodawca i organizator festiwalu Akustyczeń.
02-01-2010
2009 rok w kulturze Krakowa
W Dzienniku Polskim "Punktacja siedmiu gniewnych ludzi":
02-01-2010
Dużo, dobrze, ciekawie
Jaki był mijający rok dla zachodniopomorskiej kultury? Co można w nim zapisać na plus? Dziś mówią o tym w Kurierze Szczecińskim: Daniel Jacewicz - reżyser i szef Teatru Brama z Goleniowa. Adam Łona Zieliński - szczeciński raper oraz Igor D. Górewicz - Drużyna Grodu Trygława.
02-01-2010
Kultura kreuje pozytywny wizerunek miasta
Rok w kulturze udany. Wystartowało kilka nowych instytucji i niezależnych inicjatyw z doprawdy obiecującymi projektami, trwa ferment w teatrze, którym tak Lublin się niegdyś chlubił, patrzymy na sztukę nie tylko w Unii ale chcemy kooperować również ze Wschodem. Kultura wciąż pozostaje najważniejszym czynnikiem kreującym pozytywny wizerunek miasta - pisze Grzegorz Józefczuk w Gazecie Wyborczej - Lublin.
31-12-2009
Bum w kulturze
Na świetne polskie filmy walą tłumy, polski teatr podbija Europę, polscy artyści dostają ważne nagrody. Takiego roku w polskiej kulturze nie było od lat - uważają dziennikarze Gazety Wyborczej.
31-12-2009
Operowy rok 2009
Największym sukcesem naszej muzyki w Europie okazał się triumfalny pochód "Króla Rogera" Szymanowskiego. "Rogera" wystawiono w Bonn, w Paryżu (po raz pierwszy), na festiwalu w Bregencji i w operze w Barcelonie. Gdy dodamy wcześniejsze spektakle w Sankt Petersburgu i w Edynburgu, o przyszłość dzieła możemy być spokojni - pisze Jacek Hawryluk w Gazecie Wyborczej.
31-12-2009
Pochwała teatru 2009
Gdyby miniony rok zakończył się wraz z poprzednim sezonem, skwitowalibyśmy go litanią zachwytów. Ostatnie miesiące aż tylu olśnień nie przyniosły, ale poczucie, ze polski teatr ma się nad wyraz dobrze pozostało - pisze Jacek Wakar w Dziennku Gazecie Prawnej.
31-12-2009
Wirująca scena
Teatr dawno nie był tak różnorodny, widoczny i ruchliwy. Polscy artyści robili furorę od Ekwadoru po Moskwę, wywoływali dyskusje na temat sposobów mierzenia się z traumatyczną historią - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
29-12-2009
Siedem tłustych wydarzeń kulturalnych Trójmiasta
Miał to być rok chudy, bo kryzys, a tymczasem okazał się całkiem tłusty. Pieniądze na kulturalne wydarzenia jakoś się jednak znajdowały, jak nie w tej, to innej kieszeni, a przede wszystkim - publiczność nie zrezygnowała z chodzenia na koncerty, spektakle i spotkania. Sale były wypełnione.
29-12-2009
Trójmiejski teatr A.D. 2009
Aktywność Teatru Dada von Bzdülöw, świetna rola Justyny Bartoszewicz w "Kamieniu" oraz ciekawy debiut reżyserski Bartosza Frąckowiaka - czy jak na rok w trójmiejskim teatrze to dużo, czy mało? Odpowiedź zależy od tego, czy wierzymy w potencjał naszych scen, czy zgadzamy się z twierdzeniem, że Trójmiasto było i jest teatralną prowincją - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
28-12-2009
Rewolucja w kulturze
Rok 2009 ma szansę stać się tym dla polskiej kultury, czym dla polityki, gospodarki i życia społecznego był rok 1989: historyczną cezurą i przełomem. 20 lat temu Polska przechodziła od totalitaryzmu i centralnie sterowanej gospodarki do demokracji i wolnego rynku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.