powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Dokument o tancerzu w InfoBoxie

23 października o godz. 19 w InfoBoxie obejrzeć będzie można film dokumentalny pt. "Mistrz tańca powraca", opowiadający o powrocie na scenę ukraińskiego tancerza Slavika Krykliwego i jego partnerki Anny.

W 2000 roku ukraiński tancerz - Slavik Krykliwy odnosi spektakularny sukces, wygrywając najbardziej prestiżowe konkursy taneczne. Wydaje się, że kariera stoi przed nim otworem, ale z niewiadomych przyczyn Slavik porzuca taniec. Dziś, gdy jego ciało nie jest już tak sprawne i elastyczne jak kiedyś, planuje powrót na taneczny parkiet. Razem z Anną, jego zawodową i życiową partnerką, chce ponownie zabłysnąć w świecie gwiazd tańca. Czy będzie potrafiła dopasować się do emocjonalnej i wymagającej natury partnera? Czy ich miłość przetrwa tak trudne wyzwanie?

Film śledzi losy tej wyjątkowej tanecznej pary, ukazując jak oboje podróżują po świecie, przygotowują się do występów i odpoczywają w hotelowych pokojach. Bardziej niż w dialogach, historia rozgrywa się w języku ciał Slavika i Anny. Każde nowe ujęcie odsłania nam inne oblicze ich wzajemnej relacji. Miłość miesza się z irytacją, zazdrością i wątpliwościami, a wszystko kryje się pod powierzchnią skóry tancerzy.

Reżyser stara się jak najbardziej zbliżyć do obu bohaterów, pokazać co czują i jak reagują na pojawiające się między nimi problemy. Dzięki temu film zmienia się w poruszający i tragiczny portret mężczyzny, którego żądza sukcesu nie zna granic i który jest w stanie poświecić dla niej wszystko.

Ballroom Dancer; reż. Christian Holten Bonke, Andreas Koefoed, Dania 2011, 80 min

***

W ramach cyklu "Kino InfoBoxu" zobaczymy wybitne filmy dokumentalne z całego świata. Cykl jest kontynuacją cieszącego się popularnością plenerowego Letniego Kina InfoBoxu i jest realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity - firmą dystrybucyjną założoną przez Artura Liebharta, wyróżnioną nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Festiwal stał się najpopularniejszym forum dokumentalnym w Polsce tylko w tym roku przyciągając ponad 40 000 widzów i uwagę najważniejszych mediów w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

***

data: 23 października 2014 (czwartek)

godzina: 19:00

miejsce: Gdynia - InfoBox, ul. Świętojańska 30

wstęp: wstęp wolny