TVP Kultura

24-01-2005
18-01-2016
Mateusz Matyszkowicz: chcę robić punkową telewizję
- Chcemy pokazać się widzom jako stacja skierowana do tych, którzy jak koty chodzą własnymi ścieżkami i jak koty nie lubią rozkazów; nie lubią, kiedy ktoś im coś dyktuje. Ton kulturze powinni nadawać ci, którzy są najodważniejsi w chodzeniu własnymi drogami - mówi Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.
18-01-2016
Prawicowy hipster szefem TVP Kultura. Sztuka poświęcona nadchodzi?
Mianowanie Mateusza Matyszkowicza, naczelnego "Frondy Lux", na szefa TVP Kultura jest jedną z niewielu pozytywnych informacji z przejętych przez PiS mediów publicznych - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
24-04-2015
TVP Kultura: 22 godziny misji na dobę
Kulturalne getto czy telewizja przyszłości dla kreatywnych? TVP Kultura obchodzi dziesiąte urodziny - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej.
12-08-2013
TVP. Kultura na nowej stronie telewizji polskiej
Reportaże zza kulis, rozmowy z ciekawymi gośćmi, relacje, wydarzenia i festiwale kulturalne - czyli wszystko, co chcieliście wiedzieć o kulturze w Telewizji Polskiej. 15 sierpnia 2013 r. rusza nowa strona internetowa: www.kultura.tvp.pl.
10-04-2013
TVP Kultura. Artystyczne wyjście z niszy
Dzięki cyfryzacji TVP Kultura dociera wreszcie nie tylko do abonentów kablówek i platform cyfrowych. Coraz więcej programów przygotowuje dla najmłodszych.
04-10-2012
TVP. Straty, kredyty, zmiany
Prezes TVP Juliusz Braun powiedział w środę, że strata finansowa spółki może być większa niż planowane na ten rok 60 mln zł. Telewizja publiczna stara się o kredyt obrotowy na 70 mln zł. Niedługo zarząd TVP wybierze formę sprzedaży siedziby redakcji informacyjnych.
02-01-2012
TVP Kultura. Rozmowa o polskiej prezydencji
Dziś o godz. 22.15 w Studio Kultura Rozmowy debata podsumowująca pół roku polskiej prezydencji w obszarze kultury.
27-12-2011
TVP Kultura. Rozmowa z Demirskim i Strzępką
Dziś o g. 20 Paweł Demirski i Monika Strzępka będą gośćmi Łukasza Drewniaka w cyklicznym programie "Studio Kultura Rozmowy".
20-12-2011
TVP Kultura. Rozmowa z Anną Augustynowicz
Dziś o godz. 20.20 w Studio Kultura Rozmowy gościem będzie Anna Augustynowicz, reżyserka, dyrektorka Teatru Współczesnego w Szczecinie. Prowadzenie Łukasz Drewniak.
15-11-2011
Lublin. Lubelskie teatry w TVP Kultura
"Bracia Karamazow" Teatru Provisorium i "Turandot" neTTheatre i Grupy Coincidentia będą nakręcone na potrzeby telewizji. Ekranizacja tych spektakli będzie wspólnym przedsięwzięciem kanału TVP Kultura i Lublina.
04-11-2011
Ile kultury w telewizji?
Rozrywka wypiera kulturę ze szklanego ekranu. Czy jednak wszyscy musimy tańczyć z gwiazdami? Karmieni programami, w których jedni śpiewają albo tańczą, a drudzy oceniają, powoli przestajemy odczuwać potrzebę obcowania z ambitniejszą sztuką - pisze Szymon Babuchowski w Gościu Niedzielnym.
10-10-2011
Raport z misji
Po latach jarmarcznej degrengolady do telewizji publicznej wróciła kultura. Na razie jednak za próby przywrócenia misji TVP płaci spadkiem oglądalności - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
27-09-2011
TVP Kultura. Peszek i Bruce Lee dziś wieczorem
Gościem Studia TVP Kultura Rozmowy dziś o godz. 20.20 będzie Jan Peszek.
26-09-2011
Warszawa. Sztuka dla widzów
Pod takim hasłem rozpoczyna się realizacja pilotażowego projektu Fundacji Impact, którego celem jest upowszechnianie w Polsce brytyjskiej metody rozwoju widowni (audience development). Na bazie polskich doświadczeń zostaną stworzone podstawy teoretyczne do rozwoju widowni i promocji aktywnego uczestnictwa w kulturze.
13-09-2011
TVP Kultura. Dlaczego krytykują "Poczekalnię.0" Lupy?
Dziś o 20.20 dyskusja poświęcona najnowszemu spektaklowi Krystiana Lupy "Poczekalnia. Zero". Spotkał się on z wyjątkową krytyką. Dyskutanci spróbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego?
09-09-2011
Pokażemy, że kultura nie stwarza barier
- Uważam, że nie jesteśmy kanałem wąsko wyspecjalizowanym, bo nie skupiamy się na jednym temacie, ani gatunku. Opowiadamy o najróżniejszych kwestiach w kontekście kultury. I to jest nasza silna strona - mówi Katarzyna Janowska, szefowa TVP Kultura.
02-09-2011
TVP Kultura. Miesiąc z teatrem Jerzego Jarockiego
Bohater wrześniowego cyklu TVP Kultura Jerzy Jarocki należy do grona nielicznych twórców, których dzieła zapracowały na międzynarodowy rozgłos polskiego teatru. Ma w swym niemal 50-letnim dorobku wiele wybitnych realizacji dramaturgii polskiej i obcej. Wyreżyserował ponad 100 przedstawień na scenach Polski i Europy (m.in. w Zurychu, Monachium, Amsterdamie, Norymberdze i Belgradzie).
02-09-2011
Warszawa. TVP Kultura będzie stacją uniwersalną
Kanał TVP Kultura przedstawił jesienną ramówkę, która ruszy w poniedziałek. Jak zapowiada Katarzyna Janowska, szefowa TVP Kultura, stacja nie chce być postrzegana jako tematyczna, lecz jako uniwersalna.
17-08-2011
TVP Kultura. Wracają stare porządki
Kulturalna telewizja od jesieni znów robiona "na żywo", oparta nie tylko na archiwach, ale też na nowych własnych produkcjach i sprawdzonych cyklach programowych.
26-07-2011
Sejm. Komisja Kultury o TVP Kultura
O wyjaśnienie przyczyn zwolnienia szefa TVP Kultura Krzysztofa Koehlera oraz o informacje na temat polityki personalnej i przyszłości programowej tej anteny zaapelowali we wtorek do prezesa TVP Juliusza Brauna posłowie sejmowej komisji kultury.
18-07-2011
1 proc. oglądalności TVP Kultura
Przywrócenie żywej anteny, szersza współpraca z instytucjami kultury i seriale na poziomie HBO - o swojej strategii dla TVP Kultura mówi Katarzyna Janowska, nowa dyrektorka TVP Kultura.
18-07-2011
Ludzie wciąż listy piszą
List Brauna jest kolejnym przykładem zagadywania oponentów biurokratyczno-biznesową nowomową - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
16-07-2011
Warszawa. Prezes Braun odpowiada w sprawie TVP Kultura
Niestety, kanał TVP Kultura nie zdołał wciąż uzyskać należnego miejsca na polskiej mapie (celowo nie używam słowa "rynek") mediów.
15-07-2011
Odczepcie się od TVP Kultura
Prezes telewizji Juliusz Braun odwołał kojarzonego z prawicą szefa TVP Kultura. I chociaż mi z nim nie po drodze, bronię Krzysztofa Koehlera - pisze Paweł Goźliński w Gazecie Wyborczej.
15-07-2011
Warszawa. List otwarty do prezesa TVP Juliusza Brauna
Uważamy, że sposób odwołania Krzysztofa Koehlera jest kolejnym dowodem na to, jak pilna jest potrzeba uchwalenia nowej ustawy o mediach publicznych, która oprócz odpolitycznienia i niezależności programowej Polskiego Radia i Telewizji Polskiej zagwarantuje także transparentność procedur oraz promowanie kompetencji i rzetelności - pisz sygnatariusze listu.
15-07-2011
Warszawa. Ludzie kultury pytają Brauna o zmiany kadrowe w TVP Kultura
Przedstawiciele środowisk twórczych wystosowali list otwarty do prezesa TVP Juliusza Brauna, w którym pytają o powody odwołania z funkcji dyrektora TVP Kultura Krzysztofa Koehlera i powierzenie tego stanowiska b. redaktor naczelnej "Przekroju" Katarzynie Janowskiej.
14-07-2011
To była prawdziwa TVP Kultura
Krzysztof Koehler, dotychczasowy dyrektor TVP Kultura, został odwołany. Po kilku latach zostawia antenę, która jako jedyna realizowała misję telewizji publicznej. Dokąd będzie zmierzał kanał z nową szefową, Katarzyną Janowską, byłą szefową "Przekroju"? - zastanawia sią Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
12-07-2011
Warszawa. Katarzyna Janowska dyrektorem TVP Kultura
Krzysztof Koehler, dyrektor TVP Kultura, został w poniedziałek odwołany ze stanowiska. Zastąpiła go była szefowa ''Przekroju'' Katarzyna Janowska.
28-05-2011
Gdańsk. Wybrzeże i Opera Bałtycka w TVP
Przez najbliższe dni bez problemu można nadrobić teatralne zaległości. Głośne trójmiejskie spektakle obejrzymy, nie ruszając się z domu. W TVP Kultura wyemitowane zostaną "Ariadna na Naxos" i "Zmierzch bogów".
13-05-2011
TVP. Festiwal Teatrów w TVP Kultura
"Iwona, księżniczka Burgunda" otworzy telewizyjny przegląd teatrów z miast kandydatów do Europejskiej Stolicy Kultury 2016
12-05-2011
TVP Kultura. "Zmierzch bogów" z Wybrzeża
Emisja jednego z najwybitniejszych spektakli minionego sezonu odbędzie się we wtorek, 31 maja o godzinie 20.10.
02-05-2011
Gdańsk. "Zmierzch bogów" z Wybrzeża w telewizji
Spektakl Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego zostanie zarejestrowany i wkrótce wyemitowany przez kanał TVP Kultura.
28-04-2011
Gdańsk. "Zmierzch bogów" w TVP Kultura
Spektakl Teatru Wybrzeże "Zmierzch bogów" Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego zostanie zarejestrowany i wkrótce wyemitowany przez kanał TVP Kultura.
16-04-2011
TVP Kultura. Niedziela z Hanuszkiewiczem
"Barbarzyńca w ogrodzie tradycji" to jedno z określeń, jakim posługiwano się, mówiąc o Adamie Hanuszkiewiczu. Nie ma wątpliwości, że to jeden z najbardziej wyrazistych i najgłośniej dyskutowanych twórców polskiego powojennego teatru.
16-04-2011
TVP Kultura. Wręczono Gwarancje Kultury
Wojciech Kościelniak i zespół Teatru Muzycznego w Gdyni za musical "Lalka" i Paweł Sala za film "Matka Teresa od kotów" znaleźli się w gronie laureatów Gwarancji Kultury przyznawanych przez TVP Kultura najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu.
16-04-2011
Robimy Koncept TV
- Nasz budżet na ten rok jest dramatycznie mały, wynosi lekko ponad 11 mln zł. W tym biednym roku będziemy mieli na antenie aż dziesięć premier teatralnych, wszystkie to rejestracje ze scen. Na maj i czerwiec udało nam się zorganizować przegląd teatrów z Katowic, Lublina, Gdańska, Wrocławia - mówi Krzysztof Koehler, dyrektor TVP Kultura, która dziś przyzna artystom swoje nagrody - Gwarancje Kultury.
12-04-2011
Szczecin. "Utwór o Matce i Ojczyźnie" dzisiaj w TVP Kultura
Nominowany do Nike "Utwór o Matce i Ojczyźnie" Bożeny Keff w interpretacji Marcina Libera to przede wszystkim poruszające studium nad demonami przeszłości, od których nie da się uwolnić. Spektakl pokaże na żywo TVP Kultura.
22-03-2011
Misja TVP: prawdy i fikcje
We właśnie ogłoszonym sprawozdaniu TVP twierdzi, że w 2010 roku wydała na misję 1 mld 627 mln zł. Gdzie ta misja, skoro kanał stricte misyjny TVP Kultura dostał z tego tylko 14 mln zł? Rozmowa z Tomaszem Gobanem-Klasem, kierownikiem Katedry Komunikowania i Mediów Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
25-02-2011
TVP Kultura. "Burza" Strindberga
Sztukę w reż. Andrzeja Łapickiego, zrealizowaną w 1980 roku zobaczymy we wtorek, 1 marca o godz. 20.20.
18-02-2011
TVP Kultura. Niedziela z Krzysztofem Kolbergerem
Od śmierci Krzysztofa Kolbergera minęło półtora miesiąca. TVP Kultura postanowiła przypomnieć jego role, ale także odważną, pełną godności walkę z chorobą
21-01-2011
TVP Kultura. Niedziela z Markiem Kondratem
Zrezygnował z grania, poświęcając się nowej pasji - winiarstwu. Miłośnikom jego filmowych i teatralnych kreacji pozostaje oglądanie archiwów i kanał TVP Kultura.
07-12-2010
TVP Kultura. Filmy o Tadeuszu Kantorze
8 grudnia minie 20 rocznica śmierci Tadeusza Kantora. Z tej okazji TVP Kultura przypomni dzisiaj o godz. 20.15 sfilmowaną przez Andrzeja Wajdę wersję spektaklu "Umarła klasa".
06-08-2010
TVP Kultura. Cykl filmów dokumentalnych o tańcu
W piątkowe wieczory sierpnia i września TVP Kultura zaprasza na wieloodcinkowy cykl filmów dokumentalnych o tańcu.
09-07-2010
TVP Kultura. Ballady mordercze Nicka Cave'a
Wieczór piosenek Nicka . Cave'a dla wielu widzów może być szokujący. TVP Kultura zaprasza w niedzielny wieczór
23-04-2010
TVP Kultura. Serial o Piłsudskim z kreacją Zapasiewicza
TVP Kultura przypomina ośmiodcinkową, paradokumentalną opowieść o Józefie Piłsudskim z kreacją Zbigniewa Zapasiewicza.
29-03-2010
TVP Kultura - bilans pięciolatki
Czy dostaniemy od zarządu ordery z okazji piątych urodzin? Nie wiem, czy wypełniliśmy wszystkie założenia planu pięcioletniego. Pewnie obejdziemy się smakiem - mówi Krzysztof Koehler, dyrektor TVP Kultura w Gazecie Wyborczej.
18-03-2010
TVP Kultura. Ratunkowe środki na emisję programów
Zarząd TVP przyznał dodatkowe fundusze stacji TVP Kultura, dzięki czemu tymczasowo przywrócono produkcję jej kilku stałych programów - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
18-03-2010
TVP Kultura. Koehler i Tejkowski o wiosennej ramówce
- Kilka programów TVP Kultura, których emisja została zawieszona z powodów ekonomicznych, wracają na antenę. Będą to m.in. "Trzeci punkt widzenia" i "Tygodnik kulturalny - poinformował dyrektor anteny Krzysztof Koehler. Wiosenną ramówkę TVP Kultura zaprezentowano dziś podczas konferencji prasowej w Warszawie.
12-03-2010
TVP Kultura. "Tango" w reż. Macieja Englerta we wtorek
TVP Kultura przypomni znakomitą inscenizację najważniejszego dramatu Sławomira Mrożka, zrealizowaną przez Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym.
10-03-2010
Warszawa. Katastrofalna sytuacja TVP
- TVP walczy o zachowanie płynności finansowej. Plan oszczędnościowy zakłada m.in. zwolnienia grupowe, wysyłanie pracowników na bezpłatne urlopy, czasowe zawieszenie działalności trzech kanałów tematycznych - poinformował prezes TVP Romuald Orzeł.
03-03-2010
TVP. Czy będą pieniądze na misję?
TVP Kultura i TVP Historia nie mają pieniędzy. O przyszłości i finansowaniu stacji zdecyduje wkrótce zarząd.
25-02-2010
Dobijanie TVP Kultura
W kwietniu minie piąta rocznica istnienia TVP Kultura. To będzie raczej smutne święto, bo kanał istnieje już tylko w teorii - pisze Dorota Subbotko w Gazecie Wyborczej.
18-02-2010
TVP Kultura. "Ławeczka" z Żółkowską i Gajosem
TVP Kultura przypomni wielki hit Teatru Powszechnego w Warszawie - z Joanną Żółkowską i Januszem Gajosem w rolach głównych.
12-02-2010
TVP Kultura. "Podróż do Wenecji" we wtorek
Spektakl Janusza Majewskiego według sztuki norweskiej pisarki Bjorg Vik przypomina film telewizyjny. Akcja rozgrywa się w niewielkim domu Edith i Oscara - małżeństwa z ponadczterdziestoletnim dorobkiem. 16 lutego o g. 20.05 TVP Kultura przypomni telewidzom ten spektakl.
05-02-2010
Z czego się śmiejecie?
Teatr Telewizji jest na skraju zapaści. Liczba premier spada z roku na rok, chociaż wiele spektakli wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem widzów. W tym tygodniu telewizja publiczna przypomni cztery interesujące produkcje, wśród nich słynnego już "Rewizora" z genialnym Tadeuszem Łomnickim.
21-01-2010
Warszawa. 5 mln ministra Zdrojewskiego dla TVP Kultura
Opozycja była krytyczna. Minister Bogdan Zdrojewski pełen optymizmu. Zapowiedział, że kwotą 10 mln zł wesprze projekty związane z mediami publicznymi. 5 mln trafi do TVP Kultura.
14-01-2010
Telewizja 2010
Rok 2010 będzie decydujący dla TVP. Albo zostanie przeforsowana nowa, przygotowywana przez twórców ustawa medialna, która ma ambicję media publiczne odpolitycznić, albo też będziemy świadkami degrengolady radia i telewizji rozdrapywanych przez PiS i SLD - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
07-01-2010
Aktorzy za sceną
Bardzo ważną postacią w tej opowieści jest wybitny aktor Tigrow zagrany z wielką klasą przez Gustawa Holoubka. Na zorganizowanym przyjęciu długo i zawile tłumaczy, że scena współczesna upada, bo dostała się w ręce szubrawców. Nie szczędzi kąśliwych uwag pod adresem kolegów, którym się powiodło bardziej niż jemu. Ale potrafi być również wzruszający, gdy w rozmowie z suflerem odważy się odsłonić prawdziwą twarz i wielki osobisty dramat. Warto zobaczyć tę rolę i ten spektakl - "Historie zakulisowe" w Teatrze TV w reż. Zapasiewicza poleca Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej. Emisja 12 stycznia w TVP Kultura.
30-12-2009
Wielbiciele walczą o TVP Kultura
Ponad 5 tysięcy osób podpisało się pod apelem w obronie TVP Kultura. Poprzedni zarząd telewizji publicznej obciął budżet tego kanału z 30 do 5 mln, więc stacji grozi wstrzymanie produkcji wszystkich programów. Ramówkę mają wypełnić powtórki - pisze Barbara Sowa w Dzienniku.pl.
23-12-2009
Warszawa. List otwarty w obronie TVP Kultura
Petycja w obronie TVP Kultura
18-12-2009
W TVP Kultura już tylko archiwa?
Poprzedni zarząd TVP obciął budżety kanałów tematycznych. Dla TVP Kultura pieniędzy starczy tylko na nadawanie archiwów, zabraknie na produkcję nowych programów czy nawet na opłacenie licencji za filmy - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
16-11-2009
TVP Kultura. Podsumowanie Festiwalu Muzyki Polskiej
"Missa ellettronica" świętującego jubileusz 80-lecia Bogusława Schaeffera i monumentalna VII Symfonia "Siedem bram Jerozolimy" zakończyły w niedzielę serię muzycznych wydarzeń V edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, który trwał w Krakowie od 9 listopada.
13-11-2009
Zakochany w markietance
To najsłynniejsza w świecie inscenizacja operowa ostatnich sezonów. Od trzech lat trudno na nią zdobyć bilety w Wiedniu, Londynie czy Nowym Jorku. Inscenizacja, którą w poniedziałek obejrzymy w TVP Kultura, jest koprodukcją Metropolitan, wiedeńskiej Staatsoper i londyńskiej Covent Garden - o "Córce pułku" w reż. Laurenta Pelly pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
23-10-2009
Wrocław. "Sprawa Dantona" w Wilnie i TVP Kultura
15-10-2009
Warszawa. Są środki dla TVP i Polskiego Radia
Premier Donald Tusk poinformował w środę, że zostaną przekazane środki budżetowe na funkcjonowanie TVP Kultura i Programu II Polskiego Radia. Zgodnie z uchwałą rządu, minister kultury otrzyma 4 mln zł z rezerwy budżetowej na dofinansowanie projektu "Audycje radiowe i telewizyjne - misja publiczna" realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.
17-09-2009
TVP Kultura. Niedziela z Witkacym
Dokumenty, spektakle telewizyjne i filmy fabularne poświęcone twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza dowodzą, jak trudno przełożyć jego utwory na język zrozumiały dla masowego widza. On sam zresztą mas bał się jak ognia. 18 września 1939 roku na wiadomość o ataku Związku Radzieckiego na Polskę popełnił samobójstwo. Z okazji tej rocznicy TVP Kultura zaprasza na kilka spotkań z genialnym artystą
15-09-2009
TVP. Jest już platforma cyfrowa
Telewizja Polska uruchomiła bezpłatną część satelitarnej ogólnopolskiej platformy cyfrowej.
15-09-2009
TVP Kultura. Dziś "Horsztyński" wg Zapasiewicza
TVP Kultura zaprasza na kolejny spektakl w ramach Miesiąca ze Słowackim. Dziś o 20.00: "Horsztyński" w reż. Zbigniewa Zapasiewicza.
11-09-2009
TVP Kultura. Transmisja koncertu z Royal Albert Hall w Londynie
TVP Kultura zaprasza na niezwykłe wydarzenie - transmisję słynnego "The Last Night of the Proms", koncertu kończącego tegoroczną edycję festiwalu BBC Proms, największego i jednego z najbardziej znanych festiwali muzycznych na świecie. Festiwal organizowany jest od 1895 roku w Londynie i transmitowany przez radio i telewizję BBC.
11-09-2009
Warszawa. TVP i PR otrzymają 5 milionów złotych na programy misyjne
Polskie Radio i Telewizja Polska otrzymają 5 milionów złotych na wskazane programy misyjne, głównie rejestrację koncertów i spektakli. Pieniądze przepłyną ze skarbu państwa przez Narodowe Centrum Kultury i Narodowy Instytut Audio-Wizualny.
27-08-2009
TVP Kultura. Jesienna ramówka teatralna
W jesiennej ramówce TVP Kultura teatr pozostaje na swoim miejscu. Spektakle emitowane będą jak zwykle we wtorki o 20.00 i w niedziele o 15.00.
18-08-2009
Opóźniamy triumf rozrywki
- Ludzie powszechnie się przyznają do kanału Kultura, bo to taki znak, że się należy do "klubu", natomiast tak naprawdę nie zawsze nas włączają. I nie dziwię się im. Są dni, kiedy mam ochotę zobaczyć np. "Rambo": bywa, że wolę zanurzyć się opowiedzianym na nowo micie o Heraklesie niż wchodzić w przestrzeń francuskich dylematów kobiety po czterdziestce - mówi Krzysztof Koehler, dyrektor TVP Kultura.
17-08-2009
TVP Kultura. Krzysztof Koehler ponownie szefem stacji
Krzysztof Koehler ponownie kierować będzie kanałem TVP Kultura. Nie będzie jednak jego dyrektorem, a jedynie pełniącym obowiązki dyrektora.
17-08-2009
Kulturalne taczki
Najpierw główne kanały telewizyjne uwolniono od programów misyjnych - ocalały one w antenach tematycznych. Teraz przyszła kolej na ich likwidację. Rzeczywistym powodem tej decyzji jest lekceważenie kultury, która z perspektywy polityków okazuje się dziedziną pozbawioną strategicznego znaczenia - pisze Grzegorz Jankowicz w Tygodniku Powszechnym.
04-08-2009
Misja za burtą!
- Obecnie panuje w telewizji przekonanie, że z okrętu, który przecieka, należy wyrzucić rzeczy niepotrzebne do przetrwania. Na pełnym morzu kultura nie jest potrzebna... Środowiska kulturalne zaczynają się dystansować do polityki rządu, bo z racji uprawianej profesji potrafią dostrzec druzgocące skutki, jakie dla naszej przyszłości ma antykulturalny wariant doktryny liberalnej - mówi Krzysztof Koehler, były kierownik TVP Kultura w Tygodniku Powszechnym.
31-07-2009
TVP Kultura. Dyrektor Koehler zwolniony
Jak dowiaduje się e-teatr, 31 lipca wygasa umowa o pracę dyrektora TVP Kultura Krzysztofa Koehlera (na zdjęciu). Zarząd TVP nie przeprowadził z zainteresowanym żadnej rozmowy, nie poinformował go też pisemnie o powodach nieprzedłużenia kontraktu.
28-07-2009
Warszawa. Twórcy przeciwko zawieszeniu nagród Cogito i Opus
Prezesi pięciu organizacji zrzeszających polskich twórców - pisarzy, muzyków i kompozytorów - protestują w rozesłanym we wtorek do mediów liście przeciw rezygnacji przez Polskie Radio i TVP z finansowania w tym roku Nagród Mediów Publicznych Cogito i Opus.
28-07-2009
TVP Kultura. Film o Igorze Przegrodzkim
20-07-2009
Warszawa. Minister Zdrojewski rezygnuje z urlopu
Minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] potwierdza informacje "Dziennika" - rezygnuje z wakacyjnego urlopu i pracuje nad rozwiązaniami korzystnymi dla radia i telewizji. Chodzi między innymi o ochronę archiwów mediów publicznych, a także poszukiwanie dodatkowych pieniędzy na programy kulturalne i edukacyjne.
18-07-2009
W trosce o kondycję kultury
Nie od dzisiaj narzekamy na kiepską kondycję polskiej kultury, która pogarsza się z roku na rok. Artyści odznaczają się słabą tężyzną fizyczną, co tu dużo gadać - większość z nich to po prostu zdechlaki. To wynik niesportowego trybu życia i nadużywania alkoholu. Większość nie potrafi się nawet unieść na drążku, co dopiero mówić o pompkach czy innych, bardziej wyrafinowanych ćwiczeniach, jak skłon w przód, pad prosty albo siad po turecku. Dlatego tak cenna jest najnowsza inicjatywa kierownictwa TVP polegająca na likwidacji kanału TVP Kultura i jego połączeniu z kanałem TVP Sport. Nareszcie ludzie kultury zaczną poważnie pracować nad swoją formą pod okiem prawdziwych specjalistów - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
17-07-2009
TVP. Kanały TVP do likwidacji?
Zarząd TVP powołał likwidatorów TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Biełsat, TVP HD, TVP Sport, a także biura programowego, marketingu i promocji, ośrodka serwisu i biura zamówień publicznych.
04-07-2009
Kryzysem w kanały TVP
Telewizja Polska planuje zredukowanie niezależnych dotychczas kanałów tematycznych do redakcji, które będą podlegały jednemu dyrektorowi. Zmiany w TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Sport, TVP HD i Bełsat TV przeprowadzi szef telewizyjnego sportu, mistrz olimpijski Robert Korzeniowski - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
26-06-2009
TVP. Kultura i Historia do likwidacji?
Czy kulturalny kanał tematyczny TVP Kultura oraz dokumentalna stacja TVP Historia znikną z naszych telewizorów? Trwa zamieszanie związane z nową ustawą medialną, nad kanałami TVP zbierają się czarne chmury.
16-06-2009
TVP Kultura. Trwa tydzień z tańcem
Na hasło "taniec" najczęściej wyświetlają nam się w głowie dwa obrazki - dyskoteka i balet. "Tydzień z tańcem w TVP Kultura pokazuje, co jest pomiędzy. Od 14 czewca możemy oglądać spektakle i filmy o tańcu.
12-06-2009
TV Kultura. Tydzień z tańcem
Dla fanów parkietowej rywalizacji gwiazd i utalentowanych amatorów "Tydzień z tańcem" powinien być zajęciem obowiązkowym. To okazja do poznania historii najstarszej ze sztuk i zwierzeń jej współczesnych mistrzów.
09-06-2009
Warszawa-Sopot. TVP Kultura na Festiwalu Dwa Teatry
Na zakończonym w niedzielę Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie Mariusz Malec otrzymał nagrodę "za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego" - uhonorowano nią telewizyjną wersję przedstawienia "Teczki" Teatru Ósmego Dnia.
02-06-2009
TVP Kultura. Dziś "Hanna Wendling" wg Krystiana Lupy
W ramach retrospektywy przedstawień Krystiana Lupy TVP Kultura dziś o godz. 20.00 przypomni spektakl "Hanna Wendling" wg Hermana Brocha.
20-05-2009
Warszawa. Ludzie kultury bronią TVP Kultura
Wybitni artyści i ludzie kultury domagają się gwarancji istnienia TVP Kultura. Chcą, by zapisano je w nowej ustawie medialnej.
18-05-2009
TVP Kultura. Jutro "Bułhakow" wg Wojtyszki
TVP Kultura zaprasza we wtorek 19 maja o godz. 20.00 na premierę telewizyjnej wersji przedstawienia "Bułhakow" Macieja Wojtyszki w reż. autora.
12-05-2009
TVP Kultura. Dzisiaj "Kosmos" w reż. Jarockiego
11 maja 80 urodziny obchodził wybitny reżyser Jerzy Jarocki (na zdjęciu). Z tej okazji TVP Kultura przypomni we wtorek o godz. 20.00 telewizyjną rejestrację przedstawienia "Kosmos" wg Gombrowicza.
18-04-2009
Warszawa. TVP Kultura rozdała nagrody Gwarancje Kultury
Zespół aktorski Starego Teatru w znalazł się wśród laureatów rozdanych w piątek w Warszawie Gwarancji Kultury - nagród przyznawanych przez TVP Kultura. Nagrodzony w kategorii sztuk wizualnych Wilhelm Sasnal zbojkotował galę, ze względu na "obecną sytuację w TVP".
17-04-2009
TVP Kultura. Historia PPA w odcinkach
W 2009 roku Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu świętował 30-lecie istnienia. Z tej okazji TVP Kultura prezentuje historię tego festiwalu.
10-04-2009
TVP Kultura. "Opowiadania dla dzieci" Cieplaka w Wielkanoc
TVP Kultura zaprasza w Święta Wielkanocne na premierę telewizyjnej rejestracji przedstawienia Teatru Narodowego "Opowiadania dla dzieci" (na zdjęciu) wg Singera w reżyserii Piotra Cieplaka.
01-04-2009
Andrzej Seweryn: Oburza mnie, że Farfał rządzi TVP
Aktor wypowiedział się wczoraj w TVP. Był gościem programu na żywo "Kawa czy herbata". - Chciałbym wyrazić solidarność ze stowarzyszeniem przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita , które wystosowało list do władz w sprawie p.o. prezesa TVP pana Farfała, wyrażając oburzenie faktem, że człowiek o takich poglądach jest waszym szefem. Bardzo mi przykro - powiedział Seweryn. [Prowadzący program] Schymalla i Pochwała nie przerywali Sewerynowi - podaje Gazeta Wyborcza.
30-03-2009
TVP Kultura. Nominacje do nagród Gwarancje Kultury
27-03-2009
Warszawa. List otwarty Michała Zadary
24-03-2009
TVP Kultura. Zajarzyć Jarzynę
TVP Kultura zaprasza we wtorek 24 marca na wieczór poświęcony Grzegorzowi Jarzynie.
19-03-2009
Co dalej z TVP Kultura?
W środę do laski marszałkowskiej trafił projekt nowej ustawy medialnej. Pojawił się w niej zapis: "Telewizję publiczną tworzy spółka Telewizja Polska - Spółka Akcyjna , zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia". W ostatniej chwili politycy PO, PSL i SLD postanowili, że w tym miejscu dołożony zostanie zapis o jednej stacji tematycznej - TVP Info. Tym samym podważono gwarancję istnienia pozostałych kanałów tematycznych, w tym TVP Kultura, najbardziej misyjnej stacji w Polsce.
06-03-2009
TVP Kultura. Niedziela z Mikołajem Grabowskim
Gościem najbliższej "Niedzieli z..." w TVP Kultura będzie Mikołaj Grabowski, reżyser, aktor i dyrektor Starego Teatru w Krakowie.
24-02-2009
TVP Kultura. Finał KutzFest
TVP Kultura przypomni dzisiaj o godz. 20 przedstawienie Teatru TV "Stalin" Salvatore w reżyserii Kazimierza Kutza. Emisja tego spektaklu i jutrzejsza projekcja filmu "Zawrócony" zakończy przegląd twórczości wybitnego reżysera - KutzFest - zorganizowany przez TVP Kultura z okazji jego 80 urodzin.
06-01-2009
Ferdydurke w TVP
"Ferdydurke" Provisorium i Kompanii Teatr, spektakl uznany za najlepszą adaptację prozy Gombrowicza na polskiej scenie, został zrealizowany także w formie teatru telewizji na zlecenie TVP Kultura. Dziś premiera.
05-01-2009
TVP Kultura. Premiera lubelskiej "Ferdydurke"
TVP Kultura zaprasza we wtorek, 6 stycznia o godz. 20, na premierę telewizyjnej wersji "Ferdydurke" wg Gombrowicza - głośnego spektaklu Teatru Provisorium - Kompanii Teatr w Lublinie.
23-12-2008
Gombro z Lublinem w tle
W niedzielę w lubelskim ośrodku telewizyjnym po raz pierwszy zaprezentowano efekty pracy ekipy z reżyserem Mariuszem Malcem na czele, która sfilmowała lubelską "Ferdydurke".
19-12-2008
"Ferdydurke" poszła sobie w obce ręce
Słynny spektakl Provisorium i Kompanii Teatr zobaczymy w TVP Kultura. Wersję telewizyjną wyreżyserował Mariusz Malec.
25-11-2008
TVP Kultura. Dziś "Do piachu" Różewicza i Kutza
We wtorek, 25 listopada o godz. 20, TVP Kultura przypomni jedno z najgłośniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych przedstawień w dziejach Teatru Telewizji "Do piachu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Kazimierz Kutza.
31-10-2008
TVP Kultura. "Poczta" Tagore wg Prusa
TVP Kultura w niedzielę 2 listopada o godz. 15 przypomni spektakl "Poczta" Rabindrantha Tagore w reż. Macieja Prusa.
08-10-2008
Ferdydurke sfilmowana
Teatr to sztuka ulotna, znika razem z zejściem aktorów ze sceny. Na szczęście jedno z najwybitniejszych przedstawień w historii lubelskiej sceny, "Ferdydurke" [na zdęciu] Teatru Provisorium i Kompanii Teatr, będzie trwało wiecznie. W zapisie filmowym. Zdjęcia do telewizyjnej wersji spektaklu kręcono na Starym Mieście w Lublinie.
07-10-2008
Gombrowicz wpisany w przestrzeń Lublina
"Ferdydurke" [na zdjęciu] - spektakl Teatru Provisorium i Kompanii Teatr w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza doczekał się adaptacji telewizyjnej. Dziś będzie ostatnia z czterech nocy, podczas których w Lublinie dzieło jest nagrywane dla TVP Kultura.
06-10-2008
Lublin. Kręcą "Ferdydurke" dla TVP Kultura
Na Starym Mieście w Lublinie trwają zdjęcia do telewizyjnej wersji "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.
27-05-2008
TVP Kultura. Seks, prochy i Wrocławski live
Bronisław Wrocławski wystąpi w monodramie "Seks, prochy i rock and roll" [na zdjęciu] Erika Bogosiana, w reżyserii Jacka Orłowskiego. Spektakl z 1997 roku przypomni TVP Kultura we dziś, 27 maja o godz. 20.30.
25-04-2008
Warszawa. Trzy lata z TVP Kultura
Spotkania z artystami i krytykami, filmowe premiery oraz gala w Fabryce Trzciny wypełnią program urodzin TVP Kultura. Główne uroczystości zaplanowano na sobotę.
23-04-2008
Misja dla 0,15 proc. widzów
TVP Kultura kończy właśnie trzy lata. Na świecie zbiera prestiżowe nagrody, u nas mało kto ją ogląda. - Rzeczywistych odbiorców ambitnej kultury nie ma wielu. Takie są realia i nie ma się co obrażać - mówi szef kanału Krzysztof Kohler w Gazecie Wyborczej.
15-04-2008
TVP Kultura. Dziś emisja spektaklu "Albośmy to jacy, tacy"
Dziś o godz. 20.30 TVP Kultura przypomni telewizyjną rejestrację przedstawienia "Albośmy to jacy, tacy" [na zdjęciu] wg Wyspiańskiego w reżyserii Piotra Cieplaka.
08-04-2008
TVP Kultura. Jan Klata w Scenach ze sceny
29-01-2008
TVP Kultura. Dziś "Hamlet" Nekrošiusa
Dziś o 20.40 TVP Kultura wyemituje telewizyjną rejestrację "Hamleta" [na zdjęciu]w inscenizacji Nekrošiusa Eimuntasa .
19-11-2007
Wenecja. Satelitarny Oscar dla TVP Kultura
TVP Kultura, po zeszłorocznym zwycięstwie, już po raz drugi zdobyła nagrodę Hot Bird TV Award jako najlepszy kanał tematyczny w kategorii: kultura/edukacja. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 16 listopada br. w Wenecji.
16-11-2007
Wenecja. Druga nominacja TVP Kultura do Hot Bird TV Award
Po zeszłorocznym zwycięstwie po raz drugi TVP Kultura została nominowana do nagrody Hot Bird TV Award zwanej Satelitarnym Oscarem - prestiżowej nagrody przyznawanej corocznie najlepszym kanałom tematycznym z całego świata.
07-09-2007
Warszawa. Teatr dla Dzieci i Młodzieży w TVP Kultura
TVP Kultura wraca do tradycji stałego nadawania spektakli dla młodszej publiczności. Spełnione zostaną w ten sposób życzenia wielu widzów, a także środowiska artystów lalkarzy, którzy od dawna domagali się, aby tę świetną tradycję Telewizji Polskiej wznowić.
30-08-2007
Idzie nowe w TVP Kultura?
W nowej jesiennej ramówce ma być mniej bieżącej publicystyki, a więcej teatru oraz prekursorki projekt plastyczny - pisze Sebastian Łupak w Gazecie Wyborczej.
25-08-2007
Warszawa. Dolnośląskie teatry w TVP Kultura
W najbliższych miesiącach w TVP Kultura zobaczymy trzy spektakle z Dolnego Śląska.
22-08-2007
Warszawa. Więcej teatru w TVP Kultura
Od września TVP Kultura będzie emitować dwa pasma teatralne. Oprócz dotychczasowego wtorkowego o godz. 20.30, wprowadzone zostanie nowe: niedzielne ok. godz. 15.
21-08-2007
TVP Kultura. Nowości jesiennej ramówki
Dwa nowe niedzielne pasma - operowe i teatralne - oraz program prezentujący filmowe sylwetki twórców współczesnego kina znajdą się w jesiennej ramówce TVP Kultura.
11-05-2007
Warszawa. NIPTEL 2007 dla TVP Kultura?
TVP Kultura została nominowana do prestiżowej Nagrody Mediów NIPTEL 2007. TVP Kultura otrzymała nominację za "za podjęcie tematów najbardziej istotnych dla obrazu współczesnej kultury polskiej oraz różnorodność form przekazu". Laureatów konkursu poznamy 9 czerwca.
21-04-2007
Warszawa. Dziś nagrody TVP Kultura
Dziś, w drugą rocznicę swojego powstania, podczas uroczystego koncertu, TVP Kultura wręczy nagrody za dokonania artystyczne ubiegłego roku.
20-04-2007
Warszawa. Jutro nagrody od TVP Kultura
W drugą rocznicę powstania, podczas uroczystego koncertu, TVP Kultura wręczy nagrody za dokonania artystyczne ubiegłego roku. Transmisja gali w sobotę, 21 kwietnia, o godz. 20.
17-04-2007
Wrocław. "Przypadek Klary" w TVP Kultura
TVP Kultura i Teatr Polski we Wrocławiu planują kolejną transmisję na żywo.
12-04-2007
Warszawa. Nominowani do nagród TVP Kultura
Każdego roku w kwietniu - w rocznicę swojego powstania - TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najwybitniejszym twórcom polskiej kultury.
06-01-2007
Warszawa. TVP Kultura będzie wychowywać
TVP Kultura otwiera się na młodego widza i przenika do telewizji regionalnych.
05-01-2007
Telewizja. TVP Kultura łapie drugi oddech
Więcej publicystyki, pasm filmowych, a nawet programów dla dzieci zapowiada publiczny kanał kulturalny. Czy przyciągnie to nowych widzów?
05-01-2007
TVP. Zmiany w ramówce TVP Kultura
TVP Kultura wprowadza zmiany w ramówce. Pojawi się kilka nowych programów publicystycznych, m.in. "Sceny ze sceny" - cotygodniowy program teatralny prowadzony przez Łukasza Drewniaka.
31-10-2006
Warszawa-Lublin. Dużo Mądzika w TVP Kultura
Śmierć od zawsze była obecna w twórczości Leszka Mądzika. Zatem nic dziwnego, że właśnie dzisiejszego wieczoru, poprzedzającego Święto Zmarłych, w TVP Kultura odbędzie się szeroka prezentacja dokonań Sceny Plastycznej KUL.
29-09-2006
Wenecja. Satelitarny Oskar dla TVP Kultura
TVP Kultura i TVN 24 dostały wczoraj w Wenecji telewizyjne nagrody Hot Bird, zwane satelitarnymi Oscarami.
13-09-2006
Twórcza wymiana zdań
- Coś się w Polsce stało w życiu kultury i coraz częściej jest ona postrzegana jako działanie "dla artystów przez artystów". Chciałbym, żeby TVP Kultura była dla wszystkich Polaków, obywateli tego kraju - mówi Krzysztof Koehler, nowy dyrektor kanału.
13-09-2006
Wenecja. Nominacja Hot Bird TV Awards dla TVP Kultura
TVP Kultura znalazła się w ścisłym finale prestiżowego konkursu Hot Bird TV Awards, zwanego też "Satelitarnym Oscarem".
11-09-2006
Warszawa. Teatr Kobra w TVP Kultura
TVP Kultura 12 września o 21 wyemituje spektakl Teatru Kobra "Pomyłka, proszę się wyłączyć" Lucille Fletcher w reż. Jerzego Gruzy z Aleksandrą Śląską w roli głównej.
25-08-2006
TVP Kultura. Nowy układ pasmowy
TVP Kultura odchodzi od formuły dni tematycznych na rzecz układu pasmowego. To najistotniejsza zmiana odkąd stacja zaczęła nadawać w kwietniu ubiegłego roku.
22-08-2006
TVP Kultura. Zmiany w programie
- Nie zgadzam się z myśleniem, które zakłada, że kultura jest tworzona tylko w centrach takich jak Warszawa czy Kraków, wyłącznie dla wąskiego grona. Często odnosiłem wrażenie, że w mediach formuje się rodzaj klubu wtajemniczonych. Także w TVP Kultura. To może zrażać widownię - mówi Krzysztof Koehler, nowy szef TVP Kultura.
01-08-2006
Częstochowa. Muszą prosić UPC o kanał TVP Kultura
Jeśli częstochowscy odbiorcy Telewizji Kablowej UPC chcą oglądać TVP Kultura, muszą o to poprosić operatora.
01-08-2006
Warszawa. TVP Kultura bez Wekslera
Jacek Weksler [na zdjęciu] przestał być szefem TVP Kultura. Prezes TVP SA Bronisław Wildstein odwołał go w poniedziałekj, nie podając przyczyn. Rozmowa trwała dwie minuty.
31-07-2006
Warszawa. Koehler zamiast Wekslera
Prezes TVP Bronisław Wildstein zwolnił szefa TVP Kultura Jacka Wekslera [na zdjęciu]. Weksler poinformował o tym dziś w południe pracowników anteny.
09-06-2006
TVP Kultura. Dłuższy czas emisji
Już od 24 czerwca program TVP Kultura będzie można oglądać o siedem godzin dłużej - od 9 rano do 4 w nocy (w tej chwili nadawanie rozpoczyna się o 13, nieco dłuższy program prezentowany jest jedynie w weekendy).
05-06-2006
TVP - komercja zamiast misji
- Jako widz telewizji publicznej wzywam jej kierownictwo do zaprzestania mydlenia nam oczu i udawania, że jakaś misja kulturotwórcza jest realizowana. Publiczna, czyli nasza wspólna telewizja nie może być traktowana wyłącznie jako maszynka do robienia pieniędzy za wszelką cenę - apeluje Krzysztof Lubczyński w Trybunie.
30-05-2006
TVP Kultura. Czy w Polsce istnieje teatr polityczny?
TVP Kultura zaprasza w teatralny wtorek 30 maja o godz. 20.20 na debatę poświęconą teatrowi politycznemu.
16-05-2006
TVP Kultura. Wtorek z teatrem niemieckim
TVP Kultura zaprasza w teatralny wtorek 16 maja na dzień poświęcony teatrowi niemieckiemu. Będzie to początek współpracy, jaką TVP Kultura podejmuje z ZDFtheaterkanal - tematycznym kanałem niemieckiej telewizji ZDF.
09-05-2006
TVP Kultura. Współpraca z ZDF Theaterkanal
Dr Gottfried Langenstein, dyrektor Europejskich Programów Satelitarnych ZDF i Bronisław Wildstein, Prezes TVP S.A. podpiszą list intencyjny w sprawie współpracy programowej między ZDF Theaterkanal a TVP Kultura. Pomysłodawcy przedsięwzięcia zamierzają także stworzyć audiowizualny leksykon europejskiego dramatopisarstwa, złożony z filmowych adaptacji utworów dramatycznych.
24-04-2006
Jak minął pierwszy rok z TVP Kultura
Miliony Polaków deklarowały w badaniach, że marzą o tym, by oglądać w telwizji ambitną kulturę. Dostali ją, ale TVP Kultura przyciąga do telewizorów tylko niewielką część widowni - 0,07 proc. tych, którzy codziennie zasiadają przed telewizory - pisze Sebastian Łupak w Gazecie Wyborczej.
24-04-2006
TVP Kultura. Pierwsze urodziny
Dziś [24 kwietnia] mija rok od powstania kanału TVP Kultura.
04-01-2006
Perły i plewy 2005
W teatrze panuje okupacja współczesnego bezguścia. Doszło do homoseksualizowania teatru, bo krytyka i reżyserzy są odmieńcami i tworzą zorganizowaną energię, opanowali główne pisma i tak nam wbijają w głowę, że to jest współczesny wielki teatr. Nie są to jednak sztuki, które można by było grać po 100 przedstawień, i na które trudno się dostać. Z tej perspektywy nie jest w Polsce najlepiej - uważa reżyser Kazimierz Kutz. Twórcy i publicyści oceniają miniony rok kulturalny w Przeglądzie.
29-12-2005
Pionierska TVP Kultura
24 kwietnia 2005 roku ruszył pierwszy kanał tematyczny TVP. To z pewnością historyczna data w dziejach telewizji publicznej. Czy równie znacząca dla polskiej kultury? Dziś - gdy TVP Kultura znalazł się w ofercie największych operatorów sieci kablowych - odpowiedź jest twierdząca - pisze Jacek Lutomski w Rzeczpospolitej.
23-12-2005
TVP Kultura w sieci kablowej UPC
Największa polska telewizja kablowa wprowadziła do swojej oferty TVP Kultura. TVP Kultura jest obecny w naszej sieci w następujących miastach: Warszawa, Lublin, Opole, Wrocław, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz - powiedziała nam Dorota Zawadzka, rzecznik prasowy, dyrektor Public Relations UPC Polska.
15-12-2005
Warszawa. TVP Kultura wchodzi do kablówek
Już na początku przyszłego roku TVP Kultura będzie docierać do blisko 4 milionów gospodarstw domowych wyposażonych w telewizję kablową.
05-12-2005
TVP Kultura dotrze do kablówek
Telewizja Polska S.A. wyraziła zgodę na nieodpłatne rozprowadzanie w sieciach operatorów - członków Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej programu TVP Kultura.
09-11-2005
Warszawa. Kto odbiera TVP Kultura?
Jaka jest potencjalna liczba odbiorców kanału TVP Kultura?
24-10-2005
Warszawa. Swinarska dziękuje Wekslerowi
22-10-2005
TVP. Kanał kulturalny walczy o przetrwanie
Jeśli nie dojdzie do przełamania sporu między TVP a sieciami kablowymi, przyszłość kanału Kultura stoi pod znakiem zapytania.
11-10-2005
Wrocław. Festiwal Dialog w TVP Kultura
Dzisiejsze (11 października) Studio TVP Kultura zaprezentuje najciekawsze wydarzenia III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław.
20-09-2005
Legnica. Transmisja "Made in Poland"
Ekipa telewizyjna licząca kilkadziesiąt osób, 11 kamer, dwa wozy transmisyjne to tylko część przedsięwzięcia, jakim jest dzisiejsza (20 września) transmisja na żywo w TVP Kultura legnickiego spektaklu "Made in Poland" [na zdjęciu].
19-09-2005
Legnica. Ostatnie przygotowania przed transmisją "Made in Poland"
W Legnicy trwają przygotowania telewizji do wtorkowej [20 września] transmisji na żywo z osiedla Piekary sztuki "Made in Poland". - Na spektakl, który będzie transmitowany w TVP Kultura sprzedaliśmy już komplet biletów - poinformowała w poniedziałek PAP Mariola Borowiec, rzecznik Teatr Modrzejewskiej w Legnicy.
09-09-2005
TVP. Kablówki chcą TVP Kultura
Sieci kablowe chcą mieć w swojej ofercie kanał TVP Kultura.
08-09-2005
TVP. Ogladają TVP Kultura
Według najnowszych badań oglądalności, w lipcu i sierpniu znacznie wzrosły udziały dobowe kanału TVP KULTURA w jego zasięgu technicznym.
02-09-2005
Publiczna telewizja komercyjna
Tylko pięć premier Teatru Telewizji w sezonie, królują rozrywka i seriale - o nowej ramówce TVP, Polsatu i TVN pisze Krystyna Lubelska.
02-09-2005
Warszawa. Kablówki bez TVP Kultura
KRRiT: kablówki nie muszą mieć w ofercie Kanału TVP Kultura.
29-08-2005
Nie oglądać, ale mieć
- Mam wielką i serdeczną życzliwość dla teraz tworzących ten kanał ludzi, mam absolutną pewność konieczności jego istnienia, ale żeby to istnienie było pełne i wyraziste, konieczne są ruchy odważniejsze - pisze Jerzy Pilch o TVP Kultura.
13-08-2005
Kultura w kanale
Trzy miesiące po premierze pierwszy kanał tematyczny telewizji publicznej TVP Kultura ogląda średnio 2 tys. widzów zamiast przewidywanych milionów. Czy sytuację zmienią wznowione właśnie rozmowy TVP z sieciami kablowymi? - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
26-07-2005
Ramówka zrobiona na szaro
Choć w TV Kultura zdarzają się genialne materiały, całokształt ramówki, a zwłaszcza jej estetyka, konkuruje z... najlepszymi kołysankami świata. Równie szybko się przy niej zasypia. Scenografia studia, w którym toczą się wszelkie dyskusje, poraża nijakością. Zabrudzona czerwień i szarość potęgują nudę, jaka zieje z napuszonych rozmów - pisze Dorota Nowakowska.
19-07-2005
Wpuszczeni w kanał Kultura
Kanał Kultura ma tak mało widzów, że nie sposób wykazać jego oglądalności w procentowych rankingach - usłyszeliśmy w AGB Polska, które udostępniło nam wyliczenia. W TVP dane te objęto embargiem. Nie chciał o nich mówić również szef kanału Jacek Weksler.
08-07-2005
Łódź. TVP kultura regionalna
Kanał TVP Kultura rusza w teren. Stacja zainteresowana jest łódzkimi wydarzeniami kulturalnymi, chce pokazywać koncerty, wystawy i spektakle teatralne.
05-07-2005
TVP Kultura rośnie w siłę
Kolejne umowy o współpracy TVP Kultura i samorządów lokalnych.
04-07-2005
Kanał z kulturą
TVP spiera się z kablówkami o emisję swoich programów. Powodem konfliktu między operatorami telewizji kablowych a TVP mają być żądania telewizji publicznej, by kablówki płaciły za reemisję programów Jedynki, Dwójki i Trójki. Efektem tego sporu ma być opóźnianie przez kablówki wprowadzania do swych programów specjalnego kanału TVP Kultura.
01-07-2005
Warszawa. Kanał TVP Kultura kością niezgody
Głównym powodem konfliktu między operatorami sieci kablowych i platform satelitarnych a TVP w sprawie reemisji programów telewizji publicznej jest niewprowadzenie do sieci operatorów kanału TVP Kultura - powiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister Agnieszka Odorowicz.
14-06-2005
TVP Kultura. Zmiany w wakacyjnej ramówce
W ostatni poniedziałek czerwca (27 czerwca)na antenie stacji TVP Kultura rusza letnia ramówka. Wśród nowych programów pojawią się m.in. cykl "Filmy z Janem Himilsbachem" oraz pasmo prezentujące produkcje niezależnego kina polskiego.
03-06-2005
Kraków. Milion dla młodych filmowców
1 mln zł - taki budżet mają mieć do dyspozycji młodzi twórcy krótkich filmów fabularnych. Nowy program wspierania debiutantów, którego założenia przedstawiono dziś (3 czerwca) w Krakowie, chcą realizować wspólnie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura, Ministerstwo Kultury oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
26-05-2005
Warszawa. Dotacja dla TVP Kultura
Ministerstwo Kultury będzie dotować niektóre programy emitowane w kanale TVP Kultura. Prezes zarządu TVP Jan Dworak i minister kultury Waldemar Dąbrowski podpisali w środę [25 maja] w Warszawie porozumienie o współpracy między resortem a telewizyjnym kanałem.
16-05-2005
Poznań. Dlaczego nie ma TVP Kultura?
Telewizja Kablowa Poznań SA jest przygotowana na włączenie TVP Kultura do swojej oferty. Bez umowy ramowej z TVP nie może jednak tego zrobić, a ta nie wiadomo kiedy zostanie podpisana.
06-05-2005
Małopolska. Kanał Kultura dla wybrańców
Kanał tematyczny TVP Kultura działa już drugi tydzień. Jednak możliwość odbioru programu jest ograniczona, by nie rzec - niewielka.
06-05-2005
Olsztyn. Telewizyjna Kultura reglamentowana
Kiedy sieci kablowe zaczną nadawać kanał Kultura? Nowy kanał Kultura mogą oglądać tylko abonenci telewizji cyfrowych. Przedstawiciele największych telewizji kablowych w regionie nie wiedzą, kiedy zaczną emisję.
02-05-2005
Falstart TVP Kultura
TVP Kultura wystartowała w niedzielę 24 kwietnia, ale nie jest tajemnicą, że stało się to o kilka miesięcy za wcześnie. Zabrakło czasu na precyzyjne określenie zawartości programu - prowadzący narzekają, że wszystko jest robione na zasadzie: "jakoś to będzie" - uważa Marta Sawicka.
29-04-2005
TVP. Kontrowersyny spot kanału Kultura
TVP wykorzystała autorytet Jana Pawła II, by zareklamować swój nowy kanał.
26-04-2005
TVP. Kultura bez dostępu
Potwierdziły się przypuszczenia, że kanał TVP Kultura wzbudzi zainteresowanie, ale i zawód, bo nie jest dostępny w największych sieciach kablowych kraju - pisze Jacek Cieślak.
25-04-2005
Warszawa. Premiera TVP Kultura
Pierwszy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Kultura - został uruchomiony w niedzielę [24 kwietnia]. Widzowie będą mogli w nim zobaczyć informacje o wydarzeniach kulturalnych w kraju i za granicą oraz prezentacje najciekawszych zjawisk ze wszystkich dziedzin sztuki oraz nauki i historii.
23-04-2005
Forum dyskusyjne - Kanał Kultura
W niedzielę (24 kwietnia) rusza nowy kanał tematyczny TVP Kultura. Wrocławianin, redaktor naczelny "Notatnika Teatralnego", poprowadzi w nim program poświęcony teatrowi. Z Krzysztofem Mieszkowskim [na zdjęciu] rozmawia Małgorzata Matuszewska.
21-04-2005
Myślenie misyjne
- Pojawienie się kanału Kultura nie powinno wpłynąć negatywnie na liczbę programów kulturalnych na pozostałych antenach TVP - mówi Witold Górka, sekretarz programowy TVP Kultura.
20-04-2005
TVP Kultura startuje
Upodobanie Polaków do telewizyjnych programów kulturalnych przypomina ich stosunek do szpinaku: doceniają bogactwo witamin, ale unikają go w menu. Czy kanał Kultura, który wystartuje 24 kwietnia, zdoła uczynić z nich łakomy kąsek? - zastanawia się Krystyna Lubelska.
15-04-2005
TVP. Kanał Kultura tylko w kablówkach
Telewizję bez reklam, za to z ambicjami - zapowiada Jacek Weksler [na zdjęciu], szef nowego kanału tematycznego TVP Kultura, który rusza w niedzielę 24 kwietnia. Problem w tym, że niewielu telewidzów będzie mogło go na razie oglądać.
15-04-2005
TVP. Program pierwszego tygodnia Kultury
Pierwszy kanał tematyczny Telewizji Polskiej zostanie uruchomiony w niedzielę 24 kwietnia. Oto program na pierwszy tydzień:
14-04-2005
TVP. Ramówka kanału Kultura
W dniu premiery [24 kwietnia] będzie można obejrzeć m.in. "Moje miejsce" Leszka Dawida, animowany "Niestety" oraz najnowszy film Andrzeja Kondratiuka "Bar pod młynkiem".
13-04-2005
TVP. Rusza kanał Kultura
Znamy już ramówkę nowego kanału tematycznego TVP Kultura, który rusza w niedzielę 24 kwietnia. Program zainauguruje transmisja na żywo koncertu folkowej grupy Kapela ze Wsi Warszawa - pisze Roman Pawłowski.
22-03-2005
TVP. Ośrodki regionalne w Kanale Kultura
Jak już informowaliśmy TVP uruchomi na przełomie kwietnia i maja kanał tematyczny Kultura. W związku z tym wydarzeniem wczoraj [21 marca] Telewizja Polska S.A. i samorządy miejskie w Polsce zawarły ramowe porozumienia o współpracy mającej na celu promocję polskiej kultury.
21-03-2005
Kulturalna jazda po godzinach
TV 4 od prawie dwóch lat realizuje program "Sztukateria". Jest to obecnie najlepszy katalogowy program kulturalny w naszej telewizji, który umiejętnie unika sztucznego podziału na sztukę wysoką i niską, wyszukuje nowe trendy i wydarzenia mało rozreklamowane. A Agnieszka Iwańska [na zdjęciu] okazuje się najciekawszą prowadzącą programy kulturalne w telewizji. Bez autolansu i kokieterii sprawia wrażenie osoby dobrze zorientowanej w temacie.
15-02-2005
Dr Jeckyll polskiej kultury?
Ostre sterowanie współpracownikami przez lata przysporzyło Wekslerowi licznych wrogów. Czy ten kontrowersyjny człowiek naprawdę był najlepszym kandydatem na nowe dyrektorskie stanowisko? - o JACKA WEKSLERA, dyrektora kanału TVP Kultura, pyta Newsweek Polska.
05-02-2005
Warszawa. Więcej misji w Polskim Radiu niż w TVP
Telewizja Polska nie zapewnia dostępu do kultury "wysokiej". Lepiej radzi sobie z misją Polskie Radio, które nagłaśnia wybitne zjawiska artystyczne - twierdzi Teresa Bogucka w felietonie cyklu "Świat według mediów".
04-02-2005
Kanał z misją
- Nasz program nie stosuje kryterium oglądalności jako podstawy selekcji, ani oceny audycji. Nasz udział w rynku może wynieść do 1 proc. i nie jest to nic strasznego - mówi dyrektor kanału Kultura w TVP JACEK WEKSLER.
24-01-2005
Warszawa. Ramówka Kanału Kultura w TVP
Kanał tematyczny TVP Kultura, to powrót do początków naszej telewizji kiedy kultura była na pierwszym miejscu - mówi Jerzy Kapuściński, redaktor programowy kanału, który ma ruszyć w kwietniu. Rozmowa Romana Pawłowskiego.
10-01-2005
Czy do telewizji publicznej wróci rozmowa o kulturze?
Krótko, coraz krócej - tak się dziś rozmawia o kulturze w telewizji. To jej antyreklama, bo widz ma wrażenie, że albo prowadzący programy i ich uczestnicy nie mają nic do powiedzenia, albo nie ma o czym gadać. Skutkiem ubocznym formuły maksymalnego skracania jest to, że z telewizji publicznej niemal całkowicie znika dzisiaj rozmowa o kulturze. Na zdjęciu: Kazimiera Szczuka, prowadziła w TVP programy "Pegaz" i "Dobre książki". Obecnie - "Wydanie drugie poprawione" w TVN 24.
08-01-2005
TVP. Kultura bez misji?
Likwidacja programów kulturalnych "Pegaz" i "Dobre książki" w Jedynce wywołała liczne protesty środowisk twórczych. Kontrowersję wzbudził również fakt, że Piotr Dejmek nie zrealizował wielu swoich zapowiedzi - z wicedyrektorem Programu I Telewizji Polskiej rozmawia Jacek Cieślak.
07-01-2005
Warszawa. TVP Kultura zatwierdzona
Podczas wczorajszego posiedzenia, Zarząd TVP S.A. powołał nową jednostkę telewizji publicznej - kanał tematyczny TVP Kultura.
17-12-2004
Warszawa. Weksler namaszczony do tworzenia "Kultury"
16 grudnia 2004 r., Zarząd TVP S.A. zdecydował o powołaniu Jacka Wekslera na pełnomocnika Zarządu do utworzenia kanału tematycznego "Kultura" - poinformował Jarosław J. Szczepański, Rzecznik Telewizji Polskiej SA.
08-11-2004
Wrocław-Kraków. Przegrana rywalizacja o Kanał TVP Kultura
Kraków i Wrocław przegrały z Warszawą w rywalizacji o to, gdzie realizowany będzie kanał tematyczny TVP Kultura.
05-08-2004
Misja Wekslera na kanale
- Zwiększenie ilości czasu antenowego na tematy kulturalne i edukacyjne - bo Kultura ma być kanałem kulturalno-edukacyjnym - nie jest takie proste - mówi JACEK WEKSLER, autor projektu nowego kanału tematycznego TVP Kultura w rozmowie z Moniką Woś.