Bytom. Wkrótce premiera autorskiej opery Piotra Schmidtke

Prapremiera przedstawienia pt. "Muzeum Histeryczne Mme Eurozy" odbędzie się 10 grudnia w Operze ¦l±skiej w Bytomiu. Autorem muzyki, libretta i plastyki spektaklu jest Piotr Schmidtke - twórca interdyscyplinarny: malarz, dramatopisarz, kompozytor i teoretyk sztuki.

«"Muzeum Histeryczne Mme Eurozy" to owoc jego pięcioletniej pracy. Reżyserii nietypowej opery podjął się wybitny dramaturg i reżyser Ingmar Villqist.

- To przedstawienie dziwne i tajemnicze. Mamy w nim okazję zderzyć się ze współczesną awangardą muzyczną i być świadkami prezentacji dzieła złożonego ze składników nigdy jeszcze nie prezentowanych, zarówno jeśli chodzi o estetykę muzyczną, jak i sposób jej związania z odbiorem wizualnym - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Opery Katarzyna Dziewięcka.

- Stajemy w obliczu świata zagrożonego komercją, w którym zawiązuje się spisek polityków i finansistów mający na celu ubezwłasnowolnienie sztuki i zapanowanie nad wpływem, jaki ta wywiera jeszcze na umysły ludzkie - tłumaczyła.

Widz, który nie ma wykształcenia muzycznego, będzie mógł śledzić na ekranie partyturę, będącą 140-metrowym ciągiem rysunków.

Orkiestrę Opery Śląskiej poprowadzi Tadeusz Serafin, choreografię i plastykę ruchu opracowuje Henryk Konwiński, autorką kostiumów jest Barbara Ptak, a animację komputerową przygotowuje Dariusz Łęczycki.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego