Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego

17-12-2009
15-04-2013
Teatr czyli ludzka praca
"Spór idzie o tworzenie sztucznych guru w warunkach bezpiecznych umów państwowych. O cyniczne życie na koszt państwa" - z tekstu Joanny Szczepkowskiej z marca 2010 r. "Ze względu na liczne nieporozumienia dotyczące niedopuszczenia do druku przez Gazetę Wyborczą mojego artykułu o stanie teatru w Polsce, decyduję się na publikację jego treści" - pisze dziś autorka.
20-06-2011
Warszawa. List do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. Teatru Powszechnego
Nie kwestionujemy kandydatury Pana Roberta Glińskiego. Jesteśmy jednak zdania, iż władze miasta zobowiązane są działać w sposób jawny i przejrzysty - piszą w liście do ministra Bogdana Zdrojewskiego twórcy teatralni.
14-06-2011
Pozytywistka z ratusza
W niektórych kręgach przyjęło się uważać, że tak zwani młodzi* twórcy teatralni to barbarzyńcy. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach są oni zdecydowanie zbyt grzeczni - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
06-10-2010
Dzika dramaturgizacja
Po co reżyserowi dramaturg? Jedni mówią o zapewnianej przez dramaturga potrzebie poczucia bezpieczeństwa, "osadzenia", zakorzenienia, inni o potrzebie starcia, przeciwnika, z którym można w bezpieczny sposób zobaczyć swoją pracę - pisze Joanna Derkaczew w Notatniku Teatralnym.
12-08-2010
Warszawa. Prezes ZASP komentuje stanowisko FOTW
01-08-2010
Stanowisko FOTW w sprawie uwag prezes ZASPu
Wprowadzenie nadmiernych regulacji i usztywnień formalno-prawnych do pracy artystycznej w teatrze, pozbawianie twórców i dyrektorów możliwości wyboru modelu pracy najlepiej dostosowanego do przyjętych przez nich koncepcji merytorycznych i artystycznych uważamy za szkodliwe dla rozwoju współczesnego teatru polskiego - uważają członkowie Forum Obywatelskiego Teatru Współczesnego
09-04-2010
Warszawa. Apel o jeden procent na kulturę
Rusza społeczna akcja zbierania podpisów pod apelem do premiera Donalda Tuska o zwiększenie wydatków na kulturę.
17-03-2010
Pupa i trupa
Goły tyłek, jak to często bywa, rozpalił emocje. Tymczasem obnażając pośladki na premierze "Persony. Ciała Simone" w warszawskim Teatrze Dramatycznym, Joanna Szczepkowska obnażyła podziały tkwiące w środowisku teatralnym od lat - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
16-03-2010
Pamflecik na zadowolonych, czyli między nami świetnie jest
Ponoć w polskim teatrze od niepamiętnych czasów nie działo się tak wspaniale, jak dziś. Nasi twórcy mają wysoką markę w świecie, są cenieni i nagradzani, zaś w kraju publiczność wali drzwiami i oknami, artystów nosząc na rękach. Czemu więc marudzę z boku, nie kwapiąc się do udziału w zbiorowej euforii? Nie pasują mi reguły rządzące tym sukcesem? Owszem, nie pasują. To mój kłopot; ale czy naprawdę tylko mój? - pyta Jacek Sieradzki w Przekroju.
31-12-2009
Pochwała teatru 2009
Gdyby miniony rok zakończył się wraz z poprzednim sezonem, skwitowalibyśmy go litanią zachwytów. Ostatnie miesiące aż tylu olśnień nie przyniosły, ale poczucie, ze polski teatr ma się nad wyraz dobrze pozostało - pisze Jacek Wakar w Dziennku Gazecie Prawnej.
28-12-2009
Rewolucja w kulturze
Rok 2009 ma szansę stać się tym dla polskiej kultury, czym dla polityki, gospodarki i życia społecznego był rok 1989: historyczną cezurą i przełomem. 20 lat temu Polska przechodziła od totalitaryzmu i centralnie sterowanej gospodarki do demokracji i wolnego rynku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
24-12-2009
Fora dwa
Wiele było utyskiwania na sam fakt, że środowisko nie mogło się spotkać razem, w jednym miejscu. Ale przysłuchując się obradom jednych i deklaracjom drugich zaczynam mieć wątpliwości, czy to marzenie o wspólnocie środowiskowej nie jest mrzonką - o obradach Forum Polskiego Teatru i Forum Obywatelskiego Współczesnego Teatru pisze Wojciech Majcherek w swoim blogu w portalu onet.pl.
23-12-2009
Warszawa. List otwarty do Ministra Kultury w sprawie Teatru Studio
Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego protestuje przeciwko nieprzejrzystości procedur prowadzących do wyłonienia nowych dyrektorów warszawskiego Teatru Studio
22-12-2009
Publicznym scenom grozi dzika prywatyzacja
Młodzi reżyserzy i aktorzy chcą zreformować polski teatr i uchronić go przed niekontrolowaną prywatyzacją - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
22-12-2009
Teatr ogromny, teatr podzielony
Teatr w Polsce przeżywa złoty okres, w Warszawie nie sposób zdobyć biletów na spektakle. Ale ludzie teatru narzekają: na polityków, samorządy, ale i na siebie - reżyserzy na aktorów, aktorzy na reżyserów - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-12-2009
Młodzi w okopach Świetej Trójcy
Polska młodzież teatralna - na krakowskim Kongresie Kultury Duchem Świętym stadności nawiedzona, pokrzepiona poetyką chóralną - truchta ramionko w ramionko. Artyści? Tak, tyle że artyści w kupie. I w kupie liczącej sztuk kilkadziesiąt - kilkadziesiąt łapek na jednym piórze zacisnęli naraz i gremialnie list do ministra kultury napisali. List - żal. List - protest List - spowiedź uciśnionych. Epistolograficzne arcydzieło rozpaczy - Że powołują Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego - pisze Paweł Głowacki w Dzienniku Polskim.
21-12-2009
Szczepkowska
Czytam z zaciekawieniem, co pisze ostatnio Joanna Szczepkowska. Nie byłem świadkiem jej głośnego już wystąpienia na otwarciu kongresu kultury alternatywnej w Teatrze Dramatycznym. Szczepkowska, odkąd powiedziała to swoje słynne: "4 czerwca 1989 roku skończył się komunizm", stała się mistrzynią publicznej konfuzji - pisze Wojciech Majcherek w swoim blogu w portalu onet.pl.
21-12-2009
Warszawa. Deklaracja Forum Obywatelskiego Teatru Współczesnego
Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego przedstawiło deklarację, która jest wynikiem konferencji "Przyszłość teatru - Teatr przyszłości", która odbyła się 20-21 grudnia br. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie.
18-12-2009
Warszawa. Konferencja Forum Obywatelskiego Teatru Współczesnego
Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego oraz inicjatywa "Aktorzy 70 80" spotykają się w dniach 20-21 grudnia w Warszawie, aby przedyskutować problemy polityki teatralnej państwa oraz przedstawić własne propozycje ich rozwiązania.
17-12-2009
Warszawa. List otwarty do aktorek i aktorów z roczników '70, '80
List otwarty do aktorek i aktorów z roczników '70 '80, dotyczący spotkania środowiska aktorskiego podczas konferencji organizowanej przez Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego (FOTW), które odbędzie się 21 grudnia 2009 w Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.
17-12-2009
Warszawa. Joanna Szczepkowska do młodych i starych twórców teatru
List otwarty do młodych i starych twórców teatru
11-12-2009
Warszawa. List młodych twórców ws. Forum Polskiego Teatru
11-12-2009
Chłopcy z Placu Broni
Demonstracyjna odmowa udziału w jednym Forum ze strony drugiego Forum - tego młodszego jest całkowitą dziecinadą. Jeżeli ma odbyć się rozmowa o polskim teatrze, to należy odpuścić humory, spuścić trochę z nastroszonych min chłopców z Placu Broni i powiedzieć swoje żale w jednym, wspólnym miejscu. Bo teatr w Polsce nie może się podzielić na dwie części: tę, która mianuje siebie - młodą i tę niby starszą - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
11-12-2009
Sojusz młodego teatru
Dotąd obstawiano, jak szybko jeden wygryzie drugiego - dziś młodzi twórcy teatru założyli Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego, by wspólnie walczyć o interesy polskiej kultury - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
08-12-2009
Warszawa. List młodych reżyserów do ministra kultury
Naszym celem jest uruchomienie twórczego potencjału i usprawnienie systemu teatrów państwowych, który, zapewniając obywatelom powszechny dostęp do dóbr kultury, jest częścią naszego dziedzictwa narodowego. System ten może mierzyć się z najlepszymi systemami teatralnymi w Europie, wymaga jednak klarownych i przejrzystych zasad funkcjonowania - do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego piszą członkowie Obywatelskiego Forum Teatru Współczesnego.
08-12-2009
Warszawa. Młodzi reżyserzy przeciw marazmowi w teatrach
Prawie 30 młodych reżyserów zaprotestowało w liście do ministra kultury przeciwko marazmowi w polskim życiu teatralnym.
08-12-2009
Towarzystwo kolegów po fachu
Nie mam wrażenia, żeby młodzi twórcy w polskim teatrze byli jakoś szczególnie dyskryminowani. Ich przedstawienia zyskują nieraz większy rozgłos medialny niż spektakle starszych twórców. Są teatry w Polsce, które w dużej mierze opierają się na pracach młodych. Są również instytucje czy redakcje, które wyraźnie młodym kibicują, lansują, promują, wspierają ze wszystkich sił. Podejrzewam, że gdy zbierze się trzech czy czterech reżyserów starszego pokolenia, to nawet bez wódki tematem ich rozmów są użalania, że to ich nikt nie zauważa i to ich spycha się na margines. Czy to nasze życie teatralne musi się toczyć pod hasłami "jebać starego" albo "jebać młodego"? - o inicjatywie młodych reżyserów pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
07-12-2009
Warszawa. Twórcy teatralni młodego pokolenia zawiązują sojusz
W Warszawie powstało Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego zrzeszające reżyserów i dramaturgów roczników '70 i '80.