powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. List zespołu Teatru Polskiego

To nie długi Teatru czy rozrzutność, ale jego strukturalne niedofinansowanie jest przyczyną corocznych braków w teatralnej kasie - czytamy w liście ws. Teatru Polskiego.

Wrocław, 5 września 2014 r.

Pani

Małgorzata Omilanowska

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pan

Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Szanowna Pani Minister, Szanowny Panie Marszałku,

Kierowani troską o dobro Teatru Polskiego we Wrocławiu, od wielu sezonów świetnie prosperującego artystycznie i jednocześnie od wielu sezonów borykającego się z problemami finansowymi wynikającymi ze strukturalnych zaniedbań, po raz kolejny zwracamy się z prośbą o pomoc w tej trudnej sytuacji. Mija właśnie 20 lat od momentu, kiedy problem przeszacowania kosztów stałych pojawił się z całą mocą. Związany on był z pożarem Dużej Sceny, jej odbudową i pozyskaniem Sceny na Świebodzkim.

Od tamtego czasu problem dziury w budżecie staje się łatwym, gdyż przewidywalnym, powodem ataków na kolejnych dyrektorów, którzy nie zgadzają się łatać tego niedoszacowania kosztem pracy artystycznej Teatru. Z tym właśnie przypadkiem mamy do czynienia w czasie dyrekcji Krzysztofa Mieszkowskiego. Chcemy zatem podkreślić, że nie długi Teatru czy rozrzutność, ale jego strukturalne niedofinansowanie jest przyczyną corocznych braków w teatralnej kasie.

Przez 8 lat lobbujemy w tej sprawie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, pokazujemy wyliczenia, tworzymy diagnozy, wyjaśniamy, prosimy o pomoc. Nasze działania do tej pory nie przyniosły żadnego skutku. Sami zdecydowaliśmy się już na wiele wyrzeczeń, bo nie zysk jest dla nas najważniejszy, lecz wartość naszej pracy. Najbardziej spektakularne z nich to utrzymanie Sceny na Świebodzkim kosztem naszych podwyżek, co zdarzyło się w roku 1995, drugie to ubiegłoroczne ograniczenie pracy Teatru na 3 miesiące, które było całkowicie sprzeczne z naszymi interesami i celem działania Teatru, ale dokonaliśmy tego wyrzeczenia, by pokazać, jak jest ono absurdalne, niszczące, a i tak nieprzynoszące efektów finansowych. Ze strony Urzędu spotkaliśmy się jedynie z obietnicami bez pokrycia, unikami i przerzucaniem odpowiedzialności za prowadzoną placówkę na dyrektora.

Chcemy zatem dobitnie powiedzieć: czujemy się oszukani, nie uczynimy już żadnego gestu, czekamy na gest ze strony Urzędu i na to, że Marszałek i znający naszą sprawę urzędnicy państwowi wezmą odpowiedzialność za rzeczywistość i własne deklaracje.

Nasz Teatr to wielka narodowa instytucja, z dużą infrastrukturą, trzema scenami, ogromnym zapleczem z pracowniami, garderobami, magazynami. Pracuje tu ponad 150 osób na etatach, jest stały, duży zespół aktorski i cała obsługa sceniczna i techniczna. Biorąc to pod uwagę, wydaje się, że zwiększenie naszego budżetu, tak aby Teatr mógł funkcjonować bez perturbacji, nie jest zbyt wielkim wysiłkiem dla Urzędu.

Inną kwestią jest to, czy polska kultura w ogóle potrzebuje instytucji podobnych do naszej. I jaki model kultury wybierze władza centralna czy samorządowa: kulturę eventów czy kulturę działań artystycznych? Czego mamy oczekiwać od przestrzeni kultury: czy tego, co oferują telewizje komercyjne, czy miejsca, gdzie się zdobywa wiedzę prowadzącą do mądrości związanej z odpowiedzią na pytanie o sens?

Naszym zdaniem Polacy zasługują i chcą Teatru Polskiego we Wrocławiu, chcą oglądać w Polsce spektakle największych polskich reżyserów, chcą oglądać swoich aktorów w wielkim repertuarze i awangardzie światowej sztuki. Chcą - jednym słowem - być traktowani poważnie i odpowiedzialnie. Informacje, jakie przesyłają nam Nasi Widzowie w tych trudnych chwilach, pozwalają nam stwierdzić jednoznacznie: BĘDZIEMY BRONIĆ NASZEJ PRACY DLA NICH.

Z wyrazami szacunku,

Bożena Baranowska, Marianna Bartnicka, Danuta Bartyna, Ryszard Bieńkowski, Sylwia Boroń, Wojciech Bratos, Paulina Chapko, Michał Chorosiński, Krzysztof Cichocki, Wiesław Cichy, Adam Cywka, Elżbieta Czaplińska, Weronika Czyżewska, Bogusław Danielewski, Anna Dobosz, Lucyna Domańska, Krzesisława Dubielówna, Magdalena Dudzińska, Bogdan Dyląg, Damian Dyląg, Aleksandra Dziura, Dominika Figurska, Jakub Giel, Małgorzata Gorol, Anna Ilczuk, Marek Iwanaszko, Dawid Janiuś, Natalia Kabanow, Maciej Kabata, Magdalena Kabata, Nina Karniej, Urszula Kesler, Mariusz Kiljan, Jolanta Klier, Andrzej Kłak, Bogumiła Kłębowska-Grabowska, Małgorzata Konieczna, Rafał Kronenberger, Igor Kujawski, Marek Kurc, Beata Kurzyca, Stanisław Kwaśniewski, Agnieszka Kwietniewska, Tomasz Lulek, Cezary Łukaszewicz, Katarzyna Majewska, Grażyna Marcinkiewicz, Katarzyna Markowicz, Michał Matoszko, Marek Matysiak, Beata Mazurkiewicz, Marcin Meszczyński, Jarosław Minałto, Marek Misztal, Dagmara Mrowiec, Michał Mrozek, Marcin Niebojewski, Paweł Olszewski, Michał Opaliński, Bożena Owczarzak, Barbara Paska, Marcin Pempuś, Edwin Petrykat, Magdalena Płyszewska, Bartosz Porczyk, Halina Rasiakówna, Barbara Rólczyńska, Iwona Rólczyńska, Regina Rzeczkowska, Aleksander Rudkowski, Alina Rudkowska, Dominika Rudkowska, Piotr Rudzki, Roman Rybacki, Marzena Sadocha, Piotr Sarama, Teresa Sawicka, Piotr Skiba, Ewa Skibińska, Mateusz Stępniak, Beata Stopczyńska, Katarzyna Strączek, Alina Stróżyk, Marek Stupka, Adam Szczyszczaj, Andrzej Szeremeta, Jacek Szpinko, Alicja Szumańska, Joanna Śliwa, Paweł Świątek, Agnieszka Tiutiunik, Maria Tomczak, Tadeusz Tworek, Małgorzata Wesołowska, Andrzej Wilk, Ewa Wilk, Stefania Wodzisławska, Kinga Wołoszyn-Świerk, Janka Woźnicka, Andrzej Wręczycki, Marek Zaborski, Tomasz Zaborski, Marzena Zając, Wojciech Ziemiański, Jadwiga Ziemińska, Marta Zięba