powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Choreograficzny performans "Topologie" w Łaźni

W dniach 22 września - 1 października, w ramach rezydencji artystycznych w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", choreografowie Annie Vigier i Franck Apertet realizować będą performans "Topologie".

Performans "Topologie" polega na współpracy choreografów Annie Vigier i Francka Apertet z 5 polskimi tancerzami. Sceną dla Topologie jest określony obszar geograficzny miasta jego sfera publiczna i społeczna. Miasto i widzowie staną się częścią eksperymentu poruszającego temat codziennych relacji i zależności w przestrzeni miejskiej. Polscy artyści codziennie przez 10 dni wyruszać będą w indywidualną podróż po mieście, pokonując codziennie identyczne trasy. Stopniowo zaczną wkraczać w porządek miasta, jego codzienną rutynę. Wbrew temu co sugeruje tytuł projektu nie jest to tylko spektakl o topografii miasta lecz o tym jak topografia warunkuje nasze zachowania.

Artyści biorący udział w tym artystycznym eksperymencie, aby przemierzyć swoją trasę, będą musieli się zmierzyć z kształtami, nawierzchniami i  fakturami, które na co dzień określają nasz byt.

Zamiarem projektu jest stworzenie swoistej psychogeograficznej mapy oraz diagnozy odwzorowującej aktualną dynamikę centrum Gdańska. Mnogość relacji przestrzenno-społecznych, która będzie miała miejsce w trakcie projektu, na  bieżąco będzie wpływać na  każdy jego kolejny kształt. Topologie ma być próbą  innego spojrzenia na miasto. 

***

Bio artystów: Les Gens d'Uterpan; Annie Vigier & Franck Apertet

(www.lesgensduterpan.com)

Kolektyw artystów, choreografów Annie Vigier i Franck Apertet współpracuje pod nazwą Les Gens d'Uterpan od 1994 roku. W swoich działaniach badają normy współcześnie definiujące praktyki wystawiennicze i sztuki performatywne. Ich praktyka opiera się na eksperymencie. Poszukują nowych sposobów dla prezentacji i interpretacji performansu. Ich prace prowokują działania określające ramy dla ciała performera.

Współpracowali min. z takimi insytucjami jak m.in. Project Arts Centre Dublin, Tate Modern London oraz Institute of Contemporary Arts London, Kunsthalle Basel, VI Cali Performance Festival, Kunsthaus Graz-Museum Joanneum, Berlin Biennale for Contemporary Art 2008 i 2010, Nam June Paik Art Center Seoul, White Box New York, Space 18-Bund 18 w Szanghaju, Contemporary Art Museum w Zagrzebiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie.

Annie Vigier

Urodzona się w roku 1965. Mieszka i pracuje w Paryżu. Wysokiej klasy gimnastyczka, uczyła się technik jogi, aby następnie rozpocząć karierę w dziedzinie tańca. Współpracowała z wieloma choreografami. Ukończyła również studia na wydziale sztuk dramatycznych w konserwatorium w Chambery.

Franck Apertet

Urodził się w roku 1966. Mieszka i pracuje w Paryżu. Wykształcenie zdobył w dziedzinie tańca i teatru. W swojej karierze łączącej teatr i taniec zajmuje się stroną konceptualną oraz wykonawczą.