powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Partia Zieloni o odwołaniu dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego

Wrocławscy Zieloni wyrażają obawę, że decyzja o odwołaniu dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego ma podłoże ideologiczne i niewiele wspólnego z wynikami zleconej przez UMWD kontroli w kierowanej przez niego placówce - czytamy w oświadczeniu.

Wrocławskie koło partii Zieloni po rozważeniu sprawy na zebraniu w dniu 1.09.2014 wyraża głębokie zaniepokojenie piątkową decyzją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dotyczącą odwołania dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztofa Mieszkowskiego.

Wrocławski Teatr Polski podczas blisko ośmioletniego kierowania nim przez K. Mieszkowskiego urósł do rangi jednej z najważniejszych scen teatralnych w kraju. Jej renomę potwierdza przychylność krytyków, niesłabnąca sympatia widzów znajdująca odzwierciedlenie w wysokiej 90-procentowej frekwencji, liczne nagrody (ponad 140 od czasu objęcia dyrekcji przez Mieszkowskiego) oraz częste wyjazdy (przeszło 150) na najważniejsze festiwale w kraju i zagranicą.

Powstającym tam przedstawieniom, jak również działaniom okołoteatralnym - debatom, akcjom społecznym, projektom edukacyjnym - przyświecały wartości nieobce również nam, Zielonym. Teatr Polski wielokrotnie zabierał głos w ważnych dla nas kwestiach - między innymi wykluczenia ekonomicznego, równouprawnienia kobiet, praw mniejszości czy w wyjątkowo bulwersującej na gruncie wrocławskim sprawy mniejszości romskiej i koczowiska przy ul. Kamieńskiego.

Decyzja o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego ogłoszona została w momencie rozpoczęcia nowego sezonu teatralnego, paraliżując tym samym pracę tej instytucji, a jej pracowników stawiając w obliczu niepewnej przyszłości.

Wrocławscy Zieloni wyrażają obawę, że decyzja o odwołaniu dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego ma podłoże ideologiczne i niewiele wspólnego z wynikami zleconej przez UMWD kontroli w kierowanej przez niego placówce. Tym samym narusza ona zasadę wolności wypowiedzi obywatelskiej, w tym przypadku artystycznej, mając znamiona cenzury.

Małgorzata Tracz

Przewodnicząca wrocławskiego koła Partii Zieloni