Kraków. Nowy spektakl w sztuce na wynos

Mieszcząca 13 widzów krakowska scena sztuka na wynos (ul. Starowiślna 55/6) zaprasza w piątek o godz. 19 na spektakl "... i zawsze przy mnie stój" Tomasza Jachimka w reżyserii Dariusza Starczewskiego.

«Choć tytuł tego nie zdradza, to zapowiada się podszyta nićmi kłamstwa walka kobiet rywalizujących o mężczyznę. - Każdy kłamie. Aby coś ukryć, aby lepiej wypaść albo ot tak, dla zabawy, żeby ubarwić i żeby wyszło ciekawiej. Jedni lepiej, inni gorzej. Są prawdziwi mistrzowie w lej dziedzinie - utalentowani, z bożą ikrą, finezyjni. Są też toporne matoły (na przykład sprzedawcy polis ubezpieczeniowych), które rąbią wyuczone formułki bez wdzięku, polotu i krzty-ny wyobraźni. Groźnie i jednocześnie fascynująco robi się, kiedy dwie inteligentne kobiety zaczynają walczyć o mężczyznę. Wtedy kłamstwo staje się niczym oddech - jest niezbędne, niezauważalne, czasem przyciężkawe, aby po sekundzie stać się przyjemnym, leciutkim, ledwo zauważalnym podmuchem. A kiedy jeszcze sztukę kłamania biorą na siebie dwie świetne aktorki (Elżbieta Bielska i Ewa Błachnio), które wcielają się w cztery różne postaci, możemy mówić o maestrii fałszu - wyjaśnia autor tekstu. - Dalecy jesteśmy od szowinistycznego stwierdzenia, że pleć piękna kłamstwo ma we krwi. Jeśli jednak powiemy, że w tej dziedzinie niewiasty są dużo bardziej utalentowane i wdzięczne od facetów, to nikt nie powinien się pogniewać. Bo to mniej więcej tak, jakby obrazić się na stwierdzenie, że czarnoskórzy lepiej grają w koszykówkę i są szybsi na 100 metrów. Tak już po prostu jest - dodaje Jachimek. Zgodzicie się z nim?

Scenografia: Urszula Czernicka, kostiumy: Misia tukasik i Dina Bienfait, muzyka: Mateusz Kobiałka. Występują: Ewa Błachnio i Elżbieta Bielska»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego