powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bolesławiec. Premiera "Mojej Bośni"

12 września w Teatrze Starym w Bolesławcu odbędzie się premiera spektaklu Fundacji Teatr Nie-Taki z Wrocławia "Moja Bośnia" Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba.

Opowiemy historię polskich emigrantów do krajów byłej Jugosławii, którzy po latach bałkańskiej tułaczki wraz ze swoimi jugosłowiańskimi rodzinami osiedlili się w okolicy Bolesławca.

Spektakl jest opowieścią o lokalnej społeczności, zamieszkującej rejony Legnicy i pobliskich miejscowości. Jak przy każdej lokalnej, ludzkiej historii, wyszliśmy od prostych opowieści o pojedynczych życiach naszych bohaterów, które zebraliśmy w wielogodzinnych rozmowach, odnaleźliśmy w starych dokumentach, pamiętnikach, nagraniach i książkach. Z wyszukanych w ten sposób wzruszających wydarzeń, ale i zabawnych epizodów, utkaliśmy fabułę naszej nowej bolesławieckiej ballady. Tło dla opowieści stanowią wielopokoleniowe bałkańskie waśnie, zakończone tą bodaj najokrutniejszą wojną "nowych czasów" z lat 90. XX wieku. Przyjrzymy się problemom narastających po II wojnie światowej nacjonalizmów, które z wielkiej międzynarodowej areny przeniosą się na wioskowe, polskie podwórka i dzięki temu staną się wyraźniejsze i prostsze, niejako ogołocone z haseł wielkiej polityki. Wyszliśmy od szczegółu i jednostki, by pokazać prawidła, które w wielkim formacie decydują o losach narodów.

Odwołujemy się do historii, kultury i zwyczajów jugosłowiańskich, które w rejonie Bolesławca wciąż są bardzo żywe. Nie tworzymy opowieści folklorystycznej, pokazujemy jednak jak trudne, ale i barwne jest kultywowanie swojej tradycji wśród ludzi, dla których jest ona czasami egzotyczna. Najtrudniejszym wyzwaniem dla opowieści jest dotknięcie bolesnych kart historii narodów bałkańskich, które wciąż przecież stanowią dla wielu tabu. W Polsce pamięć o wojnie z lat 90., tak nagłośnionej przez media, umarła pod natłokiem wieści o międzynarodowych konfliktach i wojnach domowych następnych lat. Chcemy przypomnieć polskim widzom, że wojny to nie tylko wydarzenia medialne, a narody nimi dotknięte przez wiele pokoleń muszą radzić sobie z powstałą w ich wyniku traumą.

***

premiera: 12 i 13 września 2014 r. w Teatrze Starym w Bolesławcu

12 września - godz. 19.00

13 września - godz. 20.00

Pozostałe spektakle w 2014 roku:

12, 13, 14 października (Teatr Stary w Bolesławcu)

17 października w Ocicach (Dom Ludowy) - Powiat Bolesławiecki

18 października w Nowogrodźcu (Aula Gimnazjum i. A. Mickiewicza) - Powiat Bolesławiecki

19 października w Gromadce (sala GOKiS w Gromadce) - Powiat Bolesławiecki

7, 8, 9 listopada (Teatr Stary w Bolesławcu)

produkcja: Fundacja Teatr Nie-Taki z Wrocławia przy współpracy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy