Projekty reformy kultury organizacji pozarządowych

14-12-2009
29-03-2010
Wskrzeszenie Teatru Nowego to za mało
Bardzo mało brakowało, a pogrzeb Teatru Nowego, a więc dzieło grupki zapaleńców, którzy poświęcali od kilku lat swoją energię i prywatne pieniądze na deficytową działalność kulturalną, stałby się faktem. Śmierć kolejnej społecznej inicjatywy w Krakowie czaiła się tuż za rogiem. Korzystając z medialnego szumu i upublicznienia dramatycznej walki o byt teatru, pracownicy magistratu postanowili go ratować - pisze Mariusz Wiatrak w Gazecie Wyborczej - Kraków.
28-12-2009
Rewolucja w kulturze
Rok 2009 ma szansę stać się tym dla polskiej kultury, czym dla polityki, gospodarki i życia społecznego był rok 1989: historyczną cezurą i przełomem. 20 lat temu Polska przechodziła od totalitaryzmu i centralnie sterowanej gospodarki do demokracji i wolnego rynku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
22-12-2009
Do Wojciecha Majcherka
Dziękuję za tekst na temat mojej osoby. Od dawna byłam ciekawa, kto mnie w końcu zaczepi w tej sprawie, że głównie "Gołą babą" stoję, więc mój udział w dialogu o teatrze jest trochę wątpliwy. To słuszne. Tyle tylko, że ja się do tego dialogu wcale nie pcham, tylko mnie zapraszają - Joanna Szczepkowska odpowiada Wojciechowi Majcherkowi.
21-12-2009
Szczepkowska
Czytam z zaciekawieniem, co pisze ostatnio Joanna Szczepkowska. Nie byłem świadkiem jej głośnego już wystąpienia na otwarciu kongresu kultury alternatywnej w Teatrze Dramatycznym. Szczepkowska, odkąd powiedziała to swoje słynne: "4 czerwca 1989 roku skończył się komunizm", stała się mistrzynią publicznej konfuzji - pisze Wojciech Majcherek w swoim blogu w portalu onet.pl.
14-12-2009
Kongres
Rozumiem, że idea Alternatywnego Kongresu polegała na tym, aby spotkać się dokładnie w rocznicę tamtego Kongresu sprzed 28 lat przerwanego wprowadzeniem stanu wojennego. Niestety, czas i miejsce okazały się nieszczęśliwe. Dyskusja niespecjalnie się kleiła w wielkiej sali - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
11-12-2009
Niezależna kultura wychodzi z cienia
W samej Warszawie działa aż 1400 fundacji i stowarzyszeń, które wskazują kulturę i sztukę jako główne pole działalności. W kraju jest ich ponad osiem tysięcy. To olbrzymia sieć animatorów kultury, artystów, kuratorów i menedżerów napędzanych entuzjazmem - pisze Roman Pawłowski (na zdjęciu) w Gazecie Wyborczej.
11-12-2009
Warszawa. Alternatywny Kongres Kultury
12 i 13 grudnia Teatr Dramatyczny zaprasza na projekt autorstwa Doroty Sajewskiej i Katarzyny Szustow "Pamięć. Plac Defilad". Odsłona pierwsza: Alternatywny Kongres Kultury.
07-12-2009
Gorąca zima kultury
Mobilizacja po Kongresie Kultury Polskiej: kolejne środowiska twórcze zawiązują komitety i radzą nad reformą - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.