powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Luboń. 150. prezentacja Verba Sacra

W niedzielę, 3 sierpnia o godz. 17, w Sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego odbędzie się 150. premiera Verba Sacra. Fragmenty "Dziennika" i "Listów" Bł. Edmunda przedstawi aktor Dariusz Kowalski.

Teksty wybrały Siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Komentarz - s. Noemi Wyszecka Sł. M. Oprawa muzyczna - Mateusz Makuch /skrzypce/. W programie utwory Fritza Kreislera i Eugene Ysaye'a.

Prezentacja sierpniowa jest przygotowana z okazji Roku Edmunda Bojanowskiego, ogłoszonego przez Konferencję Episkopatu Polski, z okazji 200. rocznicy urodzin błogosławionego. W tym roku mija również 15 lat od beatyfikacji Bojanowskiego, dokonanej przez Jana Pawła II w 1999 roku.

Skala inicjatyw założyciela Sióstr Służebniczek i twórcy ochronek wiejskich, rzecznika pracy organicznej, inspiratora czytelnictwa wiejskiego, kuchni dla ubogich, opieki nad chorymi i osieroconymi dziećmi, jest niezwykła. I choć traktowano go jako marzyciela, to w rzeczywistości był realistą. Uznał za chybione szukanie pomocy z zewnątrz i tak pokierował potrzebującymi mieszkańcami wsi, by własnymi siłami próbowali poprawić swoją trudną egzystencję.

Bojanowski uważany jest za prekursora Soboru Watykańskiego II w zakresie apostolstwa świeckich. Jego postać inspiruje do pełnienia przez nich bardziej aktywnej roli w Kościele i podjęcia większej za niego odpowiedzialności. Dzieło zapoczątkowane przez niego trwa do dzisiaj. W Polsce pracuje 3250 sióstr Służebniczek Maryi, w innych krajach - 450 (Belgia, Czechy, Słowacja, Dania, Niemcy, Francja, Szwecja, Włochy, Brazylia, Boliwia, Kanada, U.S.A., Kamerun, Rep. Połud. Afryki, Zambia.